Sabah gazetesinde bilmiyorum nedendir tüm kinini Cumhuriyete ve Atatürk’e kusmaya hazır bir gazeteci olan Engin Ardıç’ın “Ezanlar Cumhuriyet sayesinde mi Okunuyor” şeklinde bir saptırma yazısı yayınlandı.

Facebook sayfasında da bazı kendini bilmezler “aferin helal” tarzında yorum yapmışlardı. Onlara sesleniyorum: Yine tarih bilmeden o dönemin şartlarını ve amaçlarını bilmeden gazeteci(ben de kendisinin gazeteci olduğunu da düşünmüyorum çünkü gazeteci tarih konusunda yalan söyleyip taraflı olmaz.) biri TARİH YAZIYOR VE TARİHÇİ OLMAYAN KİŞİLER TARİH YORUMU YAPIYOR. Arkadaşlar şu ülkede sokaktan kimi getirirsen getir tarihi bir konuda soru sor ben bilmem tarihçilere soralım demez. Ve o konuda sanki uzmanmış gibi yorum da yapar KARARINI VERMİŞ KESİNMİŞ GİBİ ÖYLE DEĞİL BÖYLEDİR der.

Özellikle yeni nesil çok ŞANSSIZ MAALESEF çünkü son 10 yıldır TARİHİ GAZETECİLERDEN ÖĞRENME ŞANSSIZLIĞINI YAŞIYOR. Ve inanın ömrü boyunca bu gazetecilerden öğrendikleriyle tüm hayatında aynı GÖRÜŞLERLE KALACAK VE arkadaşlarıyla bir tartışmada AYNI YANLIŞLARI GERÇEKMİŞ gibi savunacak. Üzüntüm burada. Biri ezan yasağı diyor bilmeden. Ezan yasağı değil ARAPÇA ezan yasağı diyeceksiniz. Bu ülkede HALKIN BÜTÜNLEŞMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN TÜRKÇE İBADET GETİRİLMİŞ ve hatta sizlerin bilmediği gibi o dönemde ERMENİLERİMİZ VE RUMLARIMIZ KİLİSELERİNDE MUSEVİLERİMİZ DE HAVRALARDA TÜRKÇE İBADET YAPMIŞTIR.. Hala bugün yaptıkları gibi.. Bu nedenle Türkçe bizim birleştirici unsurumuz olmuştur.

Ayrıca HATIRLATMALIYIM Kİ bugün Cuma namazlarında hocanın namazı kıldırdıktan sonra minbere çıkışı ardından yaptığı VAAZ 1933′e kadar ARAPÇA İDİ ve halkımız oturur namazını kılar hocanın “ÖRNEĞİN DİNİ BAYRAMLARLA İLGİLİ VAAZINI” Arapça dinler hiç bir şey anlamaz ve evine dini bir konuda bilgilenmeden giderdi. Camiiler aynı zamanda bilgilenme yeridir ve bu BİLGİLENME BUGÜN TÜRKÇE YAPILIYOR VE HALK DA ANLIYORSA ancak 1933′deki TÜRKÇE İBADETİN GETİRİLMESİ İLE OLMUŞTUR. Bu nedenle lütfen SİYASİ ANLAMDA SİZE YAKIN kişilerin TARİH YORUMLARINA kanmadan TARAFLI TARAFSIZ BİRÇOK KONUDA ALLAHIN DA EMRİ GEREĞİNCE OKUYUN.

Açın YÖK’ün sayfasından ve ATAM sayfasından en azından İlahiyat fakültelerinde ve Tarih bölümlerinde yapılmış tezleri ve makaleleri konu başlığıyla araştırın. Ardıç gibi düşünenlerin sürekli PAPAĞAN gibi tekrarladıkları YALANLARIN gerek nedenlerini öğrenirsiniz. Atatürk döneminde DİNİ HİZMETLERİN NASIL YAPILDIĞINI bir camide hem de küçük bir camide 15 görevlinin akşama kadar boş boş oturup maaş aldığını camilerin dini kullananlar tarafından nasıl arpalık olarak kullanıldığını camilere hiç cemaat gelmediği için orada bulunan bu boştan maaş alanların nasıl ülke ekonomisine ZARAR VERDİĞİNİ bu boş maaş alanların işten çıkarıldığı için BAZILARI tarafından nasıl hükümetin köylerde din düşmanlığı ile suçlandığını 2.Dünya savaşı nedeniyle İSTANBULDAKİ PEYGAMBERİMİZİN HIRKASI ve dini eserlerin ve arşivlerin SAVAŞTA CAMİLERE SALDIRI OLMAYACAĞI gerçeği nedeniyle Sivas’a Divriği camisine götürüldüğünü o caminin bu nedenden kapatıldığını önüne asker dikildiğini İnönü’nün ziyarete gelip askerle konuştuğunu içeri kimseyi sokmuyorsun değil mi dediğinin HALKA NİFAK SOKMAK İSTEYENLERİN “gördünüz mü camileri kapatıyorlar kimseyi sokmuyorlar” saçmalığına nasıl döndüğünü Atatürk ile Vahdettin arasındaki telgraflaşmaları restleşmeleri zıtlaşmaları BELGELERİYLE YAZILMIŞ TEZ VE MAKALALERDEN OKUR VE ÖĞRENİRSİNİZ.

