Başbakan Erdoğan AKP grubunda Atatürk'ün eserini kendi eseri gibi halka tanıttı.

Erdoğan AKP grubunda şehit ailesi gazi ve yakınlarına 'ücretsiz seyahat' hakkı tanındığını açıkladı. ''Biz verdik'' diye övündü. Ancak bu ilk kez 1932'de Atatürk'ün emriyle uygulandı...

Hükümet açılıma tepkiyi azaltmak için ''açılım rüşveti'' olarak nitelendiren şehit yakınları gazilere yönelik müjdeli haberler vermeye başladı. Ancak bu ''müjdelerin'' yeni hiçbir tarafı olmadığı gibi AKP Hükümeti'nden yıllar önce de uygulandığı ortaya çıktı.

Sözcü'nün yaptığı araştırmaya ve gazilerin anlatımlarına göre Başbakan'ın müjdelerinin 1983'ten ve 1994'ten bu yana zaten uygulandığı belirlendi. 1983 yılından bu yana gaziler şehitlerin anne baba ve eşi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanıyordu.

Tek yenilik çocuklar oldu

1991'de Terörle Mücadele Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından yapılan düzenlemelerle birlikte harp ve vazife malulleri de 1994'ten itibaren toplu taşımadan ücretsiz yararlandırılmaya başladı. Yeni düzenlemede tek yenilik çocukların kapsama alınması oldu.

Başbakan Erdoğan'ın şehit yakınları gazi ve malulleriyle ilgili yaklaşımlarını yakından izleyen CHP'li Umut Oran 4 Ocak 2012'de TBMM'ye bir yasa teklifi sunarak ''60 yaş üzerindeki vatandaşlar her yıl para ödeyerek yaşlı kartı almasın nüfus cüzdanını göstermesi yeterli olsun'' önerisinde de bulundu. Bu teklif AKP oylarıyla reddedildi bu kez AKP yaş sınırını 65'e çıkartarak düzenlemeyi ''müjde'' olarak açıkladı. Bu duruma tepki gösteren Umut Oran Sözcü'ye şunları söyledi:

Oran: Başbakan samimi olsun

''Samimi ol Başbakan yaşlılarımızın gazilerimizin şehit yakınlarımızın duygularını istismar etmeyin. Onları sanki yeni bir şey veriyormuşsunuz gibi umutlandırmayın. İlle de bir şey yapacaksan şehit yakınının gazinin uçaktan da indirimli yararlanmasını sağla.''

''Başbakan yokken bunlar vardı''

15 yıl önce Siirt'te teröristlerle girdiği çatışmada gazi olan Koray Gürbüz ''Başbakan'ın açıklamalarını duyunca inanamadım. Çünkü kamuoyunu yanıltıyor'' dedi.

''Atamaları da AKP kaldırmıştı''

Başbakan Erdoğan ''Engellilerin de öğretmen olabileceğini'' açıkladı. Ancak engellilerin öğretmen olması uygulamasını da yine AKP döneminde kaldırılmıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

14 Şubat 2013