Bu hafta Kısa Perde’nin konuğu hala özgürce (umarım uzun sürer!) yazabilmemin nedeni olan en büyük şahsiyet Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK.

Bugün 29 Ekim 2012 Pazartesi ve Cumhuriyet Bayramımız. Konu ve gün fazlasıyla hassas ve özel olunca ilgili bir kısa film araştırmaya başladım. Sonra gördüm ki ”bu konu ile ilgili kısa film veya kısa belgesel konusunda pek adım atamamışız!”

Araştırırken “Cumhuriyet Bizim” adlı bir kısa film izledim ve sizlerle onu paylaşacağım.

Amatör bir film ve çok eksiklikleri var kurgusal olarak. Fakat niyet güzel ve anlamlı...

Sistemi eleştirirken acımasız olabiliyorum ama emek söz konusu olunca naifleşiyorum. Çünkü kısacık bir filmin bile ne ümitlerle ne zorluklarla çekildiğini biliyorum. O yüzden hayatında “set” yüzü görmemiş eline kamera almamış sinema yazarlarını kâle almıyorum.
Atatürk ve Cumhuriyet Bayramımızla ilgili ne yazsam altı boş kalır endişesi taşıyorum; çünkü ben hiç tanışmadığım bu güzel gülen güzel bakan adama aşığım.

Aşk hayranlıkla besleniyor ve ben bunu uzun yıllar besledim. Ortaokul yıllarında başladım sorgulamaya ”Bir insan bu kadar da mükemmel olamaz! Olabilir mi?” diye. İyi ki sorgulamışım. Her araştırmamda her yaş alışımda hayranlığım arttı. İnsan arada her kavramı sorgulamalı ters yüz edip havalandırmalı ki neye gerçekten inandığını idrak edebilsin. Bir başka deyişle farkına varsın. Bir insanın kafasının kapalı olup olmaması beni ilgilendirmiyor ama beyninin kapalı olması halinde IQ normalse anarşist ruhum devreye giriyor. Anarşizm de öcü değil büyüklerimizin dayattığı üzere! (bknz: Anarşizm- Vikipedi)
Şimdi “Cumhuriyet Bizim” kısa filmini izleyin. Çeken gençlerin emeğine sağlık ve yolları açık olsun.

Bir de Rumelili göçmen Faruk Yılmaz’ın derlediği Selanik’te baskı altındaki Türklerin Mustafa Kemal Paşa’ları için söyledikleri Selanik Türkü’sünü dinleyin.

BORKEDBORKED


Norveççe`de “Atatürk gibi olmak” diye bir deyim olduğunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Atatürk Çiçeği’nin adını Wanderbit Üniversitesi Profesörü Kirk Landin koymuş. Dünyada yüzlerce lider Atatürk’ü övmüş yere göğe sığdıramamış. Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda bir müfrezenin reiseliğine bir kadını atayarak yine bir ilke imza atmış dünyada. O kadın: Üstteğmen Kara Fatma.
Dünya Tarihi’nde sayısız başarılarla anılan Ulu Önderimiz bugünlerde itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

Bunu basit olarak inceleyelim. Atatürk’e saldırıların nedenleri: Kıskançlık kompleks ve onun gibi olmak isteyip de olamamak galiba. Onu küçültebileceğini sananlar aslında Mustafa Kemal karşısında eziklik duyuyorlar ve bu yüzden hakaret ederek küçümseyerek kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar. Oysa alt metinde sadece O’nun gibi olabilmek tarihe geçmek halk tarafından sevilmek istiyorlar. Fakat unutmamak gerekir ki herkes bir şekilde gider de mühim olan “adam” gibi gidebilmek; arkada enkaz bırakmamak. Ceketi alıp çıkmak gibi… Sanırım onu itibarsızlaştırmaya çalışanların ortak kaderi kendilerini küçük düşürmek ve günün birinde unutulmak olacak.

Atatürk ‘ün dehasının dışındaki güzelliği farkı tüm canlılara saygı duymasıydı. İnsana değer vermesi ama en önemlisi de karşısındakini “değerli” hissettirmesiydi. Kimseyi aptal yerine koymadı. Aksine herkeste bir güzellik olduğuna inandı. Bugünün sözde liderlerine bakınca kibirden gözü dönmüşlere bakınca Mustafa Kemal’in o mütevazi gülüşü bir kez daha gözümün önüne geliyor. Atatürk’ün asıl gücünün halkını sevmekten geldiğini düşünüyorum.

"Milletimi şimdiye kadar söylediğim sözlerle ve hareketlerimle aldatmamış olmakla gurur duyuyorum" diyen bir büyük insandan liderden bahsediyoruz. Bir de günümüzün siyasal figürlerini düşünün!

Cumhuriyet Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı anısına her yıl 29 Ekim’de kutlanan milli bir bayram. Bu bayramı kısıtlamak veya yasaklamak ise Cumhuriyeti kuranlara hakaret şehitlere ihanettir. Hiç kimse bugünlerin unutulacağını sanmamalı. Hiçbir makam sahibi “Ben yaptım; oldu!” dememeli. Çünkü halkın vicdanı kanatanlar asla unutulmazlar.

Bir kısım yurttaşın Stockholm Sendromu’ndan çıkması dileğiyle. Vesselam.

Sinemayla Kalın

Ece Cantürk

29 Ekim 2012

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]