Siz bu yazıyı okuduğunuzda Mısır “yiyeceğiz” diyenlerle “yedirmeyeceğiz” diyenlerin kapışmasında yeni bir hamleye ulaşmış olabilir. İç savaş patlayabilir. Darbe gelebilir. Uzlaşma da olabilir. Benim için önemli olan “yedirmeyiz” diyenlerin hangi yüzle bu diklenişi yaptıkları… Mısır’da halkın bir bölümünün meydanlara doluşarak “çek git artık” diye bağırdıkları Devlet Başkanı Muhammed Mursi‘nin akıl hocalığını bizim Başbakan Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı yapmıştı. Seçildiğinde Mısır’a koşmuşlar. İlk desteği onlar vermişti. Dinciden demokrat çıkacaktı. Mursi Müslüman Kardeşler adı verilen dinci örgütün desteğiyle seçimlere girmiş halk da ona ülkeyi yangın yeri olmaktan kurtaracak sözler veriyor diye ona 13 milyon oy vermişti.

***

Kökü köküne çekiyor. Dinciden demokrat çıkmıyor. Muhammed Mursi “Mısır’da ben seçildim istediğimi yaparım” havasına girdi. Kendisini seçmeyenlerin dünya görüşüne zincir vurmaya başladı ve “biz seçildik milli irade biziz” demeye başladı. Mısır’da 1 yıl geçti. Seçilmiş Mursi! Dinci diktatör oldu. Sözü ayet. İşareti sünnet. Başkanlık kararnamesi çıkarttı. Bütün yetkileri elinde topladı. İslamcı bir Anayasa yazdırdı. Dinciden demokrat çıkmadı. Dinciden demokrat çıkmıyor. Doğru dürüst devlet yönetmek de çıkmadı. Mısır halkının talihsizliğine bak! Amerikancı diktatör Mubarek gitti Amerikancı dinci diktatör Mursi yüzde 51 oy alarak geldi. Balkon konuşması yaptı “bütün Mısır halkının başkanı olacağım” diye söz verdi. Mısır halkının “işinde-ekmeğinde-aşında-hayat standardında” milim iyileşme olmadı. Halkın umutları yıkıldı.


***

Ahlak da çöktü gitti. Dinci diktatör Mursi’nin Mısır’ında 1 yıl içinde: İşlenen cinayet sayısı: 774’den 2 bin 144’e. Adam kaçırma: 107’den 412’ye. Meskene tecavüz: 5 bin 400’den 11 bin 200’e. Hırsızlık: 7 bin 368’den 11 bin 699’a. Araç hırsızlığı: 5 bin’den 21 bin’e. Silahlı soygun: 233’den 2 bin 807’e çıktı. (Mursi’nin İçişleri Bakanı’nın Financial Times’e açıkladığı bilgiler)


***

Bir yıl sonra Mısırlılar seçimlerde 13 milyon oy almış Mursi’nin “istifa etmesi için 22 milyon imzalı” bir dilekçe yazdılar ve meydanları doldurarak “Din diktatörlüğüne saplanmış Muhammed Mursi’ye “İrhal… irhal… (yani çık git)…” diye bağırdılar. Türkiye’deki taraftarları da “Mursi’yi yedirmeyiz…” pankartları açıp onu İstanbul’dan destekliyorlar. Yiyeceğiz diyen yok. Çek git diyen var. Mursi “Din ağırlıklı yaptığı Anayasayı” geri çekse muhalefeti de içine alan “bir seçim hükümeti kursa” seçimlerde halk ona zaten çek git diyecek… Dinciden demokrat çıkmıyor. Türkiye’de de çıkmıyor. Mısır’da da…


ZIRZIR AKİL!
Sözlüklerde şöyle yazıyor: Zır cahil: Çok bilgisiz. Boş kafalı. Zır Akil: Çok akıllı. Dolu kafalı. Biliyorsunuz Başbakan’ın bizzat seçtiği 63 Akil insan içinde; profesörler araştırmacılar vardı. Bunlar Akilin en akıllıları yani “Zır Akil” sayılıyorlardı. Akiller içinde Başbakan’ın çok sevdiği hep uçağına alıp yurt dışına beraber götürdüğü Hasan Karakaya adlı bir gazete yayın yönetmeni yazar da var. Akil Hasan Karakaya Gezi direnişine katılan gençlere; “P…zevenkler… K…ltaklar… K…pekler” diye küfürler yağdıran yazı yazdı. Okurum Galip Hırka “bu küfürleri yazan Akil’e de “ZIRZIR AKİL” dememiz uygun olur” diye teklif ediyor. Bence yakışır.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

4 Temmuz 2013