Hilmi Bey bir Cumhuriyet zabitidir resimde ortada görülen.
1887 yılında Erzincan’a bağlı Kemaliye(Eğin) ilçesinde doğdu. 1. Dünya Savaşı’nın başlarında İstanbul Darüşşafaka’da okuyordu. Savaşın ilk dönemlerinde Doğu Cephesi’nde topçu subayı olarak görev aldı. 1. Dünya savaşı sonrası jandarma sınıfına geçerek Hakkâri Seyyar Jandarma Alayı’nda görev yaptı. Şemdinli Bembo vadisinde Nesturi ve Barzanlara karşı yaptığı harekatta gösterdiği başarıdan dolayı 1927 yılında İstiklal Madalyası almaya layık görüldü. Hilmi Öker Doğu’da uzun yıllar kaldı ve takdire layık hizmetlerde bulundu. Sonrasında Karadeniz bölgesine tayin edildi. 1932 yılında kendi isteği ile emekli oldu ve memleketi Kemaliye’ye döndü. Cumhuriyet zabiti Jandarma Yüzbaşı Hilmi Öker Bey 1974 yılında İstanbul’da vefat etti.

* * *

Kendileri ile tanışmayı dilerdik ama geç kaldık varlığını öğrendiğimizde aramızdan ayrılmıştı. Oğlu Ahmet Fevzi Öker Bey bir kitap fuarında yanımıza gelip de Hilmi Bey’in anılarından bahsetmiş olmasaydı belki de anılarıyla da olsa tanışma fırsatımız hiç olmayacaktı. Ama şimdi mutluyuz Hilmi Bey’i tanımış olduk o dönemde yaşananları ilk ağızdan öğrendik ve anılarını birazdan sizlerle buluşturacağız.

Bu önemli bir olay bizim için. Önemli çünkü Sarıkamış’ta çektiği acı ve çileler bir yana kitabımıza konu olan yaşamı hep Şemdinli’de geçmiş on üç koca yıl. Bir yanda asayişi sağlarken öte yanda Nesturiler ve Barzani peşmergeleriyle Bembo vadisinde savaşmış1924’te Cumhuriyet’in ta ilk yıllarında bizim vadide. Kendileri ve askerlerine kurşun atanlardan biri İhsan Nuri diğeri Barzani Şeyh Ahmet’in kuvvetleri bir diğeri de Nesturiler…

* * *

Barzani’yi hepimiz tanıyoruz. Hilmi Bey ve askerlerine kurşun atmış olması bizi pek şaşırtmadı çünkü 1982’de PKK terör örgütüne de zamanında kucak açmış Irak kuzeyinde yer göstermişti. 84 Şemdinli baskınından kaçanları da aynı arazide barındırmıştı. 92 Ekim harekatında kaçanları da saklamıştı. Bu nedenle Barzani’nin ihanetlerine alışığız biz. İhsan Nuri’ye gelince onu da tanırız Cumhuriyet’e karşı giriştiği Ağrı isyanlarından.

* * *

Peki ya Nesturiler? İşte bu ad bize biraz yabancı duymamıştık hiç. Ermeni isyanları Yunan katliamları ayrılıkçı Kürtlerin isyanlarını çok duymuştuk ama Nesturi isyanlarını duymamıştık bu yüzdendir şaşkınlığımız. Kaldı ki Şemdinli’de iki yıl görev yapmış olmamıza karşın Şemdinli’nin bu eski sakinleri Nesturiler nedense gündeme düşmedi hiç yazılmadı belki de belki de anlatılmadı bizlere. Peki neden şimdi konu bu Nesturiler? Okuyunca pek yabancı olmadığımız İngiliz oyunlarını gördük ardında çünkü mesele Anadolu…

* * *

Anadolu’da geçmişte çok oyunlar oynandı günümüzde de bu oyunlar devam ediyor. Tarihin her döneminde tanıklık edilmiştir bunlara. Ancak bugün karşı karşıya kaldığımız sorunlar bugünün oyunu değil geçmişten gelen izleri var yolları var adları var. “1071’te Malazgirt’e Bizanslıları yendik” demekle olmuyor bu iş. “Osmanlı üç kıtaya hükmetti anlıyız ve şanlıyız” demek de sonuç vermiyor. Üç kıtaya hükmettiğimiz topraklar nasıl elimizden çıktı bunu anlamamız gerek. 1699 Karlofça’dan 1918 Mondros’u arasında geçen yaklaşık iki yüzyılda üç Anadolu büyüklüğünde toprağımızı nasıl kaybettik bilmemiz gerekiyor.