LÜTFEN bu önerimi çok samimi bir şekilde bir eğitimcinin istekleri olarak alın ve üzerinde sakin sakin düşünün. Benim bu yazdığıma sakın ola ki “NASIL OLSA BİZDEN DEĞİL hemen laf atalım kızalım tehdit edelim gözüyle YANIT VERMEYİN. Bunu YAPACAĞINIZA DEMİN VERDİĞİM sayfalardaki tezlere makalelere gidin lütfen. Çünkü inanın bu kendi siyasi görüşleriyle bu görüşlerin bugün iktidar nezdinde prim yaptığını bilerek onlara yaranmaya çalışarak kendi ideolojilerine dayanarak onlar sayesinde geldikleri önemli gazetelerde yazılarına devam etme isteğinde olarak ve biraz da daha önceki dönemlerde kendilerine ATATÜRKÇÜ diyen bazı kendini bilmezlerden ZARAR GÖRDÜKLERİ için sanki onlardan İNTİKAM ALMA hırsıyla yalan yanlış bilgilerle TARİH YAZAN bu gazetecilerden öğrendiklerinizden çok daha fazlasını DOĞRU ŞEKİLDE ÖĞRENECEKSİNİZ.

ARDIǒın yazısına yanıt vermek gerekirse EVET CUMHURİYETİ KURANLAR OLMASAYDI BU ÜLKEDE EZAN DAHİ OKUNAMAYACAKTI. Çünkü cumhuriyeti kuranlar ÜLKEYİ YABANCI İSTİLASINDAN ONLARIN SÖMÜRGE OLMASINDAN KURTARANLARDIR ardıç BEY… Sizin gibi düşünecek olursak ülkemiz savaştan yenik çıksaydı: Ege bölgesinde ve Marmara’da tamamen YUNAN HAKİM OLACAKTI ve İzmir’de yaptıkları gibi camilerin yerine kilise yapacaklardı. Size sanırım 1945’de Amerika ve İngilizlerin İtalyanlardan alıp Yunanlılara verdiği Ege adalarındaki (hoş bu gibi gazeteciler ve aynı düşüncede olanlar o Ege adalarını 1945’de 1938 yılında ölen ATATÜRK’ün verdiği YALANINI DA söylerler ya neyse.) BUGÜN Rodos ve Girit’deki Müslümanların camilerinin olmadığını ibadetlerini ancak gizlice evlerinde yapabildiklerini hatırlatmam YETERLİ OLACAKTIR. Olmazsa düşünmeye devam edelim. Yabancı devletlerin Türkiye’deki dini toplumu ELDE EDEBİLMESİNİN TEK YOLU olarak gördüğü PADİŞAH VE HALİFEYİ NEDEN İstanbul’da bıraktıkları üzerinde düşünebilirsiniz.

Ayrıca bugün ABD’lilerin FELLUCE’de camilerde namaz kılan halka nasıl ateş ettiklerini ve bugün hükümetten kimsenin buna SES ÇIKARMADIĞINI HATIRLATMAK İSTERİM. Yine ardıç Bey’in tarihi bilmediği için kendine göre uydurduğu İtalyanlar ve Fransızların zaten bölgede olmadığı yalanına gelelim. Sayın Ardıç İtalyanlar ve Fransızlar Anadolu’dan kendiliklerinden mi çıkmışlardır. Onların belgelerinden yazılmış makaleleri okusaydınız onların Ankara hükümetinin başarısı nedeniyle halkın kendilerine ters döndüğü için Anadolu’dan ayrıldıklarını ve (buraya dikkat edin) ayrılırken ANKARA İLE ANTLAŞMA YAPARAK ayrıldığını bilgilerinize sunarım.. Adamlar kendiliklerinden ayrıldılar da neden ANKARA HÜKÜMETİ ile antlaşma yapıyorlardı bir diyeceğiniz var mıdır? Yani Ankara olmasaydı orada kalacaklar ve o bölgedeki gayrimüslimlerden aldıkları destekle tüm camileri kapatacaklardı. İnanmayanlar özellikle isimlerinde GAZİ KAHRAMAN VE ŞANLI olan şehirlerimizdeki yaşlılara sorabilir veya arşivlerdeki belgelere bakabilir.

