Savcılar toplumun avukatlarıdır ve Türk milleti adına karar verir mahkemeler. İddia makamı iddiasını ortaya koyar "ben bu davanın savcısıyım" der muktedir. Türk polisi kimseye kurşun sıkmamıştır. Meşru müdafaadır olay katil serbest bırakılır. İletişim çağında herkesin her şeyi gördüğü bir ülke nüfusunun neredeyse tamamının tanıklığında katilin nefsini müdafaa için Ethem'e kurşun sıktığına inanmamız beklenir. Nefis terbiyesi makbuldur %98'in tabi olduğu dinde ancak nefsi müdafaa neden bu kadar meşrudur kimseler sormaz. Silivri'deki duruşma salonunda sanıkların meşru müdafaa haklarını elinden alan adaletin Ethem'in katiline ceza vermesini beklemek beyhude midir?
Ethem'in öldürüldüğü yerde resmine bakan bir çocuk annesine sorar: "Anne bu abi neden öldü?" Çocuklara faşizmi anlatmanın bir yolu var mıdır? Yeni başlayanlar için faşizm diye bir kitap olmasa keşke. Hiç başlamasalar öğrenmeye. Kaybolmuş bir dilin sözcükleri gibi ortada kalsa bağlaç olan ki gibi ayrı yazılsa da ölmese Ethem'ler Abdullah'lar Mehmet'ler Mustafa'lar.

Aynı yolun yolcusu olmayanların yeni bir yoldaşlık tanımında buluştuğu gündür bugün. Yola çıkanların üç günde yoldaş kardeş olduğu başka bir yoldur bu. Bir halk kimin hancı kimin yolcu olduğunu anlatmanın yolunu bulmuştur sokaklarda. O çok sevdiğimiz şarkının karşılığı "kardeşin duymaz yoldaşın duyar" olmuştur. Yitirilenlerin adları kazınmıştır hafızalara ileride doğacak çocuklara verilsin diye. Sevdiğimiz çiçek adları gibidir artık onların isimleri. Faşizme inat yeni bir kardeşlik yeşerir medeniyetlerin beşiğinden. Meşru bir müdafaa için girilir kol kola otuz senede öğrenilecek olan öğrenilir üç günde gaz bulutu altındaki bizim sokaklarımızda. Atılan her slogan zeka mizah kardeşlik kokar. Bu artık bir izzet-i nefis meselesidir. Bu artık bir haysiyet direnişidir.

Ethem'i öldürdünüz katilini serbest bıraktınız biz gördük. Katili en başından belli olan bir cinayet romanı okur gibi akıyordu ömrümüz. Dilediniz ki hep öyle geçsin. Artık biliyoruz katil uşak!

Yoluna yoldaş oluruz istersen kardeş oluruz Ethem merak etme sen!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

25-06-2013 10:23:58