'Fitne savaşı' patladı diye haberler yazılar karalamalar küfürler 11 maddelik bildiriler Fethullah Gülen‘in gazetesi Zaman ile Tayyip Erdoğan‘ın gazetesi Sabah’ın başyazarlarının köşelerinden atışmaları peş peşe geldi.

Savaş “karizma çizmek ve koltuktan indirmek” üzerine patladı. Bekleniyordu. Kan akacaktı. Başlar vurulacak. Analar da ağlayacaktı(!) Yenenler yenilenlerin boğazdan düğmeli ak gömleklerinde kılıçlarının kanını silecekti. Başbakan Türkmenistan’a giderken “böyle şeyleri yanlış buluyorum… Başka bir söz de söylemem…” dedi. Şimdilik savaşı göze alamadı; “fitneyi dondurma sürecini” dün ateşkesle başlattı.

***


Fitne neydi? Niye girmişti? Bu iki kesim; Tayyip Erdoğan taraftarları ile Fetullah Gülen taraftarları; geçmişte yıllarca sakal sakala vererek tekbir getirmişler; ağız ağza vererek “mazlumu-mağduru-ezilmişi” yanlarına almışlar devleti ele geçirmişler ve 11 yıldır birlikte iktidar olmuşlardı. Güçlerine güç kattılar. Mallarına mal eklediler. Dalkavukları çoğaldı. Tayyip Erdoğan tarafında saf tutanların önde gidenlerine; “Süslüman” adı verildi. Fetullah Gülen tarafında kenetlenenlere “Gönülman” denildi.

***


Süslüman: Süslü Müslüman demekti. Bu benzetmeyi ben uydurmuş değilim. İslamcı yazar Mehmet Şevket Eygi buldu ve ilk kullanan o oldu. 11 yılda devlet kaynaklarına yerleştirilmiş hortumlar şehir rantları adrese teslim şike ihalelerle servet yapıp zenginleştiklerinden “muhafazakar sınıf atlaması” yaptılar. Çok pahalı evlerde oturan lüks yaşayan dolar milyarderi otomobillerine binen 7 yıldızlı otellerde kalarak hac ve umre ziyareti yapanlara “Süslüman” denildi. Gönülman ise gönülcü. Gönülden hizmetli. Amerikan doları ile hakkı huzur alan Abant Platformu aydınlarınca Fetullah Gülen’in arkasında toplananlara “Gönülden Hizmet Hareketi Müslümanları” adı konuldu. Fetullah Gülen’in kendisi de kendini tarif ederken; “hizmet benim sevgilim oldu” diyor.

***

Son bir haftadır Türkiye’de başka bir önemli konu yokmuş sayılıp “Süslümanların medyası ile Gönülmanların medyası arasında fitne kapışması” patladı. Fitne nereye girer? Birlikte aynı davayı güdenler arasına girer. Süsülüman Tayyipçiler ile Gönülman Fetullahçılar; birlik oldular devleti ve ülke yönetimini eski seçkinlerin eski zenginlerin eski yüksek bürokratların eski partilerin eski kadroların elinden aldılar. 11 yılın sonunda; “Sen çok yedin… bana az yedirdin… sen polise çok kadro soktun… bana az pay verdin… Sen hakimleri ele geçirdin orduya da sen el koydun…” kavgasına geldiler. Fitne buradan girdi. Şimdilik “fitne süreci” donduruldu. Sakal sakala verirler tekbir getirirler. Ağız ağza verirler “devletten süslümana ve gönülmana kaynak transferi yapıp” bölüşürler. Halk uyanana kadar.

Zavallı Mısır halkı!

Akılsız Mısır ülkesi de diyebilirsiniz. Mısır Ordusu dış düşmanı durdurmak için değil kendi halkını bastırmak sindirmek korkutmak için planlanmış ABD’den nakit para yardımıyla beslenen silahlı mafyatik güçtü. Mısır Ordusu bilinenden de zalim çıktı. Meydan kalabalığı üzerine çatılardan ateş eden keskin nişancılar yanmış cesetler kanlar içinde koşuşanlar ülkesi oldu. Mısır halkını “Kur’an esiri yapmak isteyenlerle ABD kuklası yapmak isteyenler ülkeyi kanlı sona” getirdiler.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

16 Ağustos 2013