Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Selcan Taşçı | -4’lük Okurlarımız !

  4-4’lük okurlarımız !


  “Hz. Ali’yi sevmekse...” diye şartlı Aleviliğini ilan eden iktidar sahibinin 4-4’lükten ziyade 9-8’lik bir açılım yaptığını savunmuştum ya dün;

  Yazarken hiç de böyle bir ilgi patlaması tahmin etmediğim halde güçlü bir geri dönüşü oldu yazının.

  Hem sosyal medya üzerinden hem e-posta yoluyla gelen destek benim kara kaşıma kara gözüme olmadığına göre kulak vermekte fayda var “inanç simsarlığı”na karşı tahammülü kalmayan - amiyane tabirle artık bu tip sömürüleri yemeyen- insanların sesine:

  Gelen mesajlarda beni en mutlu eden yazılanların Aleviler kadar Alevilerle birlikte Sünnilerin de yüreğine dokunmuş olmasıydı. Sünnilerin “Mezhepçi/Sünnici” zihniyete karşı Alevilerin yanında saf tutmasından başka hiçbir şey bozamazdı zaten bu tezgahı!

  ***


  M. Olcay Bal gözyaşları içinde okuduğunu söylüyor yazıyı. “Sonra durdum” diyor; “ve neden duygulandığımı düşündüm”. Övgüleri bize kalsın buyrun mektubun size ulaşması gereken kısmı:

  “Ben amelde sünni mezhebine uyan bir Müslümanım. Hayatımı da dini kaideler analitik düşünce ve bilim ekseninde yaşamaya çalışan (...) çalışan birisiyim. Başbakan’ın bizi ayrıştıran diliyle Sünni bir vatandaş olarak Aleviliğe normal olarak mesafeli olmam gerekirdi.

  (...)

  Yazınızdan sonra farklı algılanan Alevi vatandaşlarımızın gerçekte hangi değerlere sahip olduklarının sizi okuyan insanlarca biraz da olsa anlaşılabileceğini görünce duygulanmamak elde değil.

  Alevilerden söz ederken bir olgunun altını çiziyorsunuz Türklük.

  Türk kimliğinin faşizan olarak gösterdildiği ve ayaklar altına alındığı bu buhran döneminde şunu belirtmek isterim: (...) Tarihin hiç bir döneminde Türk kimliği ırkçı olmamış farklı etnik gruplardan oluşan bir milletin adı olmuştur. Geçmişten günümüze böyle geniş bir kitleyi kapsayan Türk kimliğinin ümmet mantığı içerisinde eritilmesini kabul etmiyorum ve Türk kimliği üzerinde oynanan oyunların neler olduğunu görebiliyorum.”
  Bir başka e-posta -adresinin uzantısından kamuda çalıştığını anladığımdan adını vermeyeyim- İ.A.’dan:


  “İnsan olmak yazdıklarınızı görmektir. Bir Sünni olarak diyorum ki insan olmak buysa 4-4’lük insanlık yapmışsın...”

  Can Kayıran da söze “Ben Sünniyim...”le başlayanlardan: diyor;

  “Ben Alevi değilim ancak bunu hiç önemsemiyorum. Anadolu aleviliği değilmidir ki Orta Asya’daki kültür ve geleneklerimizi yaşatan? Semahlarla Türkmen folklorundaki figürlerin birebir aynı olması Türk kültürünün kimlerce yaşatıldığının en güzel delilidir.”

  Ve bu mesaj da Tolga Yenici’den:


  “Sünni’yim ama Türk olmak beni Emevi zihniyetinden ayıran şey. Gel de RTE’ye anlat.”

  Ey 4-4’lük Alevi olduğunu iddia eden yüksek zat;

  Bu insanların ne söylediğinin farkında mısın:
  4-4-’lük Alevi olabilmek için önce 4-4’lük Türk olmalısın! Antropolojik analize tabii tutacak değiliz tabii ama en azından oturduğun makamın sanaTürk Milleti tarafından Türk Devleti’ni yönetmen için “emanet” edildiğini unutmamalısın!

