Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Murat Muratoğlu | Enflasyonu Başarılı Bulan Parmak Kaldırsın

  Liderler vardır kendilerini vazgeçilmez sanırlar. Halklar vardır liderlerini vazgeçilmez sanırlar. Haliyle ne hesap veren olur ne hesap soran…

  Bizden kuş uçuşu tam 7500 km ötede bir ülkeye gidelim. Kuzey Kore’ye…
  Liderleri 2011 yılının sonuna gelindiğinde aniden öldü. Sebebi açıklandı yorgunlukmuş…

  Artık ne kadar inanırsan…
  Televizyonlardan hatırlarsınız… Halk ağlamaktan sokaklarda telef olmuştu. Yıllardır fakirlikten kırılırken neye ağlıyorlardı acaba? Sefilliklerine mi?

  1953 yılında Kore ikiye ayrıldı. Aradan geçen 60 yılda Güney Kore yıllık kişi başı gelirini 30 bin dolara çıkartırken ölen liderine ağlayan Kuzey Koreliler de gelir sadece 1000 dolarda kaldı.

  Yine de yönetim tarzları itibarı ile ağlamayanların birkaç ay sonra analarının ağlatılacağı bilindiğinden kimse gözyaşlarını tutamadı.

  Yıllar sonra bile Kuzey Kore’den bir cacık olacağı yok. Çin yardım etmese milyonlarca Kuzey Koreli açlıktan ölecek. Yine de yönetenlerini çok seviyor olmalılar ki halen hiçbir olumsuz eleştiriye rastlayamazsınız.

  Biri bizi kandırıyor
  Tıpkı bizde olduğu gibi… Siz hiç son 10 yılda ekonomiyi sert eleştiren işadamı gördünüz mü? Adam batsa bile gıkı çıkmıyor. Çıksa ne ihale alabilecek ne de sonradan işi toparlayabilecek.

  Nitekim işadamlarının da eşlik ettiği koro yıllardır ekonomide başarı masallarını anlatır durur… Ana fikir hep enflasyondur.

  Önceki gün açıklanan temmuz ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 8.88’e yükseldi. Yani az gitmişiz uz gitmişiz yıllardır bir arpa boyu yol bile ilerleyememişiz.

  Belki ekonomiyi gidip 10 yıl öncesi ile kıyaslarsan görece iyi bulursun ama dünya öylesine değişti ki bırak dağınık kalsın deseydik bile sonuç bundan başarılı olurdu.

  Enflasyonda kimden iyiyiz dersek savaşta olan Suriye ve Mısır’dan iyiyiz… Başka? Dünyaya kapalı ülkeler Yemen Sudan İran’dan da iyiyiz. Ama o kadar… Ortada elle tutulur bir ülke yok. Kimin enflasyonu bizden yüksek diye sabaha kadar düşünsek aklımıza 5 ülke daha gelmez.

  Hadi siyasilerin işi bu anlatır ve olmayanla övünürler diyelim… Buna inanan kitlelerin büyüklüğünü benim aklım almıyor. Oturup iki dakika kafa yorsalar en azından bir kısmı gerçeği görecek.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  7 Ağustos 2013

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Avrupayla kıyaslarsak bizim durumumuz onlara göre daha iyi sayılır yine de.. O yüzden örnek 5 ülke gösteremeyiz. Savaş içinde olan Suriye Mısır ve kapalı dünya ülkeleri Sudan Yemen İran'dan iyi olmamız kendi kendimize yeten bir ülke olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.
  Övünenler ancak ekonomisi dibe çökmüş ülkelerle kıyaslar. Artık kıyaslamaları bırakıp ülkedeki işsizliğin cirit attığını vergilerden yorulan askeri ücretle geçinen aileler olduğunu görelim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş