Özenti diktatör olma hevesleri Ankara’da şiddetli bir kırılma dalgası yarattı. Ve “devletin en üst koltuklarında çifte baş olmaz” kapışmasını da başlattı.

Bu günleri de gördük!

Baş Kardeşler kapışıyor

First Eltiler öpüşüyor!

Genç okurlar “Elti nedir kime denir?” bilmeyebilirler. Onları sözlük karıştırma zahmetinden kurtarayım.

Şöyle anlatayım:

İki erkek kardeş.

İkisi de evli.

Kardeş hanımlarının her birinin diğerine göre adına bizim dilimizde “elti” diyorlar. Cumhurbaşkanı olmaya adaylığını koyduğu gün Tayyip Erdoğan “Kardeşim Abdullah Gül” desteği ilan etmişti.

Baş kardeş oldular.

Hanımları da elti.

Elti üzerine deyişler de var; benim rahmetli anneannem; “arpa unundan aş olmaz elti eltiye eş olmaz” diye bir tekerleme söylerdi ve ben daha 10 yaşımdayken bizim büyük ailemizdeki üç eltinin “birbirleriyle küslü ve kavgalı çekememezlik içinde olduklarını” anlardım.


***

Kardeşler; anlaşmışlar “devlet kademesinin en üst iki koltuğunu”paylaşmışlar; biri Cumhurbaşkanı diğeri Başbakan “çift baş” olmuşlardı. Kardeş eşleri; Hayrünnisa Gül Hanım ile Emine Erdoğan Hanım da haliyle devlet protokolünde “Firts Eltiler” konumuna gelmişti.

Kardeşler geçimliydi.

12 yıldır pürüz çıkmadı.

First eltiler ise kavgalıydı.

Bir araya gelmiyorlardı.

Biz öyle zannediyorduk.

Dörtlü fotoğraf verdiler.

Yanıldığımızı anladık.

Dörtlü fotoğrafta; 29 Ekim günü Ankara’da Çankaya Köşkü’nde 2 baş kardeş karşılıklı el sıkışıp “cumhuriyet kutlaması” yaparken 2 elti de onların hemen yarım metre önünde öpüşüp birbirlerini kutluyorlardı.

***

Dörtlü tablo sevgi yüklüydü.

Barış dayanışma doluydu.

Allah nazardan esirgesin!

Nifak sokucular çatlasın!

Dörtlü tablonun “sevgi yükü” Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’e kadar sürsün diye hayırlı dualar ederken Ankara’da 29 Ekim’i “yasaklı yürüyüşle”kutlamak için toplanan çocuk genç ihtiyar kadın erkek binlerce yurttaş tazyikli su biber gazı polis kalkanı ve polis jopu ile tahkim edilmiş barikatları aştı.

İki kardeş kapıştı.

Biri öbürüne çok kızdı nerdeyse köpürdü ve “çift baş olmaz” diye bağırdı. Kardeşlerden Cumhurbaşkanı olanı Ankara Valisi’ni çağırmış “yürüyüş yapanlara karşı esnek ol” talimatı vermişti. Baş Kardeşlerden Başbakan olan ise polisin vatandaşa daha sert ve acımasız olmasını istiyordu ki “….(!) çift başlı bu ülke bir yere varamaz…” diyordu.

***

Baş Kardeşlerin arasına “ tek baş olma” ihtirası girdi. Bu ihtiras kavgayı büyütebilir. Nitekim tecrübe sahibi Meclis Başkanı Cemil Çicek gazetecileri hemen yanına çağırdı “sistem değişmezse bunlar çok çatışırlar” diye uyardı.

Özenti diktatörlük çatışma üretir.

Üretmeye başladı.

Kardeşler kapışıyor.

First eltilerin öpüşmesi nane!


KUTU

(uyan borusu)


Mal bulmuş gibi!


Nasıl da mal bulmuş gibi sarıldılar. CHP’nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcıcumhuriyet töreni sırasında subaylara sitem edip “Sizin korumanız gereken Cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz…” demişti. Oysa genç politikacı “ben askerleri kast etmedim bürokratlara sitem ettim” diyorsa da “mal bulmuş gibi…”sarıldılar. Bütün yandaş yazar takımı; “CHP darbe arzusundan vazgeçmedi..” türü yazılar döktürdüler. Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün CHP yöneticileri ise “Darbeden medet uman CHP’li olamaz…” diye çok net açıklamalar yaptı. Fakat bu yandaş yazar takımı Kılıçdaroğlu’nun söylediğin duymazdan geldiler. Gündem saptırdılar. Vatandaşı polise dövdüren iktidarın yaptığını görmezden geldiler


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
1 Kasım 2012