Güneşli bir günde kırkı çıkan oğlumu arabasına koydum parkın tadını çıkartıyoruz. O saatte ya kemiklerini çözmeye çalışan yaşlılar ya da kemiklerini güçlendirmeye çalışan bebek ve çocuklar oluyor parkta.

“Aman kucağa alıştırma sakın!” dedi Hidayet Teyze güneşe doğru yüzünü dönerken.

“Nasıl olacak bu iş?”

“Alıştırma!”

“Acıkınca? Nasıl besleyeceğim ayaklarımla mı tutacağım garibanı?”

“O ne demek! Ben diyorum ki kucağa alıştırma!”

“Ee diyelim ki gazı var!”

“Sarıl oğluna hafif darbelerle vur sırtına. Kepek yapardık biz ısıtır karnına koyardık. Kalmadı artık öyle şeyler. Yine de çok sıkıntıya düşersen yorulur kalırsan bana haber ver ben de sarılır ısıtırım bu güzel bebeği. Ammaaa sen sen ol; kucağa alıştırma!”

“Hidayet teyze iyi diyorsun hoş diyorsun da diyelim ki canı sıkıldı yattığı yerde bunaldı tut ki bir şeyden korktu ya da sadece anne kokusunu özledi?”

“Kollarını aç hemen onu teselli et kulağına yumuşak sesle şarkılar söyle. Yine de söyleyeyim sen sen ol kucağa alıştırma!”

“Yahu diyelim ki ortada hiçbir şey yok ben çocuğumu sevmek istedim olamaz mı yani?”

“O nasıl laf kızım çocuk senin evladın hiç durma. Yeter ki kucağa alıştırma!”

“Ağlarsa al gülerse al acıkınca al pırt yaptırmak için al. Sıkıldı al yok sevmek istedin yine al. Eh zaten alışmaz mı bu çocuk kucağa?”

Hidayet teyze yüzüme baktı baktı… Sonra gözlerini kapatıp yüzünü güneşe döndü. Dudaklarından şu kelimeler döküldü: “Kör cahilsin kızım sen dön de bir etrafına bak hele!”

Baktım. Parkta çocuklar kendi hallerinde eğlenip duruyorlar. Sonra daha dikkatli baktım etrafıma.

Suriye ile birisi yakar top oynuyor. Bilin bakalım “ebe” kim?

Benzine motorine gelen zam ile sanırsınız ki oktan denen şey benzinin içindeki altın tozu gramajı.

Gökyüzünden güvercinler düşüyor patır patır. Kınalı kuzular vuruluyor yeşil çimenlerin üzerinde. Son çırpınmalarıyla “Vatan sağolsun” yazıyorlar maviliklere.

Gazeteciler örgüt üyesi adı bin türlü yolsuzluğa karışan Deniz Feneri davasının savcıları yargılanıyor adalet arayan insanlara biber gazı sıkılıyor sanırsınız ki biber gazı cilde iyi geliyor. Öyle beyanatlar dolanıyor ortada.

Bizim parkta iki çocuk ip atlıyor. Bir ip ki bir ucu birinin elinde diğer ucu okyanus ötesinde.

Baktım ki bir çocuk erkenden öğrenmiş okuma yazmayı. Bu sene okula gitmediği halde nereden bulduysa elinde tebeşir yazıyor yere: “Devletin malı deniz yemeyen keriz”

“Salla başı al maaşı”

“Nerede beleş oraya yerleş!”

Daha sıkı sarıldım çocuklarıma ikisi de anne yüreğinin sesini dinlerken uyuyakaldı. Uykularında fısıldadım kulaklarına: “Biz eğilmedik evladım bizim annemiz babamız bizi kucağa alıştırmadı. Bir gün avantadan yemedik. Ne isek oyuz ne kadarsak o kadarız. Aç isek açız tok isek de hep beraber tokuz. Ben de sizi böyle yetiştireceğim: Duruşu dik yüreği tüm inceliklere eğik. Bir gün sizin de çocuklarınız olursa aman ha evladım. Sakın ha alıştırmayın kucağa Hidayet teyze ile benim iki elim yakanızda olur sonra!”

Sinem Küskü Baş

09.10.2012 19:33

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]