NEŞE DOSTER

Cumhuriyet Gazetesi’nden Işık Kansu yazıyor: “Sağımız bomba solumuz şiddet/ Arkamız kurşun önümüz savaş/ Kol bacak parça parça aklımız çıkık/ Yetişemiyoruz ölümlere havaya uçurduk geçmişimizi/ Yaktık kurtaramıyoruz geleceğimizi”.

“Komşularla sıfır sorun” diye yola çıkıp sıfır komşu bol sorun yaratan dışişleri bakanı kürsüden haykırıyor: “Ulusçulukla hesaplaşmanın zamanı geldi. Yeni bir Ortadoğu inşa edeceğiz”. Sanki kendisi bir ulus devletin dışişleri bakanı değil bir kabilenin sözcüsü. Stratejik derinliği kendinden menkul adam ABD başkanının parmak işaretiyle yayına çağırdığı adam Rusya lideri Putin’in ellerini iki yana açarak gel gel işareti yaptığı adam sınırlarını koruyamıyor ama yeni bir Ortadoğu inşa ediyor!!! Sorunları azaltması gerekirken sıfır komşu bırakıp içimize korku kaygı saldığından haberi yok. Çünkü tarih bilmiyor iktisat bilmiyor siyaset bilmiyor. Diplomasiden ise hiç mi hiç anlamıyor. Dışişleri Bakanı “sıfır sorun” diye dursun gerçek hayatta ve ekonomik dengelerde sıfırı tükettiğimizin farkında değil.

İktisatçılar 2013 yılının ekonomide felaket yılı olacağını söylüyorlar. 2010 yılında Suriye ile 2.5 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz 335 milyona inmiş. Nakliyecilerimiz Suriye’de yağmalanıyor. Araçları yakılıyor. Ortadoğu pazarı elimizden çıkıyor. Rusya Türkiye’den ithal ettiği meyve sebzeye tarife dışı engeller koyuyor. Irak merkezi hükümeti Türk firmalarına sürekli zorluklar çıkarıyor. Ermenistan açılımı Azerbaycan ile aramızı açmaktan başka bir işe yaramadı. Elimizde kala kala öfkeli ve tahammülsüz yöneticilerin elinde şamar oğlanına dönen psikolojisi bozulan bir halk ve İsrail Irak Suriye İran Rusya ile papaz olan bir devlet kaldı.

Zamlar yağmur gibi yağıyor. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor en pahalı cep telefonu tarifeleriyle konuşuyor en pahalı ısınan ülkeleri arasında geliyoruz. Halkın beşte biri açlıkla yarıya yakını yoksullukla boğuşuyor. Ama devletimiz Somali’ye Myanmar’a yardım yapıyor. Libyalı teröristlere elinde bavulla para taşıyor. Suriyeli mültecilere kucak açıyor. Onlar için 1.5 milyar dolar para harcıyor.

Haddini hududunu aşan diplomatik üslubu ve nezaketi unutan batılı bir diplomat şöyle diyor:

“Batı başarısını neye borçludur diye sorarsanız buna sıkı bir cevap vermek gerekir. Tarih bilgisi batıda bir bütünlük ve süreklilik içerir. Ayrıca siyaset adamları çok iyi tarih bilirler. Sıkı tarih danışmanlarıyla çalışırlar. Dün Atatürk’ün başarısı bundandı bugün Ankara’nın yalnız kalması yine bundandır”.

Adam daha ne desin?Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
8 Kasım 2012

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]