Halk TV’nin sabah haberlerini sunan bir genç gazeteci hanım (ismini bilmiyorum özür dilerim yazmıyorum) gazetelerin birinci sayfalarını okuyor.

Bir tasnif yapmış.
Gazeteleri üçe ayırıyor.
Özgür Gazeteler.
Baskı Altında Gazeteler.
Yandaş Gazeteler.

Özgür Gazeteler: SÖZCÜ gibi haberlerine ve yazarlarına iç-dış-yan-orta hiçbir sansür koymayan gazeteler. Baskı Altında Gazeteler: Haber Türk ve Hürriyet gibi haberlerine ve yazarlarına iktidardan çekingenlik korku ve sinmişlik sansürü koyan gazeteler. Yandaş Gazeteler: Sabah gibi iktidar daha doğrusu Başbakan ne derse aynısına papağan olmuş gerçekleri sürekli sansürleyip gizleyen gazeteler. Halk TV’yi sabah sekizde açıp sabah programını sunan ve gazete başlıklarını okuyan bu hanımı izlerseniz; “hangi gazetenin ne mal olduğunu” göreceksiniz.

* * *

Görünce anlayacaksınız.

Maşallah!
Maşallah!

Nazar değmez inşallah!
Rabbim verdikçe veriyor!
Diyeceksiniz.

Baskı Altındaki Gazeteler ile Yandaş Gazeteler sınıfına giren gazetelerin hemen tamamının sahipleri; sürekli devlet işi alan her fırsatta devlet ihalesi kapan ve sürekli devlet ihalesi kaptıkları için çok paralı çok güçlü iktidar arkalı holdinglerin şirketlerin sahiplerinden oluşuyor. Gezi direnişi uyarıcı oldu. Okur uyandı. Özgür Gazetelerin okur sayısı yüzde 25-30 oranında arttı. Yandaş ve Baskı Altındaki gazetelerin satışları zaten sürekli azalıyor. Çünkü hep iktidarı övüyorlar.

Gerçekleri yazmıyorlar.
Okurları da onları terk ediyor.
Gazeteden kâr edemiyorlar.
Sürekli zarardalar.

Her işte öyledir; kârsız şirket arsız olur. İşçi hakkı yer devletin vergisini kaçırır çevreyi kirletir kötü mal satar tüketiciyi kandırır.
Kârsız gazete da arsız olur.

İktidara egemene satılır.

Arsızlaşan gazeteler zararlarını sahiplerinin diğer şirketlerinden kazandıkları para ile kapatıyorlar. Diğer şirkette iktidardan (devletten) iş alan ihale kapan rant hortumlayan kredi ile beslenenler…

Bundan ahlaksızlık doğuyor.
Basın ahlaksızlaşıyor.

* * *

Önceki gün ahlaksız bir satış oldu. Zarar ettiği için devlete olan borçlarını ödemeyen Karamehmet’in Akşam Gazetesi ile SKY 360 TV’si TMSF’ye geçmişti. TMSF onları son 10 yılda devletten en fazla ihale almış üç işadamına sattı. Bu işadamları;

Mehmet Cengiz Nihat Gökyiğit Naci Kuloğlu (Kolin Cengiz- Limak Ortaklığı) boğazlarına kadar iktidarla iç içe girmiş hava meydanından hızlı trene elektrik dağıtımından viyadük yapımına devletle işleri var.

Niçin gazete alırlar?
Neden TV sahibi olurlar?
Bu sektör çok mu kârlı?

Akşam Gazetesi ile SKY TV Türkiye’nin en başarılı işadamı sayılan gidip dünya kapitalizmin kalbi NYC’de tavşan kulaklı şapka giyerek gong vurabilmiş Mehmet Emin Karamehmet’in elindeydi. Karamehmet gibi şeytan bir işadamı bile Akşam Gazetesi’ni ve SKY TV’sini kâra geçiremedi TMSF’ye vermek zorunda kaldı.

Şimdi bu üçlü ne yapacak?
Projeleri nedir?

Türk basınında yapılmamış hangi yaratıcılığı buldular? Akşam’ı Japonya’daki basın patronlarının becerebildiği gibi 7 milyon satan ve satıştan ve ilandan kazandığıyla kâr eden gazete haline getirecek buluşları olmalı ki satın aldılar.

* * *

Yoksa gazeteyi ve TV’yi silah mı yapacaklar? Tam seçimlere giderken iktidarı kollayan başbakanı koruyan gazeteciliği mi hızlandıracaklar?
Bu türden yeteri kadar var.

Bu 3 işadamına TMSF gazete ve TV’yi satarken; “sizin özgür bağımsız ahlaklı yayın yaparak Akşam ile SKY TV’yi kâra geçirecek projeniz nedir” diye sordu mu?

Sormadan sattı.
Maşallah!
Maşallah!

Ahlaksızlık vanası iyice patladı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

21 Temmuz 2013