Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Halit Kakınç | Osmanlıya Övgü Düzenlere Tek Kelime İle Gülüyorum

  Sevgili Dostlar. Somalideki Türk Büyükelçiliğine yapılan saldırı ile ilgili bir şeyler yazmayı özellikle beklettim. İstedim ki sular durulsun Sıradan gevezeliklerin ve Biz adamı türünden boşboğaz tepkiselliklerin etkisinde kalmadan farklı bir şeyler söyleyebilelim..

  Olayın adı bellidir. Türkiye hiç ama hiç realist olmayan Yeni Osmanlıcılık dış politikası yüzünden belâyı bilerek-isteyerek satın almaktadır. Bu nedenle de dış politika alanında ayakları her geçen gün birbirine dolaşmaktadır.

  Palavralara sığınmaktan vazgeçelim. Osmanlı bitmiştir. Osmanlı Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın Viyana bozgunundan yıkılışına kadar bir kaç küçük muharebe ve direniş dışında tek bir savaş bile kazanamamış Topraklarını tamamen kaybetmiştir.

  Sağda veya solda yer alması hiç mühim değil Osmanlıya övgü düzenlere tek kelime ile gülüyorum. Reformu ıskalayan Rönesansı yaşayamayan Loncalar sisteminin tutuculuğu yüzünden kapitalist üretim biçimine geçemeyen Osmanlıdır.

  Gedik Sistemi (Esnaf ve sanatkârın iş hayatını düzenleyen sistem dejenere olup çözüldü. 1913 yılında yasaklandı) ve Mîrî Toprak Düzeni (Köylü toprağı mülk edinemezdi. Toprak üstündeki hakkı sadece göreviyle sınırlıydı. 17. yüzyıldan itibaren bu sistem de koptu. İşletmeci tımar sahibi devlete vergisini ödemedi. Köylü de kul muamelesi yaptı.) uzun ömürlü olamadı. Tıkandı. Yürümedi.

  Toprağı dağıtma vergileri toplama hakkına sahip olan tımarlı sipahi reayadan (Kölelerin üstünde şehirli esnaf ve tüccarların altındaki tarımla uğraşan halk topluluğu. Osmanlı Devleti'nde bu deyim zamanla müslüman olmayan teba için kullanılır oldu) meydana getirildi. Reaya bir süre sonra topladığı paraları devlete göndermeyip cebine atmaya başladı.

  Endüstri devrimi yaşanamadığı modernleşme takip edilmediği için orduda çağdaş silahlar kullanımı aşamasına erişilemedi. Donanma Kasımpaşa önlerinde çürümeye terk edildi.

  Loncalar ilerlemenin önünde iki türlü engel oluşturdu. Birincisi modern üretim biçimine geçilemediği için çağa uygun fabrikalar kurulamadı. Zengin sarraflar ellerindeki sermaye birikimini üretim sürecine sokamadılar. Bu yüzden sadece ve sadece tefecilik kamçılandı. Şaha kalktı.

  OSMANLI AÇIK PAZARA DÖNÜŞTÜ ULEMA BAŞKA BİR DÜNYADA KALDI

  Osmanlı Devleti Batının gözünde çağın gerisinde iştah kabartan bir hammadde kaynağı haline geldi. Üstüne üstlük kapitülasyonları kabul etti. Bu sayede gelişen kapitalist dünya için aranılıp da bulunamayan bir pazar oluşturdu.

  Osmanlı toplayamadığı vergileri arttırırken tımarlı sipahileri kullanmaktan vazgeçti. Toprakta iltizam (Osmanlı devlet gelirlerinin (vergilerin) bir bölümünün belli bir bedel karşılığında devlet tarafından kişilere devredilerek toplanması yöntemi. Vergiyi toplamayı üstlenen kişiye "mültezim" denirdi. Mültezimler bir tür müteahitti. Arttırma sonucu iltizamı üstlenen mültezim böylece devlete karşı belli bir ödeme yapmayı taahhüd ederdi.) uygulaması başladı. Topraktaki devlet mülkiyeti anlayışı da ortadan kalktı. Köylü kârını maksimize etmeye çalışan zenginlerin boyunduruğu altına girdi.

  İşsizler talana geçti. Yağmalar birini izledi. Anadoludaki iktidar boşluğu Çapanoğulları türü güçlü aileler tarafından dolduruldu.

  Ulema başlıbaşına bir tortu idi Osmanlının son dönemlerinde. İstanbul ve İzmir düşman çizmesi altında iken o çok bilir ulema Hac Farizası sırasında üzerinizde bulduğunuz biti kırmak caiz midir değil midir? tartışmaları ile geçiriyordu kıymetli mesai saatlerini.

