Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Y. Nuri Öztürk | Kambur İzzetleri Ali Kemalleri Unutmayalım

  Ve tabiî onlar gibi yüzlerce vatan hainini Müdafaai Hukuk Millî Mücadele ve Cumhuriyet düşmanını da unutmayalım. Cumhuriyet’i ayakta tutmaya çalışanlar da unutmasın Cumhuriyet’i yıkmaya çalışanlara da… Kambur İzzet ve Ali Kemal tarih sayfalarında yüzlercesi kayıtlı hainlerin en tipikleri arasındadır.

  Yaşadığımız günlerin dehşet verici olayları özellikle emperyalizmin Cumhuriyet aleyhine sergilediği kudurgan hamleler bizi ister istemez Kambur İzzetleri Ali Kemalleri hatırlamaya sevk etti. Birazcık irdeleyelim bu tipik hainleri. İrdeleyelim de bedava bulduğumuz için kıymetini bilemediğimiz Cumhuriyet’in hangi çileler ve namussuzluklar aşılarak kurulduğunu görelim.

  İstanbul Hükûmeti İzmir’in işgaline ön gelen günlerde Yunan işgalinin işini kolaylaştırmak için padişah fermanıyla dört bir yana ‘nasihat heyetleri’ gönderiyordu. Bu heyetler dini kullanarak halkı haçlı işgale karşı çıkmamaya teşvik eden ‘Allah ile aldatma’ heyetleriydi. Dayandıkları resmi-siyasal temel bir sıfatı da ‘Müslümanların Halifesi’ olan padişahın fermanıydı. Bu ferman halkın haçlı işgale karşı çıkışını ‘mütareke hükümlerine aykırı ve misafirperverliğe leke sürecek bir tutum’ olarak gösteriyordu. Allah ile aldatma ekibi olan ‘nasihat heyetleri’ işte bu ferman istikametinde halka ‘öğütler’ veriyordu. Yani halkı vatanına mukaddesatına mabedine anasına avradına musallat olmuş emperyalist haçlı sürülerine karşı sessiz kalmaya hatta onlara nazik davranmaya teşvik ediyordu.

  Padişahın hükûmetiyle onun beslediği hainler sürüsüne göre Süleymaniye Camii’nin minaresine haç takmak üzere gemilerini Haliç’e demirleyen İngilizler’e karşı çıkmak ‘misafirperverliğe leke sürecek bir tutum’ idi.

  Padişahın hükûmeti bir yandan da İzmir’de başlayan eylemli mukavemeti kırmak için İzmir Valisi Nurettin Paşa’yı değiştirerek yerine ‘Kambur İzzet’ diye anılan onursuz ve omurgasız bir paşayı İzmir Valisi yapıyordu. Bu Kambur’un Müdafaai Hukukçulara işgalle ilgili söyledikleri şunlar: “Böyle bir mesele yoktur İzmir’in işgal edileceği haberi doğru değildir.”

  Yine omurgasız takımdan bir paşa olan Kolordu Kumandanı Nadir Paşa da mukavemet edebilecek askerleri silahsızlandırarak kışlaya hapsediyordu. İşgalci Yunanlılar geldiğinde onları teşekkürle karşılayan bu alçak herife işgalci Yunan kumandanının reva gördüğü ‘ödül’ ise bu aşağılık adamı tokatlatması oldu. Hem de bir Yunanlı çavuşa…

  14 Mayıs 1919 akşamı yani işgalden birkaç saat önce İngiliz Akdeniz filosu kumandanı Amiral Galthrop İzmir Valisi Kambur İzzet’e şehrin Yunanlılarca işgal edileceğini bildirdi. Vali Kambur İzzet şerefsizi bu haberi de halktan gizledi. Bununla da yetinmeyerek 15 Mayıs sabahı yani işgal günü sabahı Köylü Gazetesi’nde şu bildiriyi yayımlama alçaklığını gösterdi:

  “Bazı fena niyetliler İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edileceği yolunda söylentiler çıkarmışlardır. Yalandır; tekzip edilir.” (Geniş bilgi için Bk. Şevket Süreyya Tek Adam 2/69-73)

  KAMBUR İZZET ZİHNİYETİNİN KİMLİĞİ

  Kambur İzzet ve benzerlerine göre bağımsızlık için mücadele eden Müdafaai Hukukçular Kuvayi Milliyeciler ve özellikle onların başbuğu Mustafa Kemal ‘fena niyetliler’ idi. Kambur İzzet’in günümüzdeki zihniyet torunları da Mustafa Kemal’i ‘fena niyetli’ görerek yok etmek istemiyorlar mı?

  Bütün zamanların Kambur İzzet ruhlu emperyalist yamağı namussuzlarını tanımada bu tarihsel tablonun dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

  O sırada padişah hükûmetinin Dahiliye Nâzırı olan tarihe Kurtuluş Savaşı’na ihanet eden alçakların en soysuzlarından biri olarak geçen ve bağımsızlık âşıkı halk tarafından linç edilen Ali Kemal ödlek haini ise bölge valilerine şu emirleri tebliğ ediyordu:

  “Bu müthiş davayı (Türkiye’nin işgalini) harp ve darp ile çözecek durumda değiliz. Bu açık talimata aykırı hareket edenlerden hesap soracağım. Harp ve darp yaygara ve şamata zamanı değildir. En büyük vatanperverlik beş senedir yaptığımız deliliklerin hesabı görülürken olsun artık akıllandığımızı dost ve düşmana ispat etmektir

  Bu yazımız günümüzün bilcümle Cumhuriyet bağlısı ve düşmanı ekiplerine aynı hararetle ithaf olunur. Herkes kendine düşen dersi çıkarır inşaallah!

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  01 Kasım 2012 12:17

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Genler dededen geliyor hocam. Unutmuyoruz merak etme.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ah hocam hep böyle güzel yazılar yazın. Yobazları boşverin.
  Dinimizi Kuranla bir bütün yaşamımızı savunan Atamıza Cumhuriyete sahip çıkan ve seven nadir rastlanan hocalarımızdansınız. Bazen sizin ani çıkışlarınıza kızsam da size saygı duyuyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş