Ödül töreninin öncesini bilmek gerekli. Özetleyerek hatırlatayım:

Kısaltılmış adı “Eti-Alüminyum” olan Konya Seydişehir Alüminyum Fabrikaları devletindi. Bölgenin boksit maden yatakları üzerinde halkın birikimiyle kurulmuştu.

Boksit rezervleri onundu.
Değeri 1.5 milyar dolardı.
Oymapınar Barajı da onundu.
Barajın değeri 1 milyar dolardı.
400 civarında lojmanları vardı.
Ve 4 büyük fabrika binası.
Bunların değeri 1 milyar dolardı.
Limanı da vardı.
Antalya Limanı da onundu.
Liman da arsalara sahipti.
Değeri 500 milyon dolardı.

Yukarıdan aşağıya topladığınız zaman 4 milyar dolar değerde olan Seydişehir Alüminyum fabrikaları; barajı limanı lojmanları arsaları boksit maden rezervleriyle AKP iktidarı döneminde sadece 305 milyon dolara kapalı zarf usulüyle özelleştirilerek Cengiz İnşaat’a (CE-KA) peşkeş çekildi.

* * *


Bu satış “kirli görünüyor ve hile kokuyor” diye düşündükleri için Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi Vakfı Metalürji Mühendisleri Odası işçilerin örgütü Tes-İş Sendikası ve Konya Milletvekili Atilla Kart (CHP) Danıştay’da dava açtılar.

Dava uzun sürdü.
Sonunda karar çıktı.

Karar: “Eti Alüminyum’un bu şartlarda özele satılması kamu yararına değildir” diyordu. Seydişehir Alüminyum’un satıldığı Cengiz İnşaat’tan geri alınıp devlete geçmesi gerekirdi. Kanun böyle emrediyordu. Devlet (Özelleştirme İdaresi) adaletin isteğini yapmak zorundaydı ama Oymapınar Barajı dahil Seydişehir Alüminyum’u devletten alanlar;

hepsinin soyadı “Cengiz” olan Mehmet Ahmet Ekrem Şeref Asım ve Kazım Cengiz adlı kişilerin kurduğu bir şirkete devredilmişti.

Danışıklı hileli bir devir.

Özelleştirme İdaresi “Bu devir danışıklıdır” diye dava açtı. Bekledi dava sürerken hiçbir gerekçe göstermeden davasından vazgeçti. Herhalde gizli güç devreye girdi. 7 yıl geçti. Bu devlet malı (halkın malı) Danıştay’ın “satış kamu yararına olmamıştır” kararına rağmen bu firmadan alınmadı.

* * *

Gizli güç sinmiş “kirli satışı” aklayacak zamanı kolluyordu. Devlet malı Seydişehir Alüminyum kanun emrine rağmen geri alınamıyor; 7 yılın sonunda bir gece Meclis’te torba kanuna bir madde sokuşturuldu ve “Eti- Alüminyum’un devlete iadesi fiili ve hukuki imkansızlık ilkesine” vidalandı kirlilik AKP deterjanı ile yıkanıp paklandı.

Anlayın artık.
O gizli güç kimdir?
Ve nelere kadirdir?

Hüseyin Özay’ın bulup yazdığı son habere göre 305 milyon dolara satılan Seydişehir Alüminyum’un yanında bedavadan verildiği Oymapınar Barajı’nda üretilen elektriğin devlete satılan miktarının yüzdesi 20’den 50’ye çıkartıldı. Ve bu limit artırma ile Cengiz İnşaat’a 330 milyon dolar avantaj sağlandı. Kirli satışla korunan kollanan şirketlere altın ödül işte böyle veriliyor. Oruçlu ağızla yapılan bu vahşi kirli gözü dönmüş koruma üniversitede doktora konusu olur.

Kredi kartı! Makam odası!

Başbakan halktan kredi kartlarını atmalarını istedi. Kültür Bakanı Ömer Çelik’in Ankara’da birbirinden 5-10 dakika uzaklıkta 5 ayrı binada 5 ayrı makam odası vardı. Bir de İstanbul’a gittiğinde makam odasız kalmasın diye Lütfi Kırdar Kültür Merkezi’nde 6’ncı makam odasını yaptırıp yaptırmadığı Meclis’te kendisine soruldu. 15 gün geçti. Bakan hâlâ cevap vermedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

19 Temmuz 2013