Atatürk’ün yaşadığı ve unutulmaz izler bıraktığı yerler beni çok etki*ler.

Bunların başında da Çanak*kale ve Dolmabahçe Sarayı gelir.

Çanakkale ye ne zaman gitsem günler öncesinden içimi tarifsiz bir heyecan kap*lar. Hele tarihi yarımadayı boydan boya geçen o daracık ve bol virajlı yolda ilerlerken tüylerim ürperir.

Çünkü Çanakkale Savaşı Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı tarihin akışını değiştiren eşsiz bir kahramanlık destanı*dır.

Atatürk’ün askeri dehası orada kendi*sini göstermiş ve Mehmetçikle bütünle*şerek dünyanın en güçlü ordularına “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir.

Çanakkale Şehitleri Abidesi ise beni çocukluğuma götürür.

1944 yılında projesi onaylanan 1950 de yapımına başlanan Abide ba*bamın görevi nedeniyle oradan ayrıldığı*mız 1957 yılına kadar bir inşaat iskelesinden ibaretti.

Oysa o yıllarda İngilizlerin Fransızların ve Anzakların mezarlıkları ve anıtları çoktan bitirilmişti. Hepsi adeta bir tablo gibiydi. Rengarenk çiçeklerle doluydu İngiliz Mezarlıklarının Müdürü Mr. Mellington Çanakkale’nin en güzel evinde otururdu.

Binlerce şehidimizin nerede yattığı ise meçhuldü. Çünkü şehitlikler savaş sonra*sında elden geçirilmemiş ve yeniden dü*zenlenmemişti.

Mehmetçiklerin şehit düştükleri yerler ancak şiddetli yağış sonrasında ortaya çı*kan kemiklerinden anlaşılıyordu.

“Abide” Milliyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni (basın şehidi) Abdi İpekçi’nin başlattığı yardım kampanyası sonucunda 1960 yılında ziyarete açıldı. Ancak okurların bağışları sadece 4 aya*ğın ve çatının tamamlanmasına yetmişti.

Oysa projeye göre granit ayaklarda kahramanlık tablolarını yansıtan rölyefle*rin bulunması “Abide”nin yan tarafına ise Atatürk ve Mehmetçiğin destansı başarısını anlatan dev kitabenin inşa edil*mesi gerekiyordu.

1960 sonrasında iktidara gelen hiçbir hükümet Çanakkale Şehitleri Abidesi’ni tamamlamak ve şehitlikleri ihya edebil*mek için gayret sergilemedi.

Vurguncular hortumcular ve hırsızlara trilyonlarca liralık yetim hakkını peşkeş çeken iktidarlar vatan uğruna göğüslerini siper eden kahramanların aziz hatıraları*na yaşatacak “Abide”yi tamamlamadılar.

1996 yılında Çanakkale’de yerel gaze*tecilik yapan Aynur Narler adlı meslekta*şımızdan ARENA Programı’na sarsıcı bir haber ulaştı. Aynur Narler bana ve dos*tum Haluk Şahin e hitaben yazdığı mektupta “Abide”nin bir yığın eksikle dolu olduğunu ve adeta unutulmaya terk edil*diğini bildiriyordu. Anlattığına göre ora*nın Şehitler Abidesi olduğunu gösteren bir tabela bile yoktu.

Haluk’la kolları sıvadık ve “Abide”nin unutulmuşluğunu yansıtan haberleri ARENA’da ekrana getirmeye başladık.

Yayınlarımız dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ı harekete geçirdi. Onun İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan sağladığı kaynakla Prof. Ferit Özşen “Abide”nin ayaklarındaki rölyefleri tamamladı.

Ama daha yapılacak çok şey vardı.

2002 seçimlerinden sonra Başbakan Erdoğan’la yaptığım bir röportajda sözü Çanakkale Şehitleri Abidesi ne getirdim. “Türkiye vurguncularına ve hortumcularına verecek parayı her dönemde buldu. Batık bankalarla ülkenin bir yıllık milli ge*liri buharlaştı. Ama tarihin seyrini değişti*ren Çanakkale Savaşı şehitlerinin aziz hatıralarını yaşatacak abide için üç beş milyon lirayı bir kenara ayıramadı. Bu durumdan utanç duyuyorum” dedim.

Başbakan “Abide”yi en kısa sürede ta*mamlama sözünü verdi.

Nitekim bir yıl içinde projesine uygun biçimde bitirilerek ikinci kez ziyarete açıldı. Ayrıca yarımadadaki birçok şehit*lik de elden geçirilerek yeniden düzenlendi.

***

Büyük önder Atatürk’ün hayata gözle*rini yumduğu Dolmabahçe Sarayı da be*ni çok duygulandırır.

Sevgili okurlarım hatırlayacaksınız. Bu eşsiz “Ata” mirası da kaderiyle baş başa bırakılmıştı. Neredeyse çökmek üzereydi.

ARENA Programı için bodrum katına indiğimizde gözlerime inanamamıştım.

Sarayın duvarlarından şelale gibi sular süzülüyordu. Bodrumdaki odalar yıllar önce oraya atılmış ve bir daha hiç el değ- dirilmemiş binlerce tarihi eserle doluydu. Hepsi kir pas içindeydi. Ne yazık ki çoğu çürümüştü.

Atatürk’ün odasının görünümü de pek farklı değildi. Tedavisinde kullanılan ilaç kutularıyla şurup şişelerinin bulunduğu komodinde bir parmak toz vardı. Bunları görünce söyleyecek söz bulamamış ağla*yacak gibi olmuştum.

Seyircileri isyan ettiren görüntüler yet*kilileri harekete geçirdi ve Dolmabahçe Sarayı’nı kurtarma operasyonu başlatıldı.

Restorasyon çalışmalarıyla bodrum ka*tında bulunan 10 bin obje tek tek elden geçirildi onarıldı ve sergilenebilecek du*ruma getirildi.

Objelerin tümü şimdi sarayın yanındaki“Depo Müze” de sergileniyor.

***

Dün sabah yine Dolmabahçe’ye gittim.

Saat 9′u 5 geçe oradaydım.

Eskişehir’den Kocaeli’d en Çanakka*le’den Trabzon’dan kısacası yurdun dört bir yanından gelen yürekleri Ata*türk ve Cumhuriyet sevgisiyle dopdolu aydınlık yüzlü insanlarımızla birlikteydim.

Bu yıl Dolmabahçe çok farklıydı. Kala*balık geçmiş yıllara oranla kat be kat faz*laydı. Saygı duruşunda bulunmak için kuyruğa girenlerin bakışlan Atatürk özle*mi ve sevgisini yansıtıyordu. Anneler ba*balar çocuklannı dedeler ve nineler torunlannı getirmişlerdi.

Yaşlısı genci kadını ve erkeğiyle 7′den 77′ye Türkiye’nin çağdaş yüzü Dolmabahçe’deki bu anlamlı fotoğrafla “Atatürk’ü unutturamayacaklar. Onu unutmayacağımız gibi daha çok seveceğiz izinde yürümeye devam ede*ceğiz” mesajını veriyordu.

Dolmabahçe den ayrılırken askeri heli*kopterimizin düştüğünü ve 17 Mehmetçi*ğin şehit olduğunu duyduk. Şehitlerimize rahmet acılı ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Acımız çok büyük. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

11 Kasım 2012