BDP milletvekilleriyle MİT görevlilerinin İmralı‘da Abdullah Öcalan’la yaptıkları görüşme tutanağı­nın açıklanması kamuoyunda adeta bomba etkisi yaptı.

Efsane İçişleri Bakanlarından Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan’a “2. Oslo Rezaleti ola­rak da adlandırılan bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordum.

Çok dolu olduğu anlaşılan Tantan İmralı’dan girdi

Kandil’den çıktı!

İşte sorularıma verdiği çarpıcı cevaplar:

* * *

Sadettin Tantan (ST): Bu metin sadece bir tutanak değil İmralı üzerinden Türkiye ve dünya ka­muoyuna sunulan bir “manifesto”dur. Aynı zamanda bir suçüstü belgesidir!

Uğur Dündar (UD): Bu iddialı tanımı biraz daha açar mısınız?

(ST): “Manifesto”dur çünkü bu belgeyle Türkiye’nin 40 yıldır silahlı ve silahsız örgütlerin neden teh­didi altında olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Türk milletine yönelik zihinsel tehdidin ne kadar büyük boyutlara ulaştığı gözler önüne serilmiştir. Türkiye’nin zihinsel mali-ekonomik siyasi anlamda nasıl kimliksizleştirilip kirletildiği sergilenmiştir. Bu arada Türk siyasetinin tepeden tırnağa nasıl tutsak edil­diği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel alt yapılarının niçin Batı ülkeleri düzeyine çıkartılamadığı da tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Bu “manifesto”da ayrıca Türkiye üzerinden Türk ve inanç kimliğinin değerlerinin neden kullanıl­mak istendiğini de görebiliyoruz.

Yine bu “manifesto”da kamunun özelin ve siyasetin nasıl kirlendiğini Kandil’e ve PKK’nın mal varlığına neden el konulmadığını da bulabilirsiniz.

(UD): Bu tutanak aynı zamanda bir suçüstü zaptıdır derken bunları mı kastediyorsunuz?

(ST): Sadece bunlar değil dahası var! Suçüstüdür diyorum zira bu metin yıllarca çalışan Türk milletinin milli ekonomi boyutuyla ulusal ve uluslararası alanda kabiliyetini neden bir türlü ge­liştiremediğini ortaya koymuştur! Millete söylenen yalanları deşifre etmiştir. Milletin gözünü aça­rak “Yalan Rüzgarı” adlı dizinin son bölümü olmuştur.

Bu “manifesto” ayrıca içerideki ve dışarıdaki güç odaklarının bu gücü ellerinden bırakmamak için giriştikleri çatışmanın Türkiye’ye az da olsa bir tehdit şeklinde yansımasıdır. Bu kadarı bile dehşet vericidir. Ama sevindirici bir yanı da vardır. Sevindiricidir çünkü Türk milletinin geçmişin­deki ve bugünündeki kayıplarının ne kadar büyük olduğunu net biçimde göstermesi bakımından sevindiricidir! Yıllardır söylediğimiz bu gerçekler nihayet bu belgeyle kanıtlanmıştır.

(UD): Peki bundan sonrası için önerileriniz var mı?

(ST): Bu “manifesto” Türkiye’nin istihbarat anlamında temel alt yapısının olmadığını ortaya çıkar­mıştır. Bu konuda hiç vakit geçirmeden gereken tüm önlemler alınmalıdır.

Türkiye’deki istihbarat teşkilatlarının araştırılması şarttır. Bu konuda TBMM’de acilen bir Araştırma Komisyonu kurulmalı ve AKP Hükümeti de adli anlamda soruşturmalıdır.

PKK’nın medyada sözcülüğünü yapanlar papağan gibi aynı şeyleri söylemeye devam etsinler ama bizim acil beklentimizi de bilsinler. Beklentimiz şudur:

Bu “manifesto” çok büyük tehlikeyi ortaya çıkardı. İmralı’yla görüşmek başından bu yana hukuk ih­lalidir. Savcılar neden bu konuda bir çalışma içerisinde değiller anlamakta zorluk çekiyoruz! Zira hu­kuksuzluk diğer hukuksuzlukları getiriyor!

İktidar sahiplerine ve gece gündüz ekranda duran “nöbetçi sözcülerine” soruyorum:

“PKK silah bıraksın yurt dışına çıksın” diyorsunuz da “60 milyar dolarlık serveti sırtına yük­leyip sınır dışına mı götürecek?” sorusuna neden bir cevap veremiyorsunuz? Yoksa o servete siz mi el koyacaksınız? 10 yıldır ülkeyi yönetenlerden bu konuda bir açıklama bekliyorum! Onlar yapma­sa bile açıklama görevini medyadaki ‘ehlileştirilmiş aydınlarının” seve seve üstleneceklerini düşünü­yorum!..

* * *

Uğur Dündar’ın notu: İzmir’de hayal gücü geniş bir lobi var. Bu lobi yerel seçimlerde CHP’nin yeni­den aday göstereceği Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun adını çizdirmeye çalışıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığım röportaja dayanarak bir kez daha ve iddiayla söy­lüyorum:

İzmir’de Aziz Kocaoğlu yine aday olacaktır. Boş yere heveslenenler avuçlarını yalayacaktır!
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

03 Mart 2013