Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin altındaki çalışma odasında dinleme aygıtlarının bulunmasından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nde büyük bir operasyon olacağını duyurmuştuk. Başkan Ömer Altıparmak yardımcıları ve bazı şube müdürleri alındı. Şimdi sıra Emniyetin en önemli birimlerinden olan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndaki operasyona geldi.

Mahkeme kararıyla telefon dinlemeleri Emniyet Genel Müdürlüğü’nde İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. İstihbarat Dairesi tarafından “önleyici” dinleme yapılıyor herhangi bir suçla ilgili somut verilere ulaşılırsa bu kez “adli dinleme” kararı alınarak teknik takip sürdürülüyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi ise “adli” dinlemeleri gerçekleştiriyor.

AKP’li iki milletvekiline: Dinleniyorsunuz
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından Gezi Parkı olaylarının arkasında organize bir örgüt ya da yasadışı oluşum bulunup bulunmadığını belirlemek için facebook ve twitter izlemeye alındı. Bu çalışmalar aynı dairedeki organize suçlarla mücadele ile Siber Suçlarla Mücadele birimleri tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Mehmet Yeşilkaya Başbakan’a bilgi verdi. Ancak verilen bilgilerle Başbakan tatmin olmamış olacak ki konuyu farklı bir yere taşıdı.

Başbakan’a yakınlığı ile bilinen AKP’li iki milletvekili kısa süre önce Başbakanla görüşüp “Kaçakçılık Dairesi’nden bize özel bir bilgi geldi. Bu daire ihale soruşturmalarına dönük adli dinleme yaparken bizim telefonlarımızı da dinlemiş. Bizi dinlemek için irtibatlı olduğumuz kişiler hakkında mahkemeden dinleme kararları çıkartılıp aleyhimizde kullanabilecekleri bilgi toplamaya çalışmışlar” diyor.

İlişkiler ağı ortaya çıkarılıyor
Başbakan daire başkanına “Nasıl olur da milletvekillerini dinlersin?” diye soruyor. Başkanın cevabı ise şöyle oluyor:

“İhaleler konusunda inceleme yapan birimimiz mahkemeden yasal dinleme kararı alıyor. Dinlenen hedef şahısların bazı milletvekilleriyle irtibatlarını belirlemiş. Bizim milletvekilleriyle ilgili dinleme kararı almamız söz konusu değil. Onlar dolaylı dinlemeye takılmış. Ama bizim hedef şahıslarla irtibatlılar. Bu milletvekilleriyle ortak hareket ettiklerine ilişkin bazı bilgilere ulaşıldı.”

Başbakan’a ismi geçen iki milletvekili dışında da başka milletvekillerinin de polis tarafından “dolaylı dinlemeye” alındığı yolunda da bilgiler ulaşıyor. Bu konu dairede görevli bir emniyet mensubunun “yasal dinleme görüntüsü altında milletvekilleri dinleniyor” ihbarıyla gündeme geliyor.

Emniyet’te büyük değişiklik hazırlığı
Emniyet İstihbarat Dairesi’nde Başkan Ömer Altıparmak ve 11 kişinin görevden alınmalarıyla operasyon tamamlanmış değil. Asıl büyük operasyon 30 Haziran’dan sonra yapılacak. Aynı kapsamda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nde de önemli değişiklikler olacağını söyleyelim. Ancak Gezi Parkı’yla ilgili çalışmalar bu daire tarafından da yürütüldüğü için belki operasyon çalışmalar sonuçlanıncaya kadar askıda tutulabilir.

Yalnız bu iki dairede değil Gezi Parkı gösterilerinde emniyet müdürlerinin tutumu da mercek altına alındı. Çoğu İdris Naim Şahin döneminde il emniyet müdürlüğüne atananlardan 35’inin merkeze çekilmesi de gündemde.
Emniyet Genel Müdür yardımcılarından da en az ikisinin değiştirilmesi öngörülüyor. Aynı kapsamda 6-7 daire başkanı da aktif görevden alınacak.

Emniyet’te farklı gruplar arasında da kıyasıya bir mücadele sürüyor. Bu mücadelenin başında “cemaatçi” olarak bilinenlerin tasfiyesine doğru bir gidiş olduğu anlaşılıyor.

Aslında müdürler arasındaki değişiklik bu ay içinde yapılacaktı. Ancak araya Gezi Parkı eylemleri girince bu konu geçici olarak askıya alındı. Atama ve yer değişiklikleriyle ilgili listelerin hazırlanmasında Başbakanlıkta görevli iki emniyet mensubu ile genel müdürlükte 2 daire başkanının etkili olduğu ifade ediliyor. Bakalım ne olacak bekleyelim görelim…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


26 Haziran 2013