CHP Milletvekili Prof. Mehmet Haberal SÖZCܒye konuştu


Dünyaca ünlü bilim adamı Haberal “4 yıldan fazla tutuklu kaldım 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldım. Suçumun ne olduğunu bilen varsa söylesin” dedi…

Sanki hiçbir şey olmamış gibi Prof. Dr. Mehmet Haberal hastanede görevinin başında… Beyaz önlüğünü giymiş hastalarıyla ilgileniyor. “Ceza­evinden bir an önce çıkman için dualar ettim. Ameliyat için hep seni bekledim” diyor bir hastası… Sarılıyorlar birbirlerine… İkisi de duygu yüklü..

Cezaevinde geçirdiği günleri hiç saymadı. Ergenekon kapsamında 13 Nisan 2009’da gözaltına alındı 17 Nisan’da tutuklandı. 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 5 Ağustos 2013’te tahliye edildi. Cezaevinde bulunduğu dönemde de bilimsel toplantıların kongrelerin içindeydi. Dünyanın değişik ülkelerinden dok­tor arkadaşları ziyaretine geldi.

Hapisteyken diktiği fidanları düşündü. Her gelene “Aman ihmal etmeyin” dedi. Çamların boy vermiş hali­ne fotoğraflarda gözleri dolarak baktı. Tahliye olduğu günün sabahında da üniversitenin ormanına gitti. Tavşanı tilkiyi gördü. Bıraktığı döneme göre yenilikler olmuş. 12 bin metrekarelik kütüphanede Haberal’­ın “Suçum Ne” “Demir Kapılar Arkasında Zaman ve İnsan” adlı kitapları da mutlaka özel bir yere konula­caktır.

“Vatanım burası”

Haberal’ın odası ödüllerle Atatürk fotoğraflarıyla dolu… “Bunca ödülün sahibinin suçu ne ola ki?” diyor­sunuz. Acaba suçu ne? İşte bu soruyu sorduğumda “Sahi suçum ne?” diyor ve devam ediyor: “Suçu­mun ne olduğunu bilen varsa bana da söylesinler ki söyleyeyim. Siz biliyorsanız söyleyin ben de millete açıklayayım. Dünyadaki tüm arkadaşlarım da suçumun ne olduğunu merak etti.”

Herkesin ülkesi kendisi için önemlidir. Dünya Yanık Derneği’nin kongresi İstanbul’da yapılacaktı. Haberal cezaevinde olduğu için tepki olarak iptal etmek istediler. Ancak Haberal buna şiddetle karşı çıktı. Ceza­evinde onlara söylediklerini şimdi SÖZCܒye açıklıyor:

“Ülkemle ilgili her zaman söylediğim şu olmuştur: Her ülkenin içinde bir takım sorunlar olmuştur. Benim yaşadıklarım da ülkemin iç işleridir. Burası benim her zaman vatanımdır. Ülkemizin sorunu varsa biz ‘kol kırılır yen içinde kalır’ deyip bırakmamalıyız. Evet birtakım sıkıntılarımız var.”

Kanuni’yi hatırlattı

Haberal Atatürk’ün hürriyetle ilgili vecizelerinden ayetlerden örnek veriyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Allah diyor ki ‘İnsanlardan hakkı olan şeyleri kısıtlamayın. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çı­karmayın.’ En önemli hak yaşam hakkıdır. Suç olduğu zaman tutuklama istisnaidir. Suç varsa o suçu işle­diğini söyleyecek belgeleyecek ve cezasını da göstereceksiniz. Dünya adaletle ayakta durur. Adaletin olmadığı yerde mutluluk olmaz. Zorbalık vardır. Yasalar ortada
uygulamalar belli. Hep sordum suçum ne? Benim gibi çok sayıda insan soruyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde bir ay süren yargılama ‘zulüm’ kabul ediliyormuş. Bugünkü yargılama sürelerini ise vatandaşların takdirine bırakıyorum.”

Türkiye’de ilk böbrek ameliyatlarını karaciğer nakillerini gerçekleştiren ünlü bilim adamı Mehmet Habera­l’ın yapamayacakları da vardı. İlginç cezaevi anıları cezaevinde kalan aynı davanın sanıkları için de söy­leyecekleri var.

Milletvekili ama yurt dışına çıkması yasak

PROF. Mehmet Haberal cezaevindeyken Zonguldak’tan CHP Milletve-kili seçildi. Yemin edebilmek için TBMM’nin açılmasını bekliyor. Bilim insanı olarak çalışmalarını sürdürmek bu alanlarda da ülkemize hiz­met etmek istiyor. Uluslar arası bazı kuruluşların başkanı… Kongrelerde bulunması gerekiyor. Ancak Ha­be ral’a mahkeme tarafından “yurt dışına çıkış yasağı” konuldu. Milletvekili yapıyorsunuz yurt dışına çıkışına yasak getiriyorsunuz… Oysa daha ağır hapis cezaları alan BDP’li milletvekilleri için yurt dışına çıkış yasa­ğı bulunmuyor.

Hepimizin görevi bu ülkeye sahip çıkmak

MİLLETVEKİLİ olduğu için Haberal’a siyasi sorular da yöneltiyoruz. O “Siyasi anlamda yorum yapmam uygun olmaz. Hepimizin görevi ülke-mize sahip çıkmaktır. Atatürk ve arkadaşlarını şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Çok şükür bir vatanımız var. Hepimizin görevi ülkemizi yüceltmek yükseltmektir. Çivi çakabilir­sem kendimi mutlu sayarım. Atatürk ülkemizi yoklukla kurdu. Bugün bilimde sanatta teknikte çok önemli mesafeler kat etmişiz asrın medeniyet düzeyini yakalamışız. Tabii her konuda böyle değil” diyor.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


20 Eylül 2013