T.C. Sağlık Bakanlığı’nın “Ulusal Alkol ve Ayran Eylem Planı”nda; alkol reklamlarının yasaklanması tüketimin azaltılması için alkole vergi üstüne vergi bindirilmesi ulaşılabilirliğin olabildiğince engellenmesi gibi konular tartışılırken planın ulgulanmasında görev üstlenecek kurumlardan biri olan TAPDK bakanlığın çalışmalarına rehber olması için “Alkol Kontrol Stratejimeri” diye bir kitapçık hazırlamış.

TAPDK’nın açılımını bilmiyorum. Türkiye’den Alkolü Planlıca Defetme Kurulu olabilir mi? Kurul uygulamada ne görev yapacak anlamış değilim. Anti-alkol bir oluşum herhalde!

Kitapçıktan öneriler;

“Sarhoş olan müşterilere alkol yasağı uygulanması!” “Alkollü içki satışı yapılan yerlere verilecek ruhsatların sadece reşit olmayanlara ve sarhoşlara alkol satışını yasaklayan tesisler için yenilenmesi!” “Alkol satış gün ve saatlerini uzatmaktan kaçınılması ve semt mahalle sakinlerinin aşırı alkole bağlı zarar görmesi halinde daha da kısıtlamaya gidilmesi!”

Sarhoş olan bir müşteriye alkol verilmemesi çok tehlikeli bir durumdur. Kafası iyi müşteri alkol satıcısını şişler! Camı çerçeveyi kırar şişesinin koltuklayıp gider.

Promili tavan yapmış bir sarhoş alkol satıcısını ve çevredeki birkaç kişiyi vurarak kavuşur şişesine! Sarhoşa mülayim davranmak gerek. Alkol bağımlısını ondan vazgeçirmenin yolu böyle salak yöntemler olamaz! Bunlar alkolü tedavülden kaldırmanın patikaları!

Şarap antik Yunan’da icad edilmiş. Bir tahta fıçı içinde unutulan mayalanmış üzüm suyu fıçıdan sızmaya başlamış bir keçinin sıvıyı ısrarla yalaması sonrasında yürüyüşünün yampirikleşmesi garip sesler çıkarması ve sızarak huzurlu bir uykuya geçişini gözümleyen o keçinin bir bildiği var diye düşünen insanoğlu tarafından keşfedilmiş şarap ve çok hoş bulunmuş! O keçi Dionysos şenliklerinin simgesi olmuş. O sayın mucid keçinin ruhu şad olsun!
T.C. Sağlık Bakanlığı’nın patikalardan anayola çıkarak alkolü tamamen yasaklama ön çalışmaları içinde bulunduğu sezinleniyor. Sezinlenmeden öte gözümleniyor.

4. Murat döneminde alkol yasaklanmıştı ancak içilmesine engel olunamadı. Libya’da Kaddafi döneminde İranda Humeyni döneminde de alkol yasağı görüldü. Yasak içilmesine engel olamadı. Zemin katlarda evin bodrumunda alkol üretimi başladı. Yeraltından el altından herkes şişesine kavuştu.

Yasak olan herşey ülkemizde kaçak olarak bulunabiliyor. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın hummalı çalışmaları kaçakçılığı teşvik mahiyetinde bir çaba! Yoksa Barzani içki işine mi başlayacak!

Alkol sevgisiyle mücehhes arkadaşlar sen yasakladın diye ertesi gün alkolü bırakmazlar. Alkolü tüketmeye hükümet değil birey kendi kendine karar verebilir. Bırakır bırakmaz! Hükümete ne? Çevreye kötü örnek mi oluyor alkolperver arkadaşlar? Çevresini temizleyin arkadaşların! Cami avlusunda içmiyorlar ya!

Bir dörtlük ithaf etmek istiyorum T.C. Sağlık Bakanı’na;

“Şarap içtikçe haramdır diye men eylediler

Dedim öyleyse onu içmekten vazgeçerim

Bir düşündüm ki şarap dinimize düşman imiş

Bize düşman kanı vallahi helaldir içerim!”

Dörtlük bana ait değil. Ben sadece retweet ettim. Tweet’i atan Nişabur’dan Ömer Hayyam. Arayın Ahmedinejad’ı hemen tutuklatın onu!
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Pazartesi 13 Mayıs 2013 06:52