  Ve Türk jetleri havalandı

  Bu denli trajik gelişmelerin “komedi” etkisi yarattığı yegane ülkeyiz büyük ihtimalle.


  PKK’nın Suriye kolu PYD’nin sınır komşumuz Suriye’de Rasulayn’da ÖSO bayrağını indirip göndere örgütün paçavrasını çekmesi üzerine “Türk jetlerimiz havalandı” haberleriyle inliyor dört bir yan!

  Vay be! Kahraman ordumuza da bak sen;
  “PKK’nın Türkiye’nin komşusu olması”na tahammül edememişler hareke geçmişler!


  Pardon kafanızı karıştırmak gibi olmasın ama:
  Irak sınırında komşumuz kim acaba?

  Veya ÖSO neydi; Suriye devletinin temsilcisi mi?
  Bu “Türk jetleri” en son ne zaman uğradı (uğramak derken bir sınırötesi havası alıp dönmeyi kastetmiyorum tahmin ettiğiniz gibi) oralara?


  Onu geçtim;
  PKK PYD’nin Suriye’de yaptığından daha beterini Diyarbakır’da Hakkari’de Şırnak’ta da yapmadı mı daha önce? Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumlarının önünde dalgalanan Türk bayrağını indirmediler mi?

  O zaman neredeydi “Türk jetleri” ?
  Sınırımızı savunmasınlar demiyorum ama hangi sınır onu soruyorum: Şu “kevgire” döneni mi;


  Önce “muhalif” kılıklı teröristler sonra da bomba ve kurşunların yol geçen hanına dönen sınır mı?

  Hani şu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının evlerinde otururken oradan atılan mermilerle ölme noktasına geldiği sınır!

  “PKK sınır komşumuz olmuş!”
  Valla keşke öyle olsa ondan ibaret olsa; PKK evinin içine girdi. Salonunda bacak bacak üstüne atıp talimat yağdırıyor hizmetçi muamelesi yapıyor sana. Yatağına girdi sana da evin çok afedersiniz ama köpeğiymişsin gibi pufu gösteriyor “kıvrılman” için.


  Ve Lice’de karakolunu yapamazken Cizre’de terör örgütü “paralel/alternatif ordu-paralel/alternatif polis gücü” kurarken Türk jetlerin havalansın bakalım Suriye’ye doğru!

  Ne kadar gururlansak az; gözlerim doldu!

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  20 Temmuz 2013

  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel yazı.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeniçağ yazarlarını günlük takip etmekteyim.Gündemi ve olayları güzel analiz ediyorlar yerinde yorumlar getiriyorlar.Tavsiye ederim takip etmenizi.Birde konuyla alakalı olarak Ahmet Turan Alkan Beğ'in makalesini alta ekliyorum okumanızı rica ederim..

