Sayın AKP milletvekilleri hepinize saygılar sunar başarılarınızın devamını dilerim! Bu mektubu hepinize yazıyorum. Dikkate alır veya almazsınız sizin bileceğiniz iştir. Ancak hemen belirteyim yazdıklarımın tamamı doğru ve gerçektir. Bu açık mektup biraz düşünmeniz için yazılmıştır. 2002 seçiminde seçilen başbakanınızın “Abi” diye hitap ettiği ve çok büyük saygı gösterdiği orta yaşlı bir milletvekili vardı. Bir Güneydoğu ilimizden seçilmişti. İsmini vermiyorum. İkinci dönem onu seçtirmedi. Kendisini iyi tanırdım. Şimdi bile karşılaştığımız zaman ayaküstü muhabbet ederiz. Bir gün kendisine sordum: “Tayyip Bey sizi şimdi arayıp soruyor mu?” Kolundaki muhteşem saati bana gösterdi: “Bak Emin Bey bu saati bana kendisi hediye etti. Örtülü ödenek parasından aldırmıştı. Bütün arkadaşlarımıza hediye etti. Ama daha sonra ne arayıp sordu ne de bir gün olsun konuşma fırsatımız oldu. Halbuki bizler hem kendisine hem de yeni kurulan bu partiye büyük hizmetler vermiştik. Unutulup gittik…” Ben de espri yaptım: “Desenize yani suyunuzu sıktı posanızı attı.” “Aynen öyle oldu.”

***

Sayın AKP milletvekilleri genel başkanınızın siyasetteki tavrı budur. Şu anda hepinizi kullanmakta ve suyunuzu sıkmaktadır… Ve zamanı gelince hepinizin posasını çöp tenekesine atacak hatırınızı bile sormayacaktır. Bana inanmıyorsanız bundan önceki dönemlerde seçilen ancak sonradan listeye koymadığı eski milletvekili arkadaşlarınıza sorunuz. İçlerinden çok azını daha sonra siyasette kullandı ve onlara belli avantalar sağladı. Ama çoğunluk yüzüstü bırakıldı. İyi ki içlerinde fakir fukara birileri yoktu. Gerçi onlara da yedi bin lira dolaylarında emekli milletvekili maaşı bağlandı ama bu para onların dişinin kovuğuna bile yetmez. Sayın milletvekilleri Türk siyasetini iyi izlediğinizi sanırım. Geçmişteki AKP’li milletvekili arkadaşlarınızın tamamının robot gibi kullanıldığını hepiniz bilirsiniz. Bu ülke Meclis’te “Kaldır elini indir elini… Oylama bitmiştir” laflarıyla yönetildi yasalar beş dakkada Beşiktaş yöntemiyle böyle çıkarıldı. Şimdi de öyle. Arkadaşlarınız hiçbir şey bilmeden neye oy verdiklerini bile anlamadan “Kabul” oyları verdiler. Siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. Sorgulama yok soru sormak yok yapılan yolsuzlukları vurgunları üçkağıtları görmek yok! Millet böyle mi temsil edilir?

***


Sayın AKP milletvekilleri geçmiştekilerin çoğu gitti azı kaldı. Şimdi sizler varsınız. Başbakanınız olan şahıs aynı piyonluk rolünü sizlere oynatıyor. “Kaldır elini indir elini… Biz ne dersek öyle oy vereceksin…” Parti disiplini ama her şey bir yere kadar… Adına yurt sevgisi vicdan dürüstlük demokrasi denilen kavramların da var olduğunu sanki unutmuş gibisiniz. O şahıs sizleri robot olarak emir kulu olarak kullanıyor hala anlamadınız mı! Aynen Çankaya’daki şahsı imza makinesi olarak kullandığı gibi.

***


Gerektiğinde Türkiye’yi en azından seçim bölgenizi geziyorsunuz. İnsanların dertli olduğunu sorunların çok büyük olduğunu herhalde görüyorsunuz. Allah rızası için söyleyin bu sorunları bir gün olsun gündeme taşıdınız mı? Bir gün olsun herhangi bir soru önergesi verdiniz mi? Meclis kürsüsüne çıkıp gördüklerinizi anlatabildiniz mi? Muhalefet partileri tarafından Meclis gündemine taşınan haklı sorularda gensorularda vesaire bir tek gün vicdanınızın sesini dinlediniz mi? Evet şimdi yine diyeceksiniz ki “Parti disiplini!..” Hay batsın böyle parti disiplini.

