Bir nazlı kuşa benzer çocuk dediğin

Ev ister ekmek ister öpülmek okşanmak ister" demiş "öp biraz" dizesi sansürlenen Cahit Külebi bir şiirinde.

"1 iflastır 2 de iflastır 3 eh 4 ya da 5 tane isteriz" dedi başbakan en son demecinde. 3 çocuğu yerinde sayma olarak niteledi. Nüfusun yaşlandığına işaret etti. Nüfus yaşlandıkça sosyal güvenlik sisteminde aktif-pasif oranı düşer. Bu oranın düşmesi her çalışanın karşıladığı emekli oranının artmasına yol açar. Genç nüfus mobilize edilebilecek potansiyel güç demektir. Bunlar gelişmiş ülkeler için kabul edilebilecek öngörülerdir. Bizim gibi az gelişmiş ülkelerde ise göç-vasıfsız işçi-inşaat denklemi düşünüldüğünde bu beş çocuk için ön görülen geleceğin ne olduğu ortaya çıkıyor. Kanalistanbul gibi devasa projelerle kentsel dönüşümlerle beslenen inşaat sektörü her üç kişiden birinin inşa edilen yeni cumhuriyetin inşaatında çalışmasını gerektiriyor. Bize ucuz işgücü lazım Aile Bakanlığı'na söyleyelim vatandaşa söylesin de bol bol sevişsinler. Kız ya da erkek fark etmez. Zaten misyon belli biri Fatih olacak diğeri Fatihler doğuracak. Sağlıklı olsunlar da.

Sadece bu meseleye el atılmadı son günlerde. Halkın sağlığı düşünülerek beyaz ekmeğin yasaklanması gündemde. Halkın temel gıda maddesi olan ekmek eskiden esmer undan yapılırken şimdi organik gıda ürünleri gibi bu da sosyete harcı oldu. Beyaz ekmeğin yasaklanmasının yanında ekmeğe de zam yapıldı. Marie Antoinette'e atfedilen meşhur laftaki gibi-ki aslında böyle bir şey de dememiştir- ekmek yoksa da pasta yiyebiliriz. Sağlıklı olsun da.

Geçenlerde Manisa Soma'dan bir kadın cinayeti haberi okuduk. Henüz 18 yaşında bir kadın maden işçisi kocasıyla tartıştıktan sonra kocası tarafından boğularak öldürüldü. Kadının o gün bir yaşına basan çocuğu için pasta aldığı ve kutlama için kocasının işten dönüşünü beklediği cinayeti işledikten sonra polise teslim olan kocanın çok fazla borcunun olduğunu söylediği öğrenildi. Aktif-pasif oranımız hızla düşüyordu. Daha çok çocuk lazımdı da ekmek olmayınca pasta yenmiyordu.

Zeynep Özel

28/02/2013

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]