Şırnak’ın Silopi ilçesinde 21 Mart 2011 tarihinde “Nevruz Bayramı” adı altında yasadışı gösteri yapıldı. Gösteriyi dağıtmak isteyen dönemin Şırnak Güvenlik Şube Müdür Vekili Emniyet Müdürü Murat Çetiner Milletvekili Sebahat Tuncel tarafından tokatlandı. O günlerde emniyet mensupları arasında “tokatlanan amir milletvekiline hemen karşılık vermeliydi” diyenler de Çetiner’in karşılık vermemekle doğrusunu yaptığını söyleyenler de oldu.

Murat Çetiner yasadışı gösterilerin yaygın bir biçimde yapıldığı ilde görev yapıyor. Şark görev süresi dolmasına rağmen gönüllü olarak Şırnak’ta kalmaya devam ediyor.

Tokat atılması ve hakarete uğramasından sonra Murat Çetiner Milletvekili Tuncel hakkında tazminat davası açtı. Mahkeme BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’i 25 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Faiziyle birlikte bu miktar 36 bin 720 lira olarak hesaplandı.

“Ne yapıyorsun adi alçak”
Milletvekili Sebahat Tuncel ile Emniyet Müdürü Murat Çetiner arasındaki konuşmanın kayıtları Şırnak Cumhuriyet Savcılığı tarafından bilirkişiye çözdürüldü. Hazırlanan 2011/39 sayılı fezleke Adalet Bakanlığı aracılığıyla TBMM Başkanlığı’na gönderilmişti. Milletvekili Tuncel ile Emniyet Amiri Murat Çetiner arasındaki konuşmayı tutunaklardan okuyalım:

Milletvekili Sebahat Tuncel: Ne yapıyorsun alçak. Ne yaptınız insanlara (kısa süreli arbede yaşanıyor) Terbiyesiz ne yapıyorsun?

Emniyet Amiri Murat Çetiner: Hayır ikaz ettim ben.

- Ne ikaz ettiniz biz kitlemizi kontrol ediyoruz.

- Taş geldi.

- Sizin kadar adi sizin kadar bu halkın kötülüğünü isteyen…

- Kötü söz sahibinindir. Hayır kabul etmiyorum.

- Terbiyesizlik yaptınız. Siz bunun hesabını vereceksiniz.

- Tamam veririz.

- Halka yaptığınız yetmedi mi hadi gelin vurun öldürün işte buradayım.

- Hayır niye öldürelim taş attınız saldırdınız müsaade etmedik.

“Şerefsizlik yapanlar…”

- Hayır halk adına yapıyorum. Hadi gelin ne yapacaksınız yapın.

- Ben de halk adına buradayım.

- Halk adına değil siz birilerinin şeyini yapıyorsunuz.

Terbiyesiz.

- Hayır.

- Hadi vurun bakın tekim.

- Hayır bir şey yapmıyoruz hayır.

- Tekim burada.

- Siz bana vurdunuz siz bana tokat attınız. Milletvekili milletine tokat attı.

- Terbiyesiz insanlar yaralı. İnsanların üzerine bebeklerin üzerine gaz sıktınız ya insan biraz tahammül gösterir ya…

- 50 defa ikaz ettik sizi.

- Dürüstlük insanı arkasından vurmak değildir. Bu halka bunu yapamazsınız.

- Biz halkımızı çok seviyoruz.

- Tabi tabi gaz bombasıyla seviyorsunuz.

- ………

- Bu kadar şerefsizlik yapanlar. Şerefsiz.

- Kötü söz sahibinindir.

- Kötü söz sizindir. Çünkü şerefsizlik yapanlar.

- Kötü söz sahibinindir

- Terbiyesiz.

- İade ediyorum size.

Uyutulan fezleke…

İşte bu konuşmalar arasında Milletvekili Tuncel’in tokadı patlıyor. İşin bir ilginç yönü de Tuncel’in cezaevinde bulunduğu dönemde milletvekili seçilmesi ve “milletvekili olan kaçmaz” gerekçesiyle serbest bırakılması… Bugün 7 milletvekilinin tutuklu olduğunu da hatırlatalım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan emniyet mensubunu tokatlayan milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılacağını söylüyordu. O fezleke uyutuldu.

Murat Çetiner milletvekili hakkında tazminat davası açtığı günlerde “tazminatı kazanırsam o parayla Şırnak’ta şehit düşenlerin çocuklarına yoksul öğrencilere yardım edeceğim” demişti. Sebahat Tuncel parayı ödemeyince icra gönderildi ve paranın 14 taksitte ödenmesi konusunda uzlaşıldı. İlk iki taksiti alan Emniyet Müdürü Çetiner bunu öğrenciler için harcadı harcamaya da devam edecek.

Dün Emniyet Müdürü Murat Çetiner’le konuştum. “Şırnak’ın eğitim ve güzellikleriyle anılmasını istiyoruz” dedi. Tabii ki o yaşanan olayın üzüntüsü o tokadın yankısı yüreğinden hiç silinmeyecektir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


8 Ekim 2013