  Aleviler bunu hak etmiyor

  Eğer bir Alevi olsaydım “Ali’yi sevmek Alevilikse ben dört dörtlük Alevi’yim” sözünü işitince şöyle düşünür “Sen beni sadece yanlış anlamıyorsun; yanlış anlamakta sistematik bir ısrar içindesin” diye derin bir kalp kırıklığına kapılırdım.
  Biraz empati yapalım: Lâteşbih bir gayrimüslim çıkıp “Müslümanlık yalan söylememek ise ben dört dörtlük Müslüman’ım” diyerek bizi anladığını ileri sürse ve hatta bununla iktifa etmeyip “Ben sizi sizden iyi anlıyorum; fakat ne yazık ki siz ne istediğinizi iyi bilmiyorsunuz” imâsında bulunsa en azından sinirlenmez miyiz?
  Aleviliğin Hazreti Ali’yi sevmekten ibaret bulunduğu faraziyesi –eğri oturup doğru konuşalım- biz Sünnilere mahsus anlam çerçevesidir ve en kibar tabirle hayli eksik bir tabirdir. Eksikliğin ne olduğunu teologlar tartışadursun usûl açısından yapılan yanlışın altını çizelim: Bir inanç dairesinin bir başka inanç dairesini tarif etme hak ve yetkisi yok.
  -Ama efendim Alevilik ayrı bir inanç farklı bir din değildir ki; lütfen ehl-i kıble Ehlibeyt muhibbi kardeşlerimizi dışlamayalım deyip duruyoruz yıllardır. Yıllarca düşünüp durduktan sonra sırtını devlete yaslamış Sünni doktrinin bulabildiği en te’lifçi görüş bu işte.
  Aleviliği tarif etmek arzusunu sadece Sünnî itikad sahibi teologlara isnad edersek haksızlık olur. Alevi meselesinde asıl ters köşeye yatan devlettir bizzat.
  Şu sebepten ötürü: Türkiye Cumhuriyeti devleti nüfusun ekseriyetini oluşturan Sünni Müslümanları kontrol altında tutmak için Diyanet adı altında bir bürokrasi teşkil etti. Bu kurumun esasen “İslâmî” olup olmadığı tartışmasına girmem lâkin duruşundaki gariplik fark edilmelidir: Laik cumhuriyet idaresi bütün alanlarda İslâm kültürünü yaşatan ve üreten kurumları sıra dayağından geçirirken “Camiler genel müdürlüğü” mesâbesinde bir din bürokrasisini destekleyerek Müslümanlara “İşte sana cami işte hoca; git dinini yaşa bak karışıyor muyum?” ikramında bulunmuştu. Bu garip çelişkinin sebebini pek anlamamakla birlikte ikramdan hoşnut kaldığımız söylenebilir. Devletimiz dinsiz filan değildi işte imamların maaşını bile ödüyordu; daha ne olsundu. Bir de Türkçe ezan okutmasaydı daha iyi olacaktı ama...
  O günlerde “Cuius regio eius religio” vecizesinden haberdar olanımız yoktu pek (Devlet kiminse din de onun hükmüne tâbidir mânâsında)...
  Devlet aklı Sünnî doktrini itaat altına alıp evcilleştirirken ehl-i sünnet dışındaki inanç yollarına sanki hiç yokmuşlar gibi baktı. Ondan ötürü şimdi Aleviliğe devlet içinde bir mesned ararken “Yok ayrımız gayrımız biz de Hazreti Ali’yi çok severiz; işte camiler açık ârıza çıkarmanın da mânâsı yok”tan başka söyleyecek söz bulamıyor.
  Her Alevi vatandaş bir Sünnî’nin istifade ettiği kadar devlet şemsiyesinde gölgelik edinme (veya edinmeme) hakkına sahiptir. Her defasında Alevîleri anlayışsızlıkla karşılaşmaktan çıldırma raddelerine getirmek yerine baştan beri eğri çizilmiş “devlet-din” ilişkilerini düzeltmek daha iyidir; “bu kadarına gücümüz yetmez” deniliyorsa her vesile ile “Ben de Aleviyim” diye ortaya atılmamak da fena tedbir değildir.
  Alevilik bir cümlede tarif edilecek bir olgu değil ayrıca tek olgudan ibaret de değil ama bu Alevilerin düşünmesi ve eğer isterlerse çözmesi gereken bir mesele; kendilerini nasıl tarif ediyorlarsa ona itibar etmeli. Bu arada birileri Ankaradakiler’e söylesin: “Cuius regio eius religio” prensibi 16. yüzyıl ortalarında akdedilen Augsburg barışı’nın çözüm formülüydü ve farklı mezhep taşıyanlara “Kardeşim hangi prensin tabiyetini tercih ediyorsan git onun dinini kabul et ve artık mızmızlanmayı bırak” anlamını taşıyordu pratikte. İyidir problem çözmüştür ama bir kusuru var; çoktandır demode oldu.
  Lütfen Alevileri daha çok ciddiye alalım; bunu hak etmiyorlar.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş