Dini bayramlar “şefkati merhameti muhabbeti paylaşma günleridir” diye anlatılır.

Kardeşlik.

Hayırseverlik.

Dostluk.

İyiliği yüceltme.

Kötlüğü geriletme.

Düşmanlıkları unutma.

Kinlenmeyi durdurma.

Ve insanın içinde mevcut olduğuna inanılan temiz düşünceleri çiçeklendirme günü olduğunu vurgu yapılır.

Sadece vurgu yapılır.

Müslümanların çoğunluğu için bayram deyince akla “kurban kesip etini yemek”gelir.


***

Her bayram yaşıyoruz.

Kaçan kurbanlıklar.

Kurbanlık kovalayanlar.

Çocukların gençlerin insanların bayram sonrası için belleklerinde izi kalan; kardeşlik iyiliği yüceltme kötülüğü geriletme düşmanlıkları unutma kinlenmeyi durdurma duygusu olmayacak.

İşte iki bayram denk geldi.

Kurban Bayramı ve hemen ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı …

Gerçekten anlamlı!

Hani “olmaz” denir ya!

Rastlanmadık!

Ölçüsü bulunmayan!

Kalıba uymayan!

İki Bayram:

Biri kırgın yapıldı.

Öbürüne neşe katıldı!

İki bayramın arasına bile ayırım sokuldu.


***

Aynı haftaya denk gelen Kurban Bayramı’na neşe sevinç içinde girilirken Cumhuriyet bayramı kırgınlıkla karşılanıyor. 29 Ekim gününü “Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü” ile kutlayacak olanlara izin verilmeyeceği açıklandı. İstanbul’da da Kadıköy Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında “Cumhuriyet Bayramı için caddenin süslenmesi” konusunda gerginlik çıktı. Ankara valisi yasak koydu. Kanuna aykırı buldu.

29 Ekim yürüyüşü engellenecek.


***

Görüyorsunuz.

Biri gücenme dolu.

Dargınlık yüklü.

Diğeri dini iklimli.

Şefkat muhabbet paylaşmalı.

Anadolu kültür sentezinde; kardeşlik hayırseverlik dostluk iyiliği yüceltme kötlüğü geriletme düşmanlıkları unutma kinlenmeyi durdurma ve insanın içinde mevcut olduğuna inanılan temiz düşünceleri çiçeklendirme günü olan Kurban Bayramı’ndan Cumhuriyet Bayramı’na “bir muhabbeti paylaşama” çıkmadı.

Şefkat eli uzatılmadı.

Ülkemiz insanlar bir yandan muhabbeti paylaşmayı öneren kurban bayramını öbür yandan cumhuriyetin kuruluş coşkusunu yaşayıp yaşatma duygusunu birlikte paylaşabilecekleri kim bilir kaç yılda bir rast gelen fırsatı yakalamışlardı.

Fırsat kaçırıldı.


***

Bilerek mi yapılıyor?

Cinnet sayılır.

İnsanlar bayramlarını bile “dindarlar ve laikler” diye ayrılacakları iki dargın küskün tarafta bölünme ortamına itilirlerse bundan kime ne fayda çıkar?

Hilmi Özkök’tenaçıklama

Emekli Orgeneral ve eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök “Acı bir öykü! Acı bir Soru” başlıklı yazıma bir açıklama gönderdi.

Okurumun bilgisine sunuyorum.

“Sayın DOĞRU. 15 Ekim tarihli köşenizdeki Aydın ÖZDALGA’dan alıntınızda yer alan hakkımdaki iddialar tamamen yanlıştır. 4 Ekimde TBMM Darbeleri araştırma komisyonunda da ifade ettiğim üzere ben 12 Eylül ile ilgili hiç bir planlama faaliyetine katılmadım. Milli Güvenlik Konseyi (MGK) karargahında ve hiç bir diğer görevlerimde Basın ve Halkla İlişkiler görevi almadım. MGKonseyi Genel Sekreterleri Sayın Orgeneraller Haydar Saltık (mehum) ve Necdet ÜRÜĞ’ un birer yıl Özel Kalem Müdürlüğü görevini yaptım. Bu görev tamamen askeri bir görevdir. Tayinen geldim ve tayinen başka göreve atandırıldım. Durumu bilgilerinize sunar düzelteceğiniz ümidini taşırım. Saygılarımla Emekli Orgeneral Hilmi Özkök.”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

24 Ekim 2012