ABD Dışişleri Sözcüsü Psaki’nin Ergenekon davası kararları için:
“Cezaların ağırlığını not ediyoruz. Ancak dava sürecinin bir parçası olduğunu düşündüğümüz nihaî bir temyize kadar sonuç üzerinde yorumda bulunmayacağız” demesi hayli ilginçtir.

Amerika olaylara geniş çerçeveden bakar günlük değil uzun süreli hesaplar yapar satranç oyuncusu gibi beş hamle sonrasını düşünür.

“Cezaların ağırlığını not ettik” ifadesi içinde derin anlamlar barındırıyor! Nedir bunlar?

Zamanı gelince öğreneceğiz ama pek hoş şeyler olmasa gerek!

***
Başbakan Erdoğan ile ünlü Dolmabahçe görüşmesini yaptıktan sonra sesi soluğu kesilen eski genelkurmay başkanlarından E. Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Ergenekon kararları için suskunluğuna son vermesi diğer bir ilginç durumdur.

Müebbet hapse mahkûm edilen E.Orgeneral İlker Başbuğ ile silah arkadaşı olarak uzun yıllar birlikte çalıştığını belirten Büyükanıt’ın:

“Bırakın cezayı suçlamaları da içime sindiremiyorum. Bir Genelkurmay Başkanı’na terörist demek çok ağır suçlamadır. Bu ceza kamu vicdanında yer bulmayacaktır. İlker Paşa çok değerli bir komutandır. Elbette çok iyi tanıyorum. Bu suçlamaları içime sindirmem mümkün değil” demesi gecikmiş sözlerdir.

Yaşar Büyükanıt’a “Dava devam ederken neredeydin Paşam?” diye sormak gerekmez mi?Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

13 Ağustos 2013