***

Hiç kuşkunuz olmasın başbakanınız olan o şahıs ilk seçimde hemen hepinizi harcayacak. Listelerde yer almayınca şaşıracak ve üzüleceksiniz. Hiç şaşırmayın bundan önceki dönemlerdeki milletvekili arkadaşlarınızın çoğu ne yaşadıysa aynısı sizin de başınıza gelecek. Onun çekirdek kadrosu hariç şutlandığınızı göreceksiniz ama iş işten geçmiş olacak. Sayın milletvekilleri partinize şöyle bir bakın. Eleştiri yasak konuşmak yasak her şey yasak. Serbest olan tek şey yönetimin emirleri doğrultusunda oy kullanmanız! Evet partinize bir bakın… Bir tek şahıs dışında ikinci bir adam var mı? Arada zart zurt edip saçma sapan laflarla gündeme gelmeye kalkışanları hiç hesaba katmayın. Nerede ikinci ve üçüncü adamlarınız nerede? Böyle bir partiyi içinize sindirmeniz nasıl mümkün oluyor? Şu son yaşananlara bakın… Gezi parkı olaylarında sayın başbakanınızın karizmasının nasıl çizildiğini nasıl zorda kaldığını görmediniz mi? Hiç kuşkunuz olmasın o olaylar bir başlangıçtı. Önümüzdeki dönemlerde daha neler neler yaşanacak o zaman ne yapacaksınız? Sizlerden ricam görevinizi yaparken futbolcu Hakan‘a benzemeyin!


***

Hepinizin ortak özellikleri var. Varlıklı insanlarsınız. Paraya pula ihtiyacınız yok. Ama çevrenizde dönen parasal dümenleri bizlerden çok daha iyi görüyorsunuz. Devletin ve milletin parasının peşkeş çekildiği partili işadamları… Özelleştirme vurgunları… Özellikle büyük kentlerin yağmasından elde edilen korkunç rantlar… Din ticareti ve din sömürüsü… Hangisini yazayım bilmem ki!.. Bunlar sizi rahatsız etmiyor mu? Hukuk devleti dediniz adaleti ve yargıyı altüst ettiniz. Yargı artık siyasi iktidarın emrinde. Bakınız Danıştay Başkanlığı boşaldı ve yeni aday çıkmıyor. Bu olacak şey değildir. Niye çıkmıyor çünkü başbakanınızın kapalı kapılar ardında birini aday olarak işaret etmesi bekleniyor. Bugüne kadar fırsat bulamadı şimdi aday yok! Böyle bir kepazeliğe nasıl göz yumuyorsunuz?

***


Çoğunuz muhafazakar ailelerin Türk evlatlarısınız. O başbakanınıza bir gün sorun fırsat bulursanız “Sen hangi millettensin” diye!.. Bakalım “Türk Milleti” demesi mümkün olacak mı! Daha iki gün önce Meclis kürsüsünde bu ülkede 36 ayrı ırk olduğunu söylüyordu. Bir gün saydırın kendisine o 36 ayrı ırkı!.. Milletinin adını ağzına alamayan bir başbakan! Buna karşın yakasında Türk bayraklı rozet taşıyor. Çoğunuz onu eskiden beri tanırsınız. Birkaç yıl öncesine kadar yakasında bu rozet var mıydı? O halde niçin şimdi takıyor? Obama‘yı örnek aldı… Çünkü Obama yakasında ABD bayraklı rozet taşıyor.

***


Burada hepinize olmasa bile bazılarınıza -haddim olmayarak- takdirlerimi de iletmek isterim. Başbakanınızın adayı Cemil Çiçek Meclis Başkanlığına arkadaşlarınızın 299 oyu ile üçüncü turda seçilebildi. Oysa iki yıl önceki seçimde 322 oy almıştı. 20 milletvekili arkadaşınız ise oy kullanmadı. Sakın bunlar giderek yıpranan partinizdeki çatlama belirtileri olmasın! Sayın milletvekilleri devlet malının deniz olmasına göz yummayın. Yolsuzlukların üzerine gidin. Unutmayın tarihin en büyük yolsuzlukları bu dönemde oluyor ve sizlerden ses çıkmıyor. Türkiye yerli ve yabancı işbirlikçilere peşkeş çekilirken biraz olsun tepki verin. Türkiye’nin yalanlarla yönetilmesine lütfen karşı çıkın. Unutmayın seçim yaklaşırken sizlere de birer kol saati armağan edecek… Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Sonra suratınıza bile bakmayacak unutulup gideceksiniz. Biraz olsun tepki verin tek adam rolüne soyunan sizleri bile adam yerine koymayan bir diktatöre kul köle olmaktansa hiç değilse evlatlarınıza onurlu bir isim bırakın. Sizin suyunuzu sıkıp afiyetle içiyor zamanı geldiğinde posanızı çöpe atacak. Buna lütfen izin vermeyin. Saygılarımla. Vatandaş Emin.”Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

4 Temmuz 2013