Beyoğlu belediyesinin kepçeler grayderler vinçlerle donanmış yıkıcı timi Taksim e saldırıyor. Meydanı tarassut uçuşuyla görevli kıdemli martılar şaşkın meydanın güvercinleri tedirgin.

-N’ oluyor? diye soruyor bir martı öbür martıya.-Bilmiyorum. Sittin yıldır bu meydanın bağlantılı martısıyım. Hiç böyle bir şey görmedim. diyor öbür martı.

Yeni yollar köstebek yuvası tüneller yapılacak Taksim Meydanı’na Yayalaştırılacakmış Taksim! Trafikten arındırılacakmış! Altını üstüne getirecekler tarihi meydanın. Sanırım Taksim Parkı da nasibini alacak bu altın üste çıkışı furyasından. Kimi ağaçlar da kesilecektir herhalde.

-Lan bunu da mı görecektik? diye boynu kesik görüşmelerde bulunacaktır herhalde ağaç dalları ölürayak.

Yayalaştırılmış yeni Taksim’de gökdelenleşmeler görülecektir elbette meydanı kuşatacaktır rant betonu. Sular İdaresinin önüne de bir cami düşünülüyordur mutlaka.

Meydanın güvercinleri ne olacak? Avlusu geniş tutulacak cami inşaatının bitmesini bekleyecekler herhalde. Gün doğarken gün batarken gökyüzünü kaplayan gürültücü martılar başka bir meydana mı tayin edilecekler?

Çalışmaların uzun süreceği kesin. Örneğin 29 Ekim’de 23 Nisan da 1 Mayıs’ta 19 Mayıs’ta kapalı olacak meydan. İstiklal Caddesi’nden Dolmabahçe’den Şişli den oraya yürümeyecek kitleler. Gidin Beylikdüzü’nde atın sloganlarınızı! Oradan sallayın bayraklarınızı! Kentin göbeğinde duyulmasın halkın başkaldıran sesi. Asıl amaç bu rant işin kaymağı. Bu AKP’nin düsturu.

Olmaz ya varsayalım Paris’te Etoile Meydanı’nda yeni düzenlemelere niyetlendi belediye; Paris ayağa kalkar çadır battaniye uyku tulumuyla yerleşir Parisliler meydana vinç grayder sokmazlar oraya. Champs Elysees’nin güvercinleri sıçrarlar grayderin üstüne.

“BANA MI SORDUN LAN BELEDİYE?” ” PARİS BELEDİYENİN DEĞİL PARİSLİLERİNDİR” ‘TARİHİME DOKUNDURTMAM!” pankartlarıyla süslerler meydanın ortasındaki Arc doe Triomphe’u. (Zafer Anıtı). Paris Belediye başkanını Kültür Bakanı’nı belki külliyen hükümeti istifaya zorlar halk. Ve Fransa’da bu gibi kavgaları 1789″dan beri hep halk kazanmıştır.

Olmaz ya varsayalım böyle bir düzenleme gerçekleşti Paris’te.

-Şu Zafer Anıtı’nı bir köşeye alsak da ortaya bir AVM yapsak! gibi bir sapık düşünce hiçbir fransızın aklının ucundan geçemez. Buna fransızın aklının ucu izin vermez.

Şunu merak ediyorum yayalaştırılmış rantı kaymak Taksim Meydanında Atatürk Anıtı yerinde olacak mı? Beylikdüzü ne mi taşınacak?Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Pazartesi 22 Ekim 2012 03:18