Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Nihat Genç | Şair Ahmet Erhan Öldü
  Haberin Tarihi: 25 Kasım 2013 Pazartesi

  Bizim kuşağın en büyük şairi arkadaşımız Ahmet Erhanın öldüğü haberi geldi. Çok uzun süreli bir iyileşip bir kötüleşen kanser sonunda Ahmet Erhanı yedi bitirdi..

  Ahmet Erhan kimseye haset duymadı. Hüznü kimyasal bir saldırı altındaydı. İçinde kendine karşı bitmeyen bir imha savaşı veren bir Savaş Bakanlığı vardı. Gölge düşürmeyecek kadar hafifti.. Hiç hayal kurmadı. Aniden çıkan bir arabanın altında kalmış gibi içki içerdi.. Kelimelerle gizli ve bitmeyen ve umutsuz bir aşk gecesini zarifliğini hiç bozmadan son gününe kadar sürdürdü. Şiirleriyle bir Venedik değil bir Prag ve Moskova karışımı elimizdeki tek Ankara tarihini yazdı. Şiiri bir delilik hali hiç yaşamadı.

  Şiirleri bir küstahlık hiç yaşamadı. Şiirleri çılgınlığı hiç denemedi. Şiirleri kızarık gözlüydü çok keskin aşırı gerçekçi. İrade sahibi tek satırı olmadı. Karnını doyurmayı hiç beceremedi. Ödüllere bir saniyecik inanmadı. Şiirinde ışık hiç yoktu duygusal karartıları çok anlaşılır koyu renkli kristal duygu parçacıklarına dönüştürdü... Kasırgası hortumu çok dağıtıcı çok yüksek bir gerilimi her gün sırtında taşıdı. Yaşadığını hissettiren tek canlı kelimesini bilmem. Derdi ağrı acı değil ağuydu.. Beynine yerleşmiş fare zehiri gibi ağusunu rüzgar gibi hepimizin hayatına serpen şiirler yazdı. Hiç değişmedi. Hiç şüpheci olmadı. Şiir elindeki tek bıçaktı. Keyif için angarya tek satır yazmadı. Aylarca durgun sular gibi kımıltısız dursa da gözlerindeki bulanık kirli yeşil hiç bozulmadı içimizde iç dünyasını en iyi resimleyen avuntusunu kaybetmiş işte bu zayıf gözlerdi..

  Felsefe parçalamayı hiç denemedi şiirinde bir kelime olsun kavram kullanmadı sinemaya geç kalmışlara koltuk içlerine kadar eşlik etmeden ta kapıdan oturacağı yeri gösteren çok hünerli bir duygu feneri vardı.. Bitki örtüsü aşırı soğuk ama hiçbir şekilde zırnık şeytani değildi şiir bıçağı 19. yüzyıldan kalma çok parçalayıcı buz kesicileri gibi. İçimizde en berrak itiraflar onundur kuşağında anlaşılmadım cümlesini tek kurmayan şairdir.. Hayat savaşı içindeki iki büyük gladyatör çaresizliğiyle korkusuzluğu arasındaki amansız kılıç darbelerinin kanlı günleri içinde geçti.. Bir saniye olsun kimseye uşak olmadı bir saniye olsun kimseye eyvallah demedi bir saniye olsun su ve ekmek dışında kimseye iman etmedi. İş bulamadı.. Şöhretine inanmadı. Çocuksu gerçekçiliğinden başka bir dünyaya hiç inanmadı. Çocuksu gerçekçiliğindeki inadı kan kaybı gibi ruhunu bilinç altını yavaş çekim her mısrası ayrı bir vakum şırıngası gibi irin irin söküp aldı.. Hastalıklar onu içi pamukla doldurulmuş gibi hafifletti hastalığı ateşini küle çevirdi o şiirindeki ateşli yenilgiyi destanlayıp cesurca ayakta durmayı denedi.

  Rahat bir nefes almadı başarısız yıkıntı duyguların en kutsal hallerini yazdı.. Mantığa akla hiç sarılmadı hayal kırıklıkları şiirinin yüzüne kırılan buz dağları gibi çatırdayarak vurdu. Hayatı çok dağınık ve yarım yamalak ama samimi ve çok özgür yaşadı. Ne semalardan ne rüyalardan ne başkalarından hiç heyecan toplamadı. Mantarlaşıp küfleşen beynini şiirinin zehirleştikçe güzelleşen hazzıyla tedaviye çalıştı. Kendini çok öldürdü çok. Bu yüzden şiiri hep bir kurban töreni gibiydi. Her insana nasip olmaz iç dünyasının en ağır en sert ve en saf duygularını bulup çıkarmayı bu dünyaya gelmiş olmanın en idealist görevi bildi başardı. Yere hepimiz gibi basmıyordu başka yeri başka türlü başka yerinden adımlayan kuyu içinde yürüyen ayakları vardı. Tek bir taklit cümlesi yoktur kelime oyunundan kusar gibi tiksinirdi. Söylenmiş hiçbir şarkıya benzemedi. Şiiri bir acı çekme tarihi hiç değildir en zoru becerdi mert ve açık konuştu saklanması imkansız yaralanmaları boydaşı şairlerin kıskançlıkla izlediği estetik yücelikte erkekçe harbice dile getirdi..

  Ankarada iki genç adam biri Nihat Genç yazar biri şair Ahmet Erhan Nihat dedi senin yazıların ne kadar benziyor şiirlerime ruhsuzlaşan her şeye düşman işsiz parasız iki adam kaç milyar kaç milyar kez konuştuk Ahmet benim nezaketsiz zahmetsiz konuştuğum çok az demeyeceğim tek insandı.. Kırk yıl kırk bin anı birkaç kelime nasıl anlatır kimin gücü yetebilir o zehir zıkkım eşsiz ahlak günlerine geri dönmeye..

  Kimin gücü yetebilir yeniden o granit şehrin mermer desenlerinin içinde gemi yolculuklarına..

  Kimin gücü yetebilir kelimelerin engizisyoncusu işkenceci cenderemizin uluslarüstü ahlaküstü arkadaşüstü meydan savaşlarına yeniden dönmeye..

  Şairin vatanı üslubudur Ahmetin de benim de vatanım göğüs göğüse kılıç şakırtılarıyla çok kanlı geçti..

  Evet böyledir şairin vatanı üslubudur ve orada her kelimeyi biçimleyen ağudan bir ırmak akar..

  Diyarbakır belediye havuzunda dal d.şşak yıkanan çocuklar gibi içimizde bu ırmakta en aşırı en ölçüsüz neşesiyle yıkanan Ahmet Erhandı..

  Bu kutsal ağu nehrinde yıkanmamışlar Ahmet Erhan şiirlerinin bir özgür kalp için maliyetinin nelere mal olduğunu hiçbir zaman bilemeyecekler..

  Bu korkunç Ağustos sıcağında birkaç mısra okuyup buz gibi soğukta zınk gibi donup kaldıklarında bu birkaç üşütücü mısranın kaç yüz varil hayal kırıklığı zehrinden damıtıldığını hayat denen şeyin muhasebe hesabına yazmayı kim bilir ey okuyucu belki de hiç akıl edemeyecek..

  Nihat Genç

  04.08.2013 13:21


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şiirleri çok güzeldir. Okudukça hatırlanacak eserler bıraktı bizlere..

  Mekanı cennet olsun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş