Biz savaşa girmeden savaş bize girdi. Dün de Suriye sınırında Türkiye topraklarına 16 bomba daha atıldı.
Bunun böyle olacağını kendisi aslında bir ekonomi profesörü olan Hurşit Güneş 2 ay önce “ipatlı-kanıtlı” haber vermişti.

Ve azar işitmişti.

“Sen zabıta mısın?”

Diye paylamışlardı..

Biliyorsunuz Hurşit Güneş muhalefet partisi (CHP) milletvekilidir. Bence bütün milletvekillerinden beklediğimiz “örnek olması bir araştırma yapmış bulduklarını halka açıklamış toplumu bilgilendirmişti.

gereken”

***

Dış basın yazıyordu.

Başbakan gizliyordu.

Dışişleri Bakanı saklıyordu.

İktidar milletvekilleri duymuyordu.

Hurşit Güneş Milletvekili olmanın gereği olarak Hatay’a gitti. Suriye’den Esad rejiminden kaçan sığınmacıların yerleştirildiği söylenen Apaydın Kampı’nın “niçin sınıra çok yakın adeta bitişik kurulduğu” sorusunu sorarak araştırmaya başladı.

Suriyeli komşularımız.

Ülkelerinden kaçıyorlar.

Belli ki zordalar.

Acı içindeler.

Onlara destek insanlık borcudur fakat bu kamp niçin sınıra 3 kilometre mesafede kuruldu. Bu kamp; “Esad rejimine karşı silahlı başkaldırı yapan Özgür Süriye Ordusu’nun komutanı Riyad El Esad’ın Suriye Ordusu’undan kaçmış 30’dan fazla generalin karargahı olarak mı kullanılıyor?” diye sordu.

Milletvekili kampa girmek istedi.

Yasaktır dediler. Sokmadılar.

***

Bir milletvekili Suriye’den kaçan acılar içindeki komşu ülke insanlarının kaldığı kampa sokulmuyor bizzat Başbakan tarafından “Sen zabıta mısın?” diye azarlanıp paylanıyordu.

Anlaşıldı ki burası kamp değil.

Karargah gibi kullanılıyor.

Esad’ı silahla devirmek isteyenler gündüz Suriye topraklarına geçip savaşıyor gece dinlenmek yaralarını sarmak ve güven içinde uyumak için Türkiye’deki kampa geliyorlardı.

Bütün dünya öğrendi.

Türkiye silahlı isyancıları koruyup kolluyor destekleyip silahlandırıyordu.

Türkiye taraf oldu.

***

Türkiye Suriye’deki acıları dindirebilmek için “Hem Esad hem Müslüman Kardeşler hem muhalefet hem Rusya hem ABD ile konuşabilen ve bunların hepsinin kulak verebileceği bir arabulucu” olacakken kimsenin ciddiye almayacağı bir taraf haline sokuldu. Katar’da yapılan son “Suriye’nin dostları toplantısında” Türkiye’nin adı sanı geçmedi.

Ve savaş geldi içeri girdi

Türkiye bombalanıyor.

Dün de 16 bomba atıldı.

Bu bombaları Suriye savaş uçakları ve helikopterleri atıyorsa Türkiye savaş uçakları neden Suriye uçaklarının sınıra bu kadar yaklaşmasına izin veriyorlar?

Anlamak zor.

Türkiye’ye bomba yağıyor.

Türk Ordusu ciddiye almıyor.

Burada bir yalan mı var?

Bombaları Esad’a bağlı Suriye Ordusu’nun uçakları değil de onlara karşı savaşan muhalifler mi atıyor?

Bilmek zor.

***

Milletvekili Hurşit Güneş yeni bir dikkatli çalışmasını toplumun bilgisine sundu: Cumhuriyet tarihi boyunca “örtülü ödenekten yapılan en büyük harcama” son 9 ayda yapılmıştı.

870 milyon TL.

Yüksek bir harcama.

Bir çok bakanlık bütçesinden fazla olan bu para nereye harcanmıştı.

Örtülü ödenek gizlidir.

Ulusal güvenlik için harcanır.

Açıklanmaz.

Ama harcama çok yüksekti ve milletvekili haklı olarak; “bu parayla silah alınıp Suriyeli muhaliflere mi verildi” diye soruyordu.

Bilgi veren yok.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

14 Kasım 2012