Ardıç bey sanırım bugün Cumhuriyet kurulmasaydı TBMM hükümetlerinin kalacağı zannıyla da YANILIYOR. TBMM hükümeti Cumhuriyeti kuranlar galip gelmiş ki Cumhuriyeti kurabilmişler. Cumhuriyet kurulmasaydı. TBMM’de padişahlık devam edecekti ve yine inanın sizlerin PAPAĞAN gibi tekrarladığınız “İngiltere ve Japonya’da da krallık var bizde de padişahlık olsaydı da onlar gibi olsaydık” YALANINDAKİ GİBİ BİR PADİŞAHLIK OLMAYACAKTI. (Çünkü adamlar 1215’ten beri krallarının yetkilerini kırpıp halka vermeye başlamışlardı biz bunu 1876’dan beri yapmaya başladık.). Ve inanın kazanılan zafer MASADA KAYBEDİLİR VE tekrar padişahlık geri gelir ve o sizin çok değer verdiğiniz HALKIN YÖNETİME KATILMASINI BIRAKIN BUGÜN OSMANLIDAN AYRILAN BÖLGELERDEKİ DEVLETLER İLE ARAMIZDAKİ FARKI(sanırım bu farkı herkes net olarak görebiliyordur.)sağlayan devrimler de HALKIN KENDİ DİNİNİ KENDİ DİLİNDEN ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYACAK GELİŞİMLER DE SAĞLANAMAZDI. (Burada yine hatırlatalım ki Avrupa’nın matbaanın icadı sonrası 1500’lerde yaptığı kendi İNCİL’ini kendi dillerine çevirtip basmalarıyla gerçek dini gerçek yerinden öğrenerek din adamlarının kendilerine yalan söylediği düşüncesini biz ANCAK ATATÜRK’ÜN %80’NİNİ KENDİ CEBİNDEN VERDİĞİ 10.000 adet ELMALI Kuran-ı Kerim tefsiriyle 1932’lerde yapacaktık. )

“Kurtuluş Savaşını Cumhuriyet kazanmadı ki” diyerek KELİME OYUNUNU iyi yaptığınız da ortada. Ancak bir de “CUMHURİYET’İ KURANLAR KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANANLAR DEĞİL MİYDİ?” sorusuna yanıt verseniz de öğrensek. Bir de 1.TBMM’de İstanbul’dan gelen padişah yanlılarının hatta Damat Ferit yanlılarının olduğunu bilip bilmediğinizi öğrensek iyi olur. Ben bunu bildiğinizden adım kadar EMİNİM. Onlar değil miydi TBMM’de Mustafa Kemal’i Sakarya savaşından sorumlu tutan ve yaptıkları “cepheye gidin neden buradasınız“ oyununun BAŞKOMUTANLIK YASASI ile bozulup Sakarya Zaferi ile TAÇLANDIĞINDA “Allah kahretsin yine kazandı” DİYENLER. Onlar değil miydi saltanat kaldırıldığında Mustafa Kemal’in bir yurt gezisine çıkmasından yararlanarak “HALİFE MECLİSİNDİR MECLİS HALİFENİNDİR” şeklinde broşür dağıtma korkaklığını göstererek Mustafa Kemal’i düşürmek isteyenler. Onlar değil miydi halkı değil de HALİFEYİ düşünenler. Bu nasıl demokratlık ardıç Bey o adamlar madem demokrattı nasıl oluyor da HALİFEYİ HALKIN ÜSTÜNE KOYABİLİYORLARDI ardıç bey. O sizin çok demokrattı halka önem veriyordu dediğiniz TBMM’deki MUSTAFA KEMAL KARŞITLARI sürekli papağan gibi tekrarladığınız gibi ÇOK MU DEMOKRATTI ardıç Bey.

