Dün yazmıştım. Yeniden yazmayayım. Bulup okuyun. 5 ahlak pirinç lapasında eriyip gitti.

Başbakan ahlakı.
Bakan ahlakı.
Adalet ahlakı.
Bilim ahlakı.
Tüccar ahlakı.

Türkiye “1 tabak pirinç lapasında 5 ahlak eriten ülke” yapıldı. Mersin’de 9 Nisan günü gümrük müfettişleri 23 bin ton (23 milyon kilo) ithal GDO’lu pirincin Türkiye’ye sokulmak istendiğini belirlediler. Savcılık GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) pirinci ithal eden firmanın sahip ve yöneticilerini mahkeme önüne çıkardı. Yargılama Mersin’de ilgili mahkemede tutuksuz devam ederken; Türkiye’nin 4 bakanı Mehdi Eker (Tarım) Hayati Yazıcı (Gümrük) Mehmet Müezzinoğlu (Sağlık) Cevdet Yılmaz (Devlet) birbiriyle “pirinçler GDO’luydu… Hayır değildi…” diye tartışmaya ve birbirlerinin söylediğini çürütmeye giriştiler.

* * *

Canlandırabiliyor musunuz?
GDO’lu pirinç yakalanmış.
Mahkemede davası görülüyor.
Adalet iyi kötü çalışıyor.

Fakat 4 bakan mahkemeyi etkileyecek şekilde “GDO vardı… GDO yoktu…” diye atışmaya girdiler. Bakan ahlakı pirinç lapasında erimiş oldu. Bu erime sürerken; İktidar partisi AKP’nin Kızılcahamam’da yapılan toplantısında Başbakan Tarım Bakanı’na “GDO’lu pirinç fırçası” çekti.

Başbakan ahlakı da eridi.

Mersin’deki mahkeme “pirinçlerde GDO var mı yok mu bilimsel olarak belgelensin diye “ İstanbul Teknik Üniversitesi’ni (İTÜ) bilirkişi tayin etti. İTÜ de verdiği raporda; “Evet bu pirinçlerde GDO vardır” dedi. Fakat Başbakan’ın Tarım Bakanı’na çektiği GDO fırçası ve Tarım Bakanı’nın da İTÜ’ye baskısı sonunda; İTÜ rektörlüğü kendi raporunu yalanlayan açıklama yaptı. Raporu yazan öğretim üyesi de açığa alındı.

Bilim ahlakı da eridi.
1 tabak pirinç lapası!
Ne kadar güçlü görün!

Savcılığın yaptığı teknik takipte (telefon konuşmalarını dinlemesi sırasında) iktidar partisi AKP’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başkan olsun diye aday gösterdiği kuru bakliyat tüccarı Mahmut Arslan’ın Tarım Bakanı Mehdi Eker’e Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e “Mersin’deki mahkemeyi değiştirin savcıyı etkileyip geri adım attırın” diye özetleyeceğim baskılar yaptığı ortaya çıktı.

Ve Mahkeme değişti.
Adalet ahlakı da eritildi.
Bu çürümeyi de ıskalamayın.

* * *

Bir mahkeme neden değişir?
Bir düşünün.

Bir de üç bakana birden “mahkemeyi değiştirin” emirleri verip uygulatan AKP’li bakliyat tüccarı Mahmut Arslan‘ın Kuzey Irak Bölge Başkanı Mesud Barzani ailesinin şirketi European Tobbaco’nun ortağı olduğunu da bilin. Bu şirketin ürettiği sigaraların transit geçişinin yapıldığı güzergahtan çıkartılarak Ağrı Van Hakkari ve civar illerde toptan satışının yapıldığı için MASAK soruşturması geçirmekte olduğunu da bir kenara yazın.

Yazın yazın okuyun.
Seçim geliyor.
Hesabı sandıkta sorun.

Tek Adam Üniversitesi!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin “Kurucu Heyeti”nde bulunanlar para arsa malzeme bağışı yapanlar; bu haber yayınlanınca acaba ne hissettiler? Yeni kurulmuş RTE Üniversitesi’nin Tıp Mühendislik Fen Edebiyat Fakültesi’ne alacağı doçent ve yardımcı doçentleri adlarını da vererek” aradığı haberi gazetelerde yer aldı. Tek AdamÜniversitesi”ne yakışır kadro ilanı işte böyle “adrese teslim” kurgulanır. Tek Adam Üniversitesi kimi isterse o profesör doçent yardımcı doçent yapılır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

3 Ağustos 2013