Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Murat Muratoğlu | Dolar Neden 2 TL Oldu?

  Eh sonunda dolar kuru 2 TL’yi gördü ve psikolojik olarak o seviyeden geri döndü. Kuvvetle muhtemel 2 TL’yi tekrar deneyecek ve geçecek. Ancak bu durum illa Merkez Bankası’nın hoşuna gitmeyecek sert ve sık müdahalelerle kuru baskılayacak.

  Bu senaryo aynen yaşanacak.
  Şimdi gelelim sebeplere ve sürpriz sonuca…
  Genişlemeden büzüşmeye

  Her şey Amerika Merkez Bankası’nın bu sene içinde parasal genişlemeden çıkışı başlatması ve sıfır faiz döneminin sonuna gelindiğini hissettirmesi ile başladı. Dünyada risk alma yapısı değişti. Gelişmekte olan ekonomiler yavaşlarken gelişmiş ekonomiler ivmelendi.

  Ancak 2 TL’lik doların nedeni bu değil…

  Birikim yok!

  Türkiye’nin tasarrufları çok yetersiz kaldı. AKP’den önce yüzde 20’nin altına düşmeyen yurtiçi tasarrufların GSYH’ye oranı 2013 yılına geldiğimizde yüzde 13.4’e kadar düştü. Makroekonomimiz sırtını borca ve ithalata dolayısıyla döviz akışına dayadı.
  2 TL’lik doların nedeni bu da değil…

  Borcu borçla öde
  Cari açık AKP’nin başa geçtiği dönemde milli gelirin yüzde 2.5’i iken 2013’te yüzde 10’una yaklaştı ve açığı kapamak için hızla borçlanıldı. Dış borç stoku aynı dönemde yüzde 134 arttı ve 350 milyar dolara çıktı. Halen kontrol altına alınamadı.

  Çıktı da dolar 2 TL’yi bundan dolayı da görmedi.

  Türkiye’de kazan götür
  Büyüme niyetine dış kaynaklı üretimin devam edebilmesi için harcamalar teşvik edildi… Dolayısıyla tasarruf oranı çok düşük kesimler bankalara yaklaşık 300 milyar TL kredi ve kart borçlanması yaparak tükettiler.

  Bu krediyi kimler sağladı? Yüzde 72’sinin sahipleri ya yabancı ya da yabancı ortaklı olan Türkiye bankacılık sistemi… Borcu veren yabancı malı satan yabancı olunca açmaza düşüldü.

  Bu durum doları 2 TL yapar mı? Orta ve uzun vadede evet!

  Peki bunların hiçbiri sebep değilse sonuçta dolar neden 2 TL oldu? Saydıklarım yavaş yavaş kemirerek ‘2 TL/Dolar’a ulaştırırlar.

  İşte gerçek sebep!
  Fakat Başbakan Erdoğan aldı eline sazı tamamladı eksik parçayı… Süreci hızlandırdı ve bizi 2 TL’ye yıldız oyuncu farkıyla taşıdı. Ne yaptı?

  Gitti Amerika’yı ve Avrupa Birliğini Arap Ülkeleri’ni karşısına aldı suçladı tehdit etti. Hatta “değerli yalnızlık” adı altında bu durumu simgeleştirdi.

  Haliyle İran Kuzey Kore Küba Sudan gibi diğer değerli yalnız ülkeleri aklına getiren ve Türkiye’nin soyutlanmasını göze alamayan yabancılar ürkek fon yöneticileri şirketler sermaye sahipleri fiyata bakmazsınız TL’den adeta kaçtı. Kaçış devam edecek…

  Kim derdi onca ekonomik sebep varken dolar berbat dış politikamız sebebiyle 2 TL olacak diye?

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  25 Ağustos 2013
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aa yapma Murat bey 2TLcik olmuş abartılacak birşey yok. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş