Kutsal Tembellik : Gördükleri yoğun eğitimin olumsuz bir sonucu olarak topluma tepeden bakan ve toplumdan kopuk olarak şatolarda saraylarda ya da villalarda yaşayan kibirli zenginler ve yüksek mevki sahipleri; bilgilendikçe şımarmış kendi geçmişini bile unutmuş ve şımardıkça da sevimsizleşmişlerdir. Bu paralelde kendilerini yetiştirmiş ve âlimlik sıfatı taşımış ya da herhangi bir ilahiyat fakültesinden etiketini almış bazı alim veya hocaların günümüzde ağza alınmayacak seviyede reddiyeleşmeleri rahatsız edicidir. Hemen hemen herkes rastlamıştır bir tv programında ya da sosyal medyada hoca kılıklı insanların nasıl saçma sapan konuları çocuklar gibi tartıştığına. Acaba diyorum bizim ülkemizde aklıselim hoca kalmadı mı? Asıl sorun birbirlerine reddiye olimpiyatları düzenleyip ‘’kafir’’ ilan etmeleri değil asıl problem bu insanların günümüz gençliğinde eser bırakamayacakları olmasıdır. Dinde reform olur mu ki herkes tamamlanmış bir dine ekleme yapmaktadır. Bu bir fetva değil bilakis hadis ve ayet yerleştirecek kadar düşebiliyorlar. Maide sûresinin beyanına rağmen sanki din tamamlanmamış gibi mütemadiyen dine bir şeyler katanlar bunun hesabını ahirette vermek üzere oraya intikal ettiler. “Allah Müslümanları şirkten korusun” diye dua edeceğim ama biz korunmadıktan sonra O niye korusun ki?

Kitabında buyurmuş işte… Defaatle ve apaçık örneklerle aklını işletip sana korunmanı söylemiş… Şemsiye sana gelmez… O kırılasıca bacaklarını kıpırdatıp sen altına gireceksin… Bir köşeye mıhlanıp evliyalık taslayanların işi kolay dostum. Zor olan Ömer el-Muhtar Hasan el-Benna Ali Şeraiti Malcolm X Aliya (İZZETBEGOVİÇ) ve diğerleri gibi olmak… Zor olan ardında dul bir eş ve yetim çocuklar bırakmak… Zor olan tehdit altında da olsa istikametten ayrılmamak… Zor olan merminin soğukluğunu alnının çatısında şakağında göğüs kemiğinde hissetmek…

Kırbacın ya da copun darbesini ete buta yemek… Seyyid Kutup gibi demir parmaklıklar arkasından hür tembellere bakmak… Ali Şeriati gibi tam ailesine kavuşacakken münafık Müslümanlar tarafından İngiliz gâvuruna ispiyonlanarak İngiltere’de bir otel odasında şehit edilmek… Zor olan şerefsiz (Kur’an’sız) bir toplumun içinde namusu şerefi haysiyeti ve takvayı korumak…

Tembellik zaman kaybetmek yan gelip yatmak çok kolay… Lafa gelince mangalda kül bırakmamak çok kolay… İşte ben de buna günümüzdeki bu artistlik yaşamımıza sadece “Kutsal Tembellik” diyorum..


Seçim Öncesi Kargaşa:
Önümüzde seçimler var. Gerilim yine tırmandırılacak. Ama son 10 yıla baktığımızda bu gerilim stratejileri hep planlayanların zararına olmuştur. Sistemin içeride uyguladığı bu gerilim ve kutuplaştırma planları devletin ve toplumun dış ilişkilerinin yönünü de belirliyordu. Bu yön alternatifsiz olarak elbette Batı idi. Çünkü düzenin halka öğrettiğine göre en olumlu evrensel insani değerler Batı’da. En ideal yönetim sistemleri Batı’da. Bilim sanat teknoloji çağdaşlık gelecek Batı’da. Her olumlu ve güzel şey Batı’da. Ama savaş terör geri kalmışlık barbarlık cehalet Doğu’da. Aklınıza gelen ne kadar kötülük ve olumsuzluk varsa bunların kaynağı Doğu düşünebildiğiniz düşünemediğiniz her güzelliğin kaynağı ise Batı..Yıllardır hepimize bunlar öğretildi. Peki şimdi ne yapıyoruz ve ne durumdayız? Ayağındaki prangaları kıran zihnine tebelleş olan şablonlardan kurtulan komplekslerini atmış özgüven kazanmış ve gücünü yeniden keşfetmiş bir millet olarak “artık biz de varız” demeye başladık. Seçimlere kadar göreceksiniz bazı odaklar yine huzursuzluk çıkartıp sokaklara inecekler yine bazı medya kuruluşları ve kanaat sahibi odakların devleti yıpratmak adına neler yapacaklarını tekrar göreceğiz ama unutulan bir şey var bizzat devletin istihbarat gücünden yanı MİT’ten karşı oyunlar karşı stratejiler karşı operasyonları bekleyin.

Hakan Fidan olayı sadece kişiselleştirme veya Ortadoğu stratejileriyle alakalı değil gelecek aylardaki olayların arka yüzüdür. Gezi olaylarından sonra Emniyet İstihbarat’ın yaptığı hatalardan sonra Başbakan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı’nın istifasını istemiş ve akabinde TBMM ‘den Mit resmi (legal ) operasyon yapabilme kararı almıştı. Diktatör sakızını çıkaranlar şimdilerde Hakan Fidan üzerinden kara kampanyalar düzenleyerek halkın MİT’e olan güvenini sarsmaya çalışıyorlar. Ne yazık ki bu oyunların hiçbiri tutmaz ve tutmayacak. Bunu görmek zor olmasa gerek. Bu oyunun da seçim öncesi son sahnelerini izliyorsunuz. Önümüzdeki süreçte yer yer hoşunuza gitmeyen veya rahatsızlık duyduğunuz başka şeyler de olabilir. Lakin karşı oyun başladı. Bu daha büyük bir oyun.

Bu oyunun senaryosunu ezilenler sömürülenler masa başında değil tecrübeyle yazdılar. O zaman kim sevinecek kim şaşıracak hep birlikte göreceğiz.


Gündeme dair ileriki günlerde duyabileceğimiz 3 şey :


1.Bazı MHPli ve bazı BDPli gizli kanaat önderleri seçim öncesinde hiçbir konuda olmazsa bile Andımız’ın devamı konusunda hemfikir olacakları iddiası..

2. “Yıkılsın camiler açılsın avm’ler” sosyal medyada aşırıya kaçması ve eleştirilmesinden dolayı yandaş medyanın kraldan çok kralcı olması münasebetiyle sansürleme ihtimali..
3.Kısa Türkiye Tarihi ‘’Ötekiyim ötekisin öteki ötekiyiz ötekisiniz ötekiler.’’ ayrışması olacağına dair toplumsal sorunların artma ihtimali.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ekim 24th 2013