Mahkûmiyetler tamam sıra onların üstün cesaret ve feragat madalyalarını almaya rütbelerini sökmeye “er statüsüne” geçirmeye geldi. Sanırsınız madalyaları o komutanlara askerlik hayatları boyunca “yan gelip yattıkları” için verildi. Şimdi yasalardan bile haberleri olmayanlar “madalyalı komutanları” itibarsızlaştırmak için çabalıyor.

Açıkçası en sorumlu makamda olan siyasetçisi bile gerçek durumu bilmiyor bilmediği gibi bir zahmet araştırma gereği bile duymuyor. Bir bildikleri “Henüz bu davanın sonuçlanmadığı nihai kararın verilebilmesi için Yargıtay kararının gerektiğini hatta onunla da bitmeyip Anayasa Mahkemesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aşamalarının bulunduğunu” söylerken “helal olsun bizim siyasetçimize meğer ne de çok şey biliyormuş” diyesiniz geliyor…

“Er” statüsüne indirme diye bir şey yok

Emekli Askeri Hakim Ali Fahir Kayacan’a sorsalar gerçek durumu öğrenebilecekler. Mevcut yasalarımızda “rütbe sökmek” diye bir şey yok. Halen görevde olan örneğin bir albayın bir ceza alması halinde rütbesinin yarbaylığa yüzbaşılığa erliğe indirme diye bir konu bugün yasalarımızda yer almıyor. Askeri Personel Kanunu’nun 50. maddesinde belli suçlar sayıldıktan sonra “Bu suçlardan bir yıl ve daha fazla mahkûmiyet alan Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) mensubunun TSK ile ilişkisi kesilir” deniliyor. Bu durumda kimlik kartı elinden alınıyor o yüzden orduevine giremiyor “silah taşıma” ruhsatı “silah bulundurmaya” çevriliyor. Emeklilik hakkını kazananların emekli maaşında her hangi bir değişiklik olmuyor. Hele “er”liğe getirmek diye bir şey asla söz konusu değil.

Madalya ve nişanlarla ilgili 2933 sayılı yasa 2002 yılının haziran ayında değiştirilmiş. “Devletin şahsiyetine karşı suç işleyenlerin mahkûm olmaları halinde mahkeme kararıyla madalya ve nişanlarının alınabileceği belirtiliyor.

Başta 26. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ olmak üzere hemen tamamı “madalyalı mahkûm” olan komutanların madalyalarının alınmasına verilen ceza ile birlikte karar verilmesi gerekirdi. Ancak gerek “Balyoz Davası” gerekse “Ergenekon Davası”nda madalya ve nişanlarının alınmasına ilişkin herhangi bir karar verilmedi.

“Hiç değil onların madalyaları var…”

Genelkurmay Başkanlığı’nın yaşanan hukuksuzluklar karşısında “sessiz kalmadığı” yolundaki karargah kaynaklı yoruma emekli bir komutan hayret ettiğini belirtiyor “timsahın göz yaşları” değerlendirmesini yapıyor. Ardından en kıdemsiz bir komutanın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesinin teamülleri alt-üst ettiğini ifade ediyor.

Bugün ellerinden alınmakla tehdit edilen madalyalar emekli komutanlar için de eşleri için de artık çok anlamlı değil. Örneğin Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan “onların madalyalarını alıp rütbelerini sökeceklermiş” hatırlatmasında bulunuyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Hiç değilse onların madalyaları nişanları var. Onların rütbelerini sökecek olanların halkın gözünde 5 kuruş değeri olan bir rütbeleri de yok. Yargı bu konuda karar vermiş değil. Böyle bir şey yapılacak olmasının hayalini kurup mutlu olanlar var. Halkın gözünde onların sökülecek rütbesi yok alınacak madalyası yok. Yaşanan onca olaydan sonra o madalyaların bizim için bir anlamı da kalmadı.”

Engin Alan’ın sözleri

Eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan “Balyoz Davası”ndan 18 yıl yıl hüküm giydi. İfadesinde “Ben o dönemde Türkiye’de değil Kuzey Irak’taydım. Tanığım Barzani Irak Genelkurmay Başkanıdır” diyor.

Kıbrak’a ilk çıkan ve “Başarı madalyası” bulunan İç Güvenlik harekatındaki başarılarından dolayı iki madalyası Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası da başta olmak üzere onlarca başarı belgeleri bulunan Engin Alan’ın bu madalyaları belgeleri artık bir anlam ifade etmiyor. O yüzden eşi Nevin Alan şunları söylüyor:

“İstiyorlarsa o madalyaları hemen teslim edebilirim. Önemli olan o madalyaların görünümü değil. Önemli olan onların içimizde olması. İçimizden söküp alamazlar. Onlar madalya için değil ülkesi milleti için çalıştı. O madalyaları alma heveslisi olanlar bilsinler ki eşi tutuklanmış biz asker eşleri için anlamı da kalmadı.”

Bu konuşmanın hemen ardından Nevin Alan Sincan F Tipi Cezaevinde yatan eşi MHP milletvekili Engin Alan’ı ziyaret etti. Madalyalarla ilgili tartışma hakkında ne düşündüğünü sormuştum. Nevin Hanım cezaevinden çıkar çıkmaz Engin Alan’ın söylediklerini sesi titreyerek aktardı:

“Teröristlerin kahraman kahramanların terörist olduğu bir ülkede bizlere verilen madalyaların bir kelepçe parçası kadar bile değeri yoktur.”

Onların madalyaları var. Ya o madalyaları almak için çırpınanlar sizin yalan-dolan ve hileden başka neyiniz var?Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

12 Ağustos 2013