* * *

Doğrudur milyonlarca Türk evladını Balkanlarda Kafkaslarda Mısır’da Yemen’de Arabistan’da Irak’ta Musul’da şehit verdik biz. Geçen son bin yılda kaybede kaybede çekildik ve nihayetinde bir Anadolu kaldı elimizde. Ona sahip çıkmamız gerek yoksa yaşatmayacaklar bizi bu kesin. Ona sahip çıkabilmek için geçmişimizi iyi bilmemiz gerek yoksa ne oyunlar dönüyor anlamayacağız hiç. Nesturileri seçmemizin bir nedeni de budur “neden hedef Türkler ve Anadolu” sorusuna bir cevap bulabilmek için seçilmiş bir topluluktur. Küçük bir Hıristiyan topluluk Anadolu’yu ele geçirmek isteyenlere nasıl alet oluyor ayrılıkçı Müslüman Nakşi Kürtler yeri geldiğinde nasıl Hıristiyanlarla işbirliği yapıyor tıpkı Mekke Şerifi Hüseyin’in yaptığı gibi göstermek istedik.

Yoksa “Ruslar sıcak denizlere inmek istiyor” ya da “ABD petrol kaynaklarını ele geçirmek istiyor” ya da “İsrail kutsal toprakları almak istiyor” söylemleri Anadolu’da dönen akıl ötesi oyunları tek başına izah etmiyor. Baksanıza şimdi de “Osmanlı Milletler Topluluğu” çıktı. Neymiş bu; ümmetçilik yaparak Ortadoğu’da söz sahibi bir ülke olacakmışız!

İslam birliği adına Mekke Şerifi Hüseyin İngilizlerle işbirliği yapıp Türk askerinin su kuyularını zehirlemedi mi?

“Osmanlı askerleri Kabe’yi bombalayacak” deyip halkı kışkırtmadı mı?

Biz Yunan’a karşı savaşırken Koçgiri isyanını yine İngiliz işbirlikçileri çıkarmadı mı?

Musul ve Kerkük’e harekat yapıp İngilizlerle bile savaşmayı göze Genç Cumhuriyet’e karşı “din elden gidiyor” deyip isyan çıkarmadı mı Nakşi Kürt

*Şeyhi Said?
Bugün Osmanlı diye ortaya çıkanlar Anadolu’yu etnik ve dini mezhep temelinde parça parça etmeyi düşleyenlerdir ve bu bir Yahudi siyasetidir. Bu siyasete ait belgeleri sizlere Kurt Kapanı adlı kitabımızda sunmuştuk şimdi de Nil’den Fırat’a Devlet Oyunları kitabımızla daha geniş bir bakışla anlattık. Bugün ihtiyacımız olan tehlikeyi görebilmek yurdumuz üzerindeki akıl ötesi oyunları çözebilmektir. Bu amaçla tekrar yola çıktık biz bu kez Yüzbaşı Hilmi Bey’le çıktık üstelik Bembo’dan başlayarak çıktık. Ve size siz geleceğimizin umudu olanlara geçmişten günümüze Anadolu’da ateşle oynayanları anlatmaya çalışacağız.

Yüzbaşı Hilmi Bey sizi alıp taşıyacak ve tarihe doğru bir yolculuk yaptıracaktır sırf tarihimizi anlamak ve ondan ders almak için. Yüzbaşı Hilmi Bey anlatıyor dinleyiniz ve ibret alınız olaylar Şemdinli’de geçer …

* * *

“Bir gece geç vakit Şervina/Konak köyünden Salih oğlu Muhammed yanında Mehmet adında tanıdığım biriyle geldi. Barzanlar beş yüz kişiyle köylerini basmış; yakında buraya da gelirler dedi. Durumu hemen bildirdim. Beni sevenler “bey buralarda durma yakında buraya da gelirler hayatın tehlikeye direr” diyorlardı. Çok geçmeden 10 Haziran 1924’te Seyit Abdullah’ın Irak’tan topladığı Barzan ve Nesturilerle (tahminen 1.500- 2.000 kişi) Şemdinli Gerdi Şapatan bölüğünü ve Nehri/Bağlar’da bulunan tabur merkezini bastığı haberi geldi.

