Şu manşetlere bir bakın:
“Başbakan mı diktatör mü?”
“Muhteşem Tayyip Erdoğan’ın büyük megalomanisi!..”
“Diktatör Erdoğan!..”

“Erdoğan’ın biber gazı demokrasisi!..”
“Demokrasi yok biber gazı ve şiddet çok!..”
“Türkiye’de siyasal İslam’ın demokrasiyle imtihanı!..”
“Mısır ve Türkiye… Ortadoğu’da Ilımlı İslam modelinin sonu!..”

Bunlar Batı basınından seçtiğim birkaç günlük manşetler…

Karikatürlerde de Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemlerine dönük açıklamalarıyla dalga geçiliyor.

Köşe yazarlarının çoğu AKP’de bir akıl tutulması yaşandığını öne sürüyor.

Hatta bazı yorumcular daha da ileri giderek “Mısır’da askeri Türkiye’de sivil darbe yapıldığı” iddiasını dile getiriyor.

ABD yönetimi olayların başlangıcından bu yana 20. uyarıda bulunuyor.

Süper gücün Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Ulusal Bağımsızlık Günü kutlamaları programına Atatürk’ün düşünce ve fikir özgürlüğünü savunan sözlerinden alıntılar koyuyor.

Avrupa Birliği’nde Türkiye’ye mali yardımların kesilmesi konuşuluyor.

Nato Genel Sekreteri Rasmussen teamüllerin dışına çıkarak bir NATO ülkesi olan Türkiye’deki gelişmelerden kaygı duyduğunu söylüyor.

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner ise önceki günkü olaylar sırasında Konsolosluk bahçesine 6 gaz fişeği atıldığını Twitter üzerinden duyuruyor.
Bunlardan birinin fotoğrafını da belge olarak yayınlıyor.

Dünya Türkiye’yi derin bir endişeyle izliyor.

* * *

İçeride ise inanılması zor olaylar yaşanıyor.
Halkın gezmesine yasaklanan Gezi Parkı günler sonra açılıyor açıldıktan 3 saat sonra tekrar kapanıyor TOMA’lar su tabancalar gaz püskürtüyor onlarca kişi gözaltına alınıyor ve gecenin bir yarısında park tekrar açılıyor!

Aç-kapa-aç yapılarak asayiş sağlanmış (!) Gezi Parkı halkın istifadesine sunulmuş olunuyor!

* * *

Şu dehşet verici çelişkiye bir bakın:
Adamın biri elinde palayla sağa sola saldırmaya başlıyor önüne çıkan kadınları tekmeliyor itiyor kakıyor dehşet saçıyor tesadüfen gözaltına alınıyor ifadesinde palaya hiç değinilmiyor sade suya tirit suçlamalarla çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılıyor!..

Buna karşılık Anayasa’nın 34. maddesince güvence altına alınan toplantı ve barışçıl protesto özgürlüğünü kullanmak üzere ellerinde karanfillerle veya mahkeme kararlarıyla Taksim’e çıkan binlerce İstanbullu güvenlik güçleriyle hiçbir fiziksel temasa girmemelerine yasa dışı eylemde bulunmamalarına rağmen üzerlerine gaz bombası atılıyor tazyikli sular sıkılıyor yaka paça gözaltına alınıyor çıkarıldıkları mahkemece “Kaos ortamı yaratarak hükümeti devirmeye teşebbüs” gibi çok ağır bir suçlamayla tutuklanıyor sonra da bunun adı “hukuk devletinde adaletin tecellisi (!)” oluyor!

* * *

Sözün özüne gelirsek…
Palaya özgürlük düşünceye gözaltı!..
Demokrasiye elveda diyen Türkiye işte böyle bir totaliter anlayışla baş başa kaldı!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

10 Temmuz 2013