Camilerin TAVERNA GECE KULÜBÜ yapıldığını söyleyerek KİMİ KANDIRMAK İSTEDİĞİNİZİ çok net biliyoruz ardıç Bey. Belgesi olmadan kanıtı olmadan CAMİ gibi kutsal bir yeri taverna gibi bir yer ile aynı anda kullanarak BAZILARININ 10 yıldır çok iyi hem de maalesef çok çok iyi yaptıkları psikolojik savaşa SİZİN DE NEDEN ORTAK OLDUĞUNUZU çok iyi biliyoruz.

Tarihçiler AYDINLATSIN diyorsunuz. Aydınlatıyoruz ardıç bey.

İzmir’de Yunan işgalinde olanları bilimsel kitaplardan okuyun birçok ege kasabasında bugün bazılarının yaptığı gibi sadece ceplerini düşünen gafillerin şehrin sembolik anahtarını Yunan işgal kuvvetlerinin komutanlığına götürerek gelin egemenliği paylaşalım dediklerini öğrenin ve Yunanların o kasabalara gelerek işgal ettikleri 3 sene boyunca egemenliği paylaştıkları o kasabanın en iyi binası olan kız okulunu nasıl işgal edip o saf temiz kızlarımızı da nasıl paylaştıklarını ve kaçarlarken yanlarında götürmek istediği o namus timsali Türk kızlarının nasıl intihar ettiklerini belgelerden öğrenin ardıç Bey.

Ve o egemenliği paylaşalım diyenlere halk tarafından nasıl tepki gösterildiğini ve ancak bunun sonrasında işgale karşı tam direnç ile ANKARA’nın yanına geçtiğini öğrenin sayın ardıç Bey. Ha bir şey daha öğrenin ardıç Bey o egemenlik paylaşmak isteyen parama dokunulması da ne olursa olsun diyenler YUNANLARLA BİRLİKTE SAVAŞ SONRASI ATİNA’YA KAÇTILAR….Bunu da bilin ardıç Bey.

Sevr antlaşmasının tarihin çöplüğüne atıldığını ve atanların Cumhuriyeti kuranlar olduğunu unutmayın Sevr antlaşması olmasa bile bu ülkenin yabancıların kapitülasyonları altında zaten inim inim inlediğini bütün kaynaklarının sömürüldüğünü ülkesinin eğitimini kendi ülkesinde kendi verdiği izin ile kendi tebasının DİNLERİNİ DEĞİŞTİREN MİSYONERLERE NASIL emanet ettiğini kendi padişahına bile bombayla suikast yapan kendi tebaasından birinin sırf yabancı devlet vatandaşı olduğu için nasıl serbest bırakıldığını da insanların namazını kılabildiğini ama aslında o papağan gibi tekrar ettiğiniz gibi Darülharp ülkesinin aslında O zamanki Osmanlı olduğunu da UNUTMAYIN ardıç Bey.

Allahtan sadece Osmanlı’ya Sevr ile Doğu ve Orta Anadolu’nun bırakılacağını kabul etmişsiniz de bizi sizin tamamen “BİLGİSİZ” olmadığınızı görmüş olduk. Ama tam da buna inanıp birazcık sevinmişken bunu bilmeyerek yaptığınızı kanıtlarcasına Yunanların Sakarya Savaşını sadece Ankara hükümetinin direncini kırmak için yaptığınızı söylediniz ya hem beni hem kendinizi BİTİRDİNİZ ardıç Bey. Eğer Sakarya Savaşı Atina’da ve Londra’da İstanbul’da ve maalesef TBMM’de bazılarının istediği gibi başarısızlığımızla bitseydi NELER OLABİLECEĞİNİ SİZİN O HAFSALANIZIN BİLE YETERLİ OLABİLECEĞİNİ SANMIYORUM ardıç bey.

