Biz Türkler hiçbir zaman bir Norveçli bir Finli bir Japon kadar zengin olamayız. Bu kesin… Peki neden?

Öncelikle harcamasını seviyoruz. Bulduğumuzu harcıyoruz bulamazsak borç bulup onu da harcıyoruz satıp savıp eldekini de harcıyoruz.

Nitekim son üç yılın verileri de bize bunları söylüyor.

Vatandaşın bankalara borcu yüzde 105 artarken kişi başına tasarruf mevduatı sadece yüzde 34 artmış. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Tasarruf 1 artarken borç 3 artıyor. Bankalar da ne yapsın? Yurtdışından borç bulup TL’ye çevirip vatandaşa borç veriyorlar.

Litresi 10 lira olsa ne gam?

İlginç başka bir veriyi paylaşayım.
Şişirme rakamlarla 10.500 dolarlık kişi başına milli geliriyle dünya 63’üncüsü olan Türkiye 1 litre benzine; 100.000 dolarlık kişi başına gelire sahip Norveç’ten daha fazla dolar ödüyor.

Yapılan zamlarla bir litre benzinin pompa fiyatının 5 lirayı aşmasıyla Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke oluyor.

Olup da ne oluyor? Hiç! Pompa fiyatı 10 lira olsa ne olacak? Yine hiç! Türk buldu mu harcar güzel kardeşim… Olay bu!

Sanki bedava

İlk 7 ayda oto pazarı yüzde 20.3 büyüyerek 347.000 adede çıktı. Bu bir rekor… Bu rakamın büyük kısmını ithal otolar oluşturuyor.

Böyle bir otomobil aşkı böyle bir harcama içgüdüsü varken siz benzinden ne kadar vergi alırsanız alın kimse gıkını çıkartmaz.

Otomobilden alınan fahiş ÖTV ve KDV’den geçtim. Sadece akaryakıt vergisinden elde edilen gelir ülkeyi yıllarca ayakta tuttu zaten…

Verginin direği

Az buz değil 2005-2012 döneminde akaryakıttan toplam 250.3 milyar liralık dolaylı vergi tahsil edildi. Ortalama kur ile 165 milyar dolar vergiden bahsediyoruz.

Bütçeyi başta akaryakıt olmak üzere otomobil cep telefonu sigara tüketiminden alınan dolaylı vergilerle finanse eden AKP sonra da “mali istikrar”ı sağlamakla övünüyor. İstikrarı vatandaşın sırtına yükleyeceksen ne anladık biz bu işten?

Bir tavsiye ile kapatalım… Petrol fiyatları hızlı yükselişte… Depoyu dolu tutun bugün yarın benzine vergisi ile beraber zam gelecektir. Yanlış anlamayın tamamen istikrar açısından!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

4 Ağustos 2013