Malum ‘süreç’ kaleme aldığım beş makalede işlendi… Ancak iki yetkilinin sözleriyle ve bakışıyla konuya yeniden dönmek istedim. AKP Hükümetinin ‘çözüm süreci’ne ilişkin yeni bir ‘paket’ açıklamaya hazırlandığı şu sıralarda sorduğum sorunun yararlı olacağını düşünüyorum.

ABD Öcalan’ı neden paket yaparak Türkiye’ye teslim etti? Bundan muradı neydi?.. Kuşkusuz siyasal bir figür olarak hayatını garanti altına alıp kontrol etmek istemiştir malum süreci… Hatta bu doğrultuda ABD ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir de protokol ya da anlaşma imzalandığını da tahmin edebiliyorum. (Bu arada şunu belirteyim; idam cezasına ilkesel olarak karşıyım. Ancak ABD’nin Türkiye’de idam cezasının kaldırılmasını isterken Türkiye’nin de eş zamanlı olarak dış ilişkilerde çok önemli olan “mütekabiliyet” ilkesi gereği ABD’de idam cezası yürürlükte olan birçok eyaletteki idam cezasının kaldırılmasını beklerdim. Bu konuda sükutu hayale uğradım. Türkiye’nin küçül düşürüldüğünü düşünüyorum)

İSTİHBARATÇI YİĞİT’İN ECEVİT’TEN AKTARIMI
12 Eylül’den önce istihbarattan sorumlu emniyet genel müdür yardımcılığı yapan Mustafa Yiğit Cumhuriyet’ten Serdar Kızık’ın “ABD de Apo’yu verirken aynı hesabı yaptı o zaman?” sorusuna şu yanıtı vermiş:

“Ecevit bugün diyor ki ‘Apo’yu bize niye verdiler anlamadım’. Yaşayanlar niçin verdiklerini anlatıyor. Türkiye’yi bir karışıklığa soktu. Mahkemeyi bile doğru düzgün yerine getiremediler. Hükmü verdiler işletemediler.

Başbakanlık Meclis’e göndermedi. İdam cezasının kalkmasını beklediler. MHP de vardı o süreçte. Türkiye’de ikilik çıktı. Şehit aileleri ve gazi aileleriyle Apo yandaşları çatıştı. Asarız asamazsınız gerginliği. Türkiye’de her an karışıklık çıkarabilecek bir mecraya girdi konu.” (7 Şubat 2006 Cumhuriyet)

ORGENERAL YALMAN’IN BAKIŞI
Eski Kara Kuvvetleri Komutanlarından Emekli Orgeneral Aytaç Yalman da (Apo’nun Suriye’den çıktığı dönemde önde olan komutan) Fikret Bila’ya verdiği mülakatta Öcalan’ın Amerikalıalr tarafından Kenya’da Türk yetkililere teslim edilmesine şöyle yaklaşıyor:

“Bence ABD Irak’a müdahaleye çok önce karar vermişti. Öcalan’ı paket yapıp teslim etmesi bununla ilgilidir. ABD Irak’a müdahale ederken Kürtlere dayanmak istiyordu. Bu işi Barzani ve Talanabi’nin desteğiyle yapmayı planlıyordu. Abdullah Öcalan ise Barzani ve Talabani’ye alternatifti.

Bana göre ABD Barzani’yi Talabani’yi güçlendirmek onların manevra alanını genişletmek için Öcalan’ı Türkiye’ye teslim etti. Barzani ve Talabani için hem Öcalan’ı alternatif olmaktan çıkardı hem de Türkiye’yi memnun etmiş oldu. Ama PKK’yı da tümüyle sıfırlamadı. Bugün ABD’nin Barzani’den ve Talabani’den aldığı destek ve onlara verdiği destek koruma ve sağladığı olanaklar benim bu düşüncemin doğru çıktığını gösteriyor. Ben bu nedenle de Öcalan’ın 1999’da teslim edilmesini bir kırılma noktası olarak saydım.” (3 Kasım 2007 Milliyet “PKK’la geçen 24 yılın komutanları” )

THİNK-THANK YOKSUNLUĞU GELİŞMELERİ OKUYAMAMA
Yukarıdaki alıntılardan okudunuz ve şaşırdınız belki… Başbakan Ecevit “Öcalan’ın Amerikalılarca neden teslim edildiğini anlamadığını” söylüyor… Orgeneral Yalman ise meselenin Irak boyutunu görmekle birlikte Türkiye boyutunu ıskalıyor göz ardı ediyor.

Yaşar Büyükanıt da emekli olduktan sonra ne demişti; “Çekiç Güç’ü (Keşif Güç) bölgeye yerleştirmek hataydı. “ Bunu 25 sene sonra değil zamanında söyleyeceksin…

Kilit noktadaki askeri ve sivil bürokrasideki unsurların siyaset noktasındaki karar vericilerin maalesef “kurmay” zafiyetini gösteriyor yukarıda çizmeye çalıştığım tablo. Ne var ki bu zafiyetin ağır faturasını ise Türkiye ödüyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

19.09.2013 07:31


Odatv.com