* * *

Tabur komutanı Binbaşı İsmail Hakkı Bey tabur doktoru Binbaşı Ali Rıza Bey isyancıların eline düşmüş ve esir olmuşlardı. Üsteğmen Bekir Sıtkı Bey yardımına koşuyor fakat onu da pusuya düşürüyorlar. Gerdi Şapatan Bölük komutanı Yüzbaşı Kemal Bey’i de hile ile ellerine geçiren isyancılardan Ahmet bey; “takım komutanına mektup yaz o da teslim olsun” diyordu. Yüzbaşı Kemal beyin mektubunu aldığımda bunun zoraki yazdırıldığını anlayıp cevap olarak “sizin isyancıların elinde olduğunuzu anladım şu andan itibaren bölüğün kumandası bendedir. Son mermim kalıncaya kadar çarpışacağım” dedim. Ben hariç bütün subayların esir olduğunu Kemal yüzbaşının dışında diğerlerinin şehit edildiğini sonradan öğrenmiştim…”

* * *

Yüzbaşı Hilmi Bey’in anlattığı ve Şemdinli Bağlar/Nehri köyündeki jandarma taburumuza saldıran Şeyh Abdullah AKP kongresinde TÜRKİYE SENİNLE SURUR DUYUYOR DİYE ÇIĞLIK ATILAN BARZANİ’nin dedesidir. Bu şeyh Bülent Arınç’ın müridi olduğu Iraklı Kürt Halid-i Bağdadi Nakşi tarikatındandır. Anadolu’da Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı çıkarılan isyanların elebaşları Seyit Abdulkadir gibi Emin Ali Bedirhan gibi Şeyh Abdullah gibi hepsi bu tarikatın müritleridir.

* * *

Barzani’lerin dedeleri de Ermenilerle bir olup Türk Ordusu’na saldırmış ve askerlerimizi şehit etmiştir. Bu tarihi belge niteliğinde olan açıklama da bizzat Molla Mustafa Barzani’nin ağzından yapılmış oğlu Mesud Barzani tarafından kitap yazılarak anlatılmıştır: “ 1920’ye doğru Ermeni Antranik Paşa Şeyh Ahmed’e( Not; bu da Barzani’nin dedesidir) bir mektup göndererek kendilerini kurtarmasını istemişti. Bunun üzerine Şeryh Ahmed Veli Beyi silahlı 200 kişinin başında Antranik’in yardımına gönderdi. Ben de Veli beyin liderliğindeki silahlı gurubun içindeydim. Ermenilere yardım etmek üzere harekete geçtik… Ermenilere yardım ederken Türk Ordusuyla girdiğimiz çatışmalarda 14 şehit vermiştik…”

* * *

Barzani’nin dedeleri Ermenilerle birlikte olup Türk Ordusuna karşı savaşmıştır.

Barzani’nin dedeleri Nesturilerle bir olup ŞEMDİNLİ Bağlar/Nehri köyündeki Seyyar Jandarma Taburumuza baskın düzenlemiş ve askerlerimizi öldürmüştür.

Barzani’nin dedeleri Iraklı Kürt Halid-i Bağdadi Nakşi tarikatının müritleri olup Anadolu’da çıkarılan isyanlara hep elebaşılık etmiştir.

Ve gelelim günümüze Irak kuzeyindeki Barzani alanlarında PKK himaye görmektedir. PKK buradan ülkemize karakollarımıza köylerimize yaptığı saldırılarla 11.000 askerimizi şehit etmiş ve 10.000 vatandaşımızı öldürmüştür. Barzani bölgesindeki pkk yüzünden 3.225 köyümüz boşaltılmış iki milyon insanımız göç etmek zorunda kalmıştır.

* * *

Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani İsrail/Mossad ajanıdır ve her düzenli maaş almıştır bu gerçeği de bize Uğur Mumcu öldürülmeden önce yazdığı son makalesinde anlatmıştır.

Barzani işte budur. Şimdi soruyoruz; AKP kongresinde Barzani ile gurur duyanlar kimlerdir?

* * *

Herkes aklını başına alsın Türkiye bugün ayrılıkçı Yahudi Kürt-Ermeni ittifakı ile karşı karşıyadır ve bu ittifak Anadolu’yu Anadolu’daki Türk varlığını hedef almıştır bu mesele artık AKP meselesi değil vatan meselesidir!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

04 Ekim 2012