Ardıç bey “Ancak Yunanistan Krallığına bağlanacak yerlerde böyle bir sorun çıkabilirdi” cümlenizde bu sorunların ne olduğunu bir önceki cümlenizde ifade ettiğiniz için sizden alıntı yaparak Yunanların eline geçen yerlerde CAMİLERİ KAPATACAĞINI SİZİN DE KABUL ETTİĞİNİZİ anlayabilir miyiz bilmiyorum ama şöyle demişsiniz….”herhalde müttefikler Singapur benzeri kosmopolit bir şehir devletine dönecek olan İstanbul’da CAMİLERİ KAPATACAK DEĞİLDİ. Ancak Yunanistan Krallığına bağlanacak yerlerde böyle bir sorun çıkabilirdi” Eee O ZAMAN ardıç Bey Cumhuriyeti kuranlar Kurtuluş Savaşı’nı kazananlar olduğuna göre DEMEK Kİ EZANLAR CUMHURİYET SAYESİNDE OKUNUYOR. Ve siz de bunu yalanlayayım derken ASLINDA İLERLEYEN CÜMLELERİNİZDEN BİRİNDE DOĞRULUYORSUNUZ ardıç bey. Sonunda ise “Dimetoka’da Dedeağaç’ta Gümülcine’de Yunanlar ezan okutmuyor mu” diyerek CUMHURİYETİ KURANLAR YERİNE YUNANİSTAN’I SAVUNMAYI SEÇİYORSUNUZ YA ardıç Bey o zaman daha da bitiyorsunuz ve bana ANKARA’YA karşı olan İSTANBUL HÜKÜMETİ ile YUNANLARIN ortaklığını hatırlatıyorsunuz. Çünkü ardıç Bey Yunanistan o bölgelerde bugün zorla Türklere (pardon onlar Türk demiyor Müslümanlara diyor)Müslüman Türklere namaz kıldırtabiliyorsa sizin adına maalesef yine KURTULUŞ SAVAŞINI KAZANAN CUMHURİYETİ KURANLARIN LOZAN’DA ELDE ETTİKLERİ SAYESİNDEDİR. Bugün AB üyesi olan Yunanistan’ın başkenti Atina’da hala bir tane bile CAMİ yapamadığını Rodos ve Girit’te ve diğer Ege Adalarında Müslümanların ibadetlerini yapamadığını ve Müslümanların işyerlerini neredeyse her ay camlarının sırf Müslüman olduğu için halk tarafından kırıldığını da gidip o adalara kendiniz gözlemleyebilirsiniz ardıç Bey….

İnanın böyle bir yazıyı TÜRKİYEYE DÜŞMAN BİR YABANCI BİLE BU ŞEKİLDE YAZAR ANCAK.. Bu nedenle sizi kınıyorum.. Gazeteci değilim ama etrafımdaki aydın gazeteciler sayesinde sizin gazeteci değil sadece birilerinin siyasetine hizmet eden yazılar yazan bir yazıcı olduğunuzu düşünüyorum. Bence TARİHSEL ALT YAPI BİLGİSİ VE YÖNTEM BİLGİSİ OLMAYANLAR için bence TARİH YORUMU DA YAPMAMALI… Ha anlatın “şu bakan şunu yaptı bu bakan çok iyiydi.” AMA LÜTFEN TARİH YAPMAYIN LÜTFEN GENÇLERİMİZİ KİNDAR YETİŞTİRMEYİN. GENÇLERİMİZİN BEYİNLERİNİ CUMHURİYETİ KURANLARA KARŞI NEFRETLE DOLDURMAYIN. Çünkü inanın ardıç Bey o insanlar BUNU HAK ETMİYOR….

Bir sözüm de bu yazıyı olumlu bulanlara…. Lütfen TARİHİ GAZETECİLERDEN ÖĞRENMEYİN. Bu isteğimi SAMİMİ BİR TARİHÇİ EĞİTİMCİNİN BİR DİLEĞİ OLARAK kabul edin. Çünkü İnanın ki son 10 yıldır 1950-60 arası muhalefet ortamından dolayı HERKESİN ATTĞI DESTEKSİZ YALANLARIN AYNISINI bugün yine belli çevrelerce aynen kullanıldığını gördükçe ÜZÜLÜYORUM ve derslerimde bu tip insanlardan etkilenen o saf temiz ÖĞRENCİLERİMİN BU ADAMLARIN YAZDIKLARINI BANA SORMALARI nedeniyle de artık KAYGILANMAYA BAŞLADIĞIMI İLETMEK İSTİYORUM. Çünkü amacın GERÇEK TARİHİ ÖĞRETMEK DEĞİL KENDİ İSTEDİKLERİ GİBİ BİR NESİL YARATMAK OLDUĞUNU ANLIYORUM. VE aklıma ne geliyor biliyor musunuz? 1999larda AB’nin bir Türkiye temsilcisi olan ve bir hacker tarafından mailleri ele geçirilen KAREN FOGG adlı AB parlamenterin (o maillerden öğrendiğimize göre) bizim içimizdeki bazı gazetecilere yazdığı o meşhur cümle…..TÜRKLERİN TARİHİNİN HAKKINDAN GELMELİYİZ. Evet 1999’dan beri aradan 2003 ve 2012’ye epeyce yıl geçti. Türklere güç veren TARİHİMİZİN HAKKINDAN GELİYORLAR sanırım değil mi NE DERSİNİZ? Saygılarımla.

MEHMET EMİN ELMACI

30 Ekim 2012

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]