Mısır bugün dökülüyor. Türkler Mısır’ı özleyemez. Mısır Ordusu’na alkış vermez veremez.

Kahire’deki Tahrir Meydan’ı İstanbul’daki Gezi Parkı olamaz. Gezi Parkı’ndaki gençlerin özlediği Türkiye’nin Tahrir Meydanı’nı dolduran Mısırlı gençlerin hedeflediği Mısır ile alakası ilişkisi yoktur. Türkiye 90 yılda bedel ödedi. Türkiye otoriterleşmeyi aştı. Kuvvetleri tek elde toplamayı ve Tek adam aramayı çok geride bıraktı. Tek Adam’ın “üç çocuk doğurun…” diyerek ailelerin yatak odalarına girmesini ve “GS şampiyonluk kupasını FB stadında alsın” diye emir vererek futbol sahalarına bile karışmasını aştı. Gezi direnişi uyan tokatıdır. Tek adamlığı aşmak şamarıdır. Mısır ise “Tek Adam” peşinde. Mısır Türkiye’nin dünüdür.

***

Türkiye’de tek parti siyasetine karşı; “yeter söz milletindir” diyerek iktidara gelen partinin Atatürk’ün yakın arkadaşı olmuş kurucusu Celal Bayar’ın kendi milletvekillerinden “Tahkikat Komisyonları kurdurarak diktatörleşme” talihsizliğini yaşadı gördü ve o dönemi de Türkiye darbeyle kapatmak zorunda kaldı. Mısır’ın Mursi’si Türkiye’nin 1960’daki Celal Bayar’ıdır. Türkiye darbeleri çoktan aştı. 12 Mart’ı da yaşadı bitirdi. 12 Eyülül’ü de gördü tanıdı. Türkiye 28 Şubat’ı da “bugünkü AKP’yi ve onun kurucusu Tayyip Erdoğan’ı başbakan yaparak” aştı.

Tayyip Erdoğan’ın esasen 28 Şubat’ın ürünü olduğunu ilk gören onun hocası Necmettin Erbakan‘dı. Tayyip Erdoğan ayrı parti kurup “Milli Görüş gömleğimi değiştirdim” diyerek halkı aldatıp iktidara gelince Necmettin Erbakan kendi yetiştirdiği öğrencisi için “bu leblebi dükkanı bile idare edemez” demişti. Gezi Parkı ile Taksim Meydanı’nı dolduran insanlar “Tayyip Erdoğan’ın leblebici dükkanı bile işletemeyeceğini” anladıklarını gösterdiler.


***

Türkiye yumurtasını kırdı. Geleneksel devletçiliği bitirdi. Muhafazakar sağcılığı savurdu. İslamcı kadroları 10 yıl denedi. Dinci yeni elitleri 10 yıl seyretti. Dincilerin rantçı olduğunu gördü. Türkiye halkı içinde AKP’ye oy vermiş olanlar da var bu dinci yeni elitler ve dinci rantçıları 10 yıl seyrederek “eski köhnemiş klişeleri” de aştı. Bal tutan parmak yalar. Yandaşlarına da yalatır. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı; tıpkı kendinden öncekilerin de denediği “Sen bana oy ver ben sana 5 lira daha fazla vereyim makarna vereyim nohut vereyim buzdolabı vereyim” klişesiydi.

Tayyip Erdoğan klişe kaldı. Türkiyenin halkı 90 yılda; “hukukun üstünlüğünü” isteyen noktaya geldi. Gezi direnişi ile gençler ve onları destekleyen milyonlar; “darbelere gerek olmadan yeni bir Türkiye’ye geçileceği” umudunu ateşledi.


***

Anlayabilene! Mısır Türkiye’nin dünüdür. Türkiye Mısır’ın yarınıdır.

Mısır bile böyle iktidarı yallahlar!

Meclis’te “sürücü belgelerinin yenilenmesi ve yeni ehliyet ücretinin 101 TL’ye çıkarılması” önerisi bir torba yasa maddesi olarak Komisyon’dan geçti. Bu haber sosyal medyada duyulunca milyonlarca insan “Gezi Direnişi Refleksi” ile “Ehliyetim için 101 TL vermem” kampanyası başlattı. Hükümet kampanyadan korktu. Maliye Bakanı da devreye girdi; “Yeni sürücü belgeleri için ödenecek ücret miktarının ehliyet cüzdanı maliyetine indirilmesi” kabul edildi. Bu da 15 TL’yi geçmeyecek. Tepki olmasaydı 101 TL alınacaktı. 101 TL’yi kim hangi ölçüye göre belirledi? Toplumu bu denli “Yolunacak kaz yerine koyan bir iktidara” Mısır’da bile yallah çekerler.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

7 Temmuz 2013