Kaderin tesadüfü. Bu kadar olur. İki ayrı haber aynı güne denk geldi. Haberin birinde Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müfettişleri “sınır kapılarında hayali ihracat girişimi”tespit ettiler diye yazıyordu.

Büyüktü vurgun.

Milyon dolarlar!

Milyar liralar!

Sıralanıp açıklanıyordu.

Gerçekte bir ihracat yapılmamıştı. Yapılmış gibi (hayali) gösterilmiş devletten milyonlarca lira KDV iadesi alınmıştı. Bakanlık müfettişleri bunu yapanları isim isim belge belge saptamışlardı. Hayali ihracatçılara gümrük sınır kapılarında kimlerin kolaylık sağladığı bakanlığın üst kadrolarında da kimlerin hayali ihracatçı çeteyi koruyup kolladığını yazmışlardı.

Ancak Bakan izin vermemişti.

Dosya sümen altı edilmiş.

Görmedik. Duymadık.


***

İşte bu olayın haber olduğu gün “Bakan oğlunun lüks otelde başını sokacak evinin bitmesini beklediği” haberi de yayınlanıyordu.

Bakan oğlu gençti.

Yeni evlenmişti.

Nikah törenine Başbakan gelmişti. Meclis Başkanı gelmişti. Oğlanın babası zaten bakandı. Ayrıca 6 bakan daha nikah törene gelmişti. Nikahı da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kıymıştı.

Allah mesut etsin!

Gençlerin bahtı açık olsun.

Haberde yazdığına göre; nikahtan bir süre sonra Bakan Oğlu’nun annesi yani Bakan’ın eşi; facebook adlı sosyal paylaşım sitesine oğlu ile gelinin kaldığı Boğaz manzaralı Siwissoteli’nin rezidansının (lüks otel dairesi) fotoğrafını koymuştu.

Allah’ım şükürler olsun!

Türkiye bu günleri de gördü.

Belli ki Bakan’ın eşi gönümüzün zenginlik göstergesi sayılan “görün anlayın biz kimiz herkese duyurun” modasına uyarak oğlu ile gelininin “cicim aylarını” lüks otel rezidansında konaklayarak geçirdiğini ilan ediyordu.

***

Bu otelde rezidansı dedikleri 2 artı 1 deniz manzaralı dairelerin günlük ücreti 850 Euora artı KDV tutuyor. Bu hesapla Bakan’ın oğlu ile gelini taşınacakları ev bitinceye kadar ayda 20 bin Euro ödeyerek otelde kalıyorlar.

Bu parayı kim verebilir?

Arap petrol şeyhleri verebilir.

Amerikan zenginleri verebilir.

Holding sahipleri verebilir.

Diktatörler verebilir.

Türkiye’nin Gümrüklerinden sorumlu bir bakan milletvekili olamadan önce avukatlık yapan bir baba yeni evlendirdiği oğluna “Evladım sen taşınacağın ev bitinceye kadar Swissotel rezidansında kal” diye bu kadar parayı verebilir mi? Üstelik bu bakan; yoksulların partisi olduğunu söyleyerek ve sürekli “Garip- Guraba-Fakir-Fukara” söylemi yaparak iktidara gelmiş bir partinin üyesiyse… Böyle bir partinin bakanı “oğlunu ve gelinini süper zengin hayatının gösterişçi lüks tüketimine”atabilir mi?

***

Anlaşıldı ki dayanışma var.

Yeni evli gençler otelin deniz manzaralı (2 artı 1) dairesinde değil Maçka semtine bakan (1 artı 1) küçük dairede kalıyorlar. Ayda da 20 bin Euro değil otel idaresi dayanışma indirimi yapmış ayda 5 bin Euro ödeniyor.

Tamam da 5 bin de büyük para.

Bakan baba bunu ödeyemez.

Zaten bakan ödemiyormuş.

Varlıklı bir işadamı olan enişte Abdullah Çeker ödüyormuş.

Vergi listelerine baktım. En yüksek vergi veren ilk 100 kişilik listede Abdullah Çeker adına rastlamadım.

Vergi yoksa kazanç yok.

Kazanç yoksa bu ne bonkörlük!

Nereden gelir bu pınarın suyu!

***

Bakan oğlunun otel parasını ödeyen işadamı enişte Abdullah Çeker’in varlığı nasıl oluştu?

Abdullah Çeker ne iş yapar?

Ne üretir ne satar?

Abdullah Çeker bir mal üretirken bu malın üretiminde kullanılmak üzere dışardan mal ithal eder mi? Ürettiği malı dış pazarlara da satar mı? Yani varlığına varlık katan işini yaparken Gümrük ve Tekel bakanlığı’na bağlı gümrüklere işi düşer mi? Diyelim ki Abdullah Çeker’in gümrüklerle bir işi yok. Acaba gümrüklerle işi olanlara vidalanmış bir işi de mi yok?

Gümrük Bakanı susuyor.

Neden susuyor.

Açıklaması gerekir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
16 Kasım 2012