  Hilafet makamına gelince

  Ne Araplar önemsedi hilafet makamının Osmanlının eline geçişini ne de Balkanlar İranın zâten umuru bile olamazdı olmadı da

  BİRİNCİSİ SARPA SARDI İKİNCİYE KARNIMIZ TOK!

  Osmanlı buydu. O devirler için iyi başladı kötü bitti. Üstelik iyi günleri çok kısa sürdü.

  Sevgili Dostlar İşte Suriyede Irakta Mogadişuda işler bu yüzden giderek çıkmaza giriyor Mısırla ve bir çok Arap ülkesi ile bu nedenle her geçen gün daha uzaklaşıyoruz. ABDden gelen silahların bakım görevini üstlenen İsrail ile bu yüzden takışıyoruz.

  Bağımlılık ve azgelişmişlik Ve de kendini dev aynasında görüp olmayacak hayaller peşinde koşmak Cumhuriyetin suçu değildir. Bize bütün bunlar Osmanlıdan miras kaldı.

  YENİ OSMANLICILIK

  Biz bu filmi gördük. Bayağı da uzun sürdü.

  Birincisi sarpa sardı ikinciye karnımız tok!

  İNTERAKTİF SOHBETLER

  Misafir ali: Çok doğru..Ama o zaman sayfalar tutardı. Hele hele Marcuse ve olumlu-olumsuz etkileri için bir kitap bile az gelirdi.

  Misafir ALİÇAVUŞ: Haklısınız. Ne var ki beynin düşünce üretmeye başlaması sanırım bu ilk aşamalarda tekliyor. Herhalde bu da bir evrimleşme yasası olsa gerek

  Tamam da ortak bir eylem için önce fikren ortak bir platformda buluşmak gerekmiyor mu?

  Misafir zincirkıran: ALİÇAVUŞa yönelttiğiniz soruların yanıtlarını ben de merak ediyorum.

  Misafir - Kelle Şakir: Dostum Umarım bu şekilde de dokunur

  Figul: İyisi mi gelin tartışma hızında biras vites küçültelim.

  Misafir Mustafa: Çin bambaşka bir tartışma konusu Şahsım adına en azından gerçekleri görmeye çalışanlardan biri olmayı hedeflediğim için bunların üzerinden geçiyorum.

  Misafir Sakarya: Bir ekleme yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.

  Misafir domajör: Elbette yeri burası İzin verirseniz önümüzdeki günlerde bu konuda bir şeyler yazmaya çalışayım.

  Misafir ALİÇAVUŞ: Mutlaka yapmıştır. J

  Misafir Burak: Katılıyorum.

  Misafir demarkaj: Sayın Demarkaj İnanın hayatta en korktuğum şey kibir. Nezaket sıfatı göndermeniz için teşekkür ederim. Savunduğunuz görüşler bilimsel ve tutarlı. Bağışlayın benim disipliner olmayan savlar ortaya attığım iddianız ise tamamen sübjektif.

  Pozitivizmin katılığı konusunda yüzdeyüz aynı görüşteyim. Bu çerçevede bir tartışma mükemmel akar. Teşekkür ederim.

  Alcofribas: Ben şapkamı demin çıkartmıştım J

  Misafir domajör: Bana göre nesnellik öznel etki ve öğelerden bağımsız kalabilmektir. Duygulardan değer yargılarından bağımsızlık elbette çok zor. Genel geçerlilik değişken bir olgu. Bu nedenle kuramlar hep gelip geçici. Biraz septik olmakta yarar var. En azından doğru veya yanlış benim bulduğum nokta bu.

  Misafir - Kelle Şakir: İyi bir katkı. Marks bana göre de düşünür olmaktan ziyade kapitalizmi eleştiren bir sosyal bilimcidir. Gözlemlerinden çıkardığı sonuçlar açısından o gün için realist bir ampiristtir. Metotları konusunda sizin kadar iyimser değilim. Metodoloji ile ilgili yaklaşımları o günle kısıtlı geçici ve dar kapsamlıdır.

  Misafir - pim karnca: Ezber bozma ile sosyal konuları birbirine pek bağlayamadım.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  05.08.2013 00:01

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aslında övenlerde sevmeyenlerde yanlış değerlendiriyorlar.
  Övenlerin Osmanlı'nın hatalarını da görmesi lazım. Sevmeyenlerin ise sevilecek yönlerini.. Osmanlı başlı başına tüü kaka bi devlet değildi. Kurunun yanında yaşı da yakmamak lazım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş