Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ayaklarını öpmeye çalışan Şanlıurfalı baba Cemal Çeçan “Ne olur oğlumu kurtarın” diye yalvarıyordu. Acemi birliğinde eğitimini tamamlayan Reşat Çeçan hemşerisi Hadi Gizli Mardinli Ramazan Başaran ile birlikte yeni askeri birliğine katılmak için giderlerken Lice’nin Abalı köyü yakınında yolları kesilmiş 6 Ağustos’ta PKK’lılar tarafından otobüsten indirilip kaçırılmışlardı.

Bu ne ilk ne de sondu. Daha önce kaçırılıp da kendilerinden haber alınamayan askerler vardı. Dün Hadi Gizli’nin ağabeyi İbrahim Halil Gizli’yi aradım. PKK’nın elinde olan kardeşinden bir haber alıp alamadığını sordum. Onu da daha çok ilgisizlik Devletten kimsenin kendilerini arayıp sormamasını üzüyordu. Sesi titreyerek “İnanın çok şaşkın durumdayız. İlgisizlik alakasızlık bizi yiyip bitiriyor” diyor.

Baba Cemal Çeçan “oğlum” ağabey İbrahim Halil Gizli “kardeşim” deyip 16 Ağustos’ta Şanlıurfa Valiliği’ne dilekçe verdiler. Askeri birliklerine gitmekteyken otobüsün PKK’lılar tarafından durdurulup Çeçan Gizli ve Ramazan Başaran’ın götürüldüğünü belirtiyorlar. Sonra da Devlete şunu soruyorlar:

“Kaçırılıp kaçırılmadığı hayatta olup olmadığı arama ve kurtarma yapılıp yapılmadığı yapılıyorsa ne aşamada olduğunu işin aciliyetine binaen detaylı bilgilerin tarafıma verilmesini…”

Terör örgütünün elinde AKP Hakkari İl Başkanı da 20’ye yakın asker polis sivil de bulunuyor. Doğrusu söylenirse bunlardan Devlet bir haber alamıyor. Bunların sık sık yazılmasından da hükümet yetkilileri rahatsız oluyor.

Dondurmalarını yalıyor sigaralarını içiyorlar
Tunceli yöresinde 4 ayrı silahlı örgüt faaliyette. Ancak bunlar içinde etkili olan ağırlıklı olarak PKK’dır. Yolları onlar kesiyor haracı onlar istiyor araçları onlar yakıyor. Tunceli-Ovacık yolu da bu olayların adeta ana yolu durumunda.

Tunceli-Ovacık arası 63 kilometre. Bu yol son dönemde sıkça kesiliyor. Tunceli’den Ovacık’a gıda maddeleri sigara ve diğer ihtiyaç maddeleri taşıyan araçlar yolda teröristler tarafından durduruluyor. Kendilerinden geçiş için 20 bin euro isteniyor. Aracına da el konuluyor. Eğer istenen parayı biraz da pazarlık yapıp indirirseniz mesele yok. Aracınızı alıyorsunuz yükünüzün bir bölümünü teröristler alıyor ve sizin Ovacık’a gitmenize izin veriliyor.

Para veremeyecek durumda olanların aracına ve içindeki ürünlere el konuluyor. Örneğin araçta sigara varsa sigaraya el konuluyor. Dondurma çikolata ve benzeri gıdalar varsa onlar boşaltılıyor. Üstüne üstlük aracı da orada yakıyorlar. Hem de aracı yakarken dondurmalarını yalıyor el koydukları sigaraları da tellendiriyorlar.

Bu bir değil beş değil. Artık esnaf Ovacık’a mal götüremez hale geldi. Verilen haraç bayinin cebinden çıkıyor. Hem malını hem aracını kaybediyorlar. 63 kilometrelik Tunceli-Ovacık arasında yol güvenliği bile sağlanamazken Devlet yetkilileri de çıkıp “Terörle mücadelede hiç olmadığı kadar iyi bir noktadayız” açıklaması yapıyorlar. Bunlar inandırıcı değildir.

Terörle mücadelede bu kadar başarılı olunuyorsa şehit cenazeleri için bu konvoylar niye? Bakıyorsunuz terör bir Hakkari’de bir Şırnak’ta bir Bingöl’de vuruyor. Hazin törenler yapılmaya daha çokk devam edilecekmiş gibi gözüküyor. Türkiye’nin dört bir yanına şehit cenazeleri gidiyor. Bazıları asker-polis ayrımı yapıyor. Bu ayrımın kimseye yararı yok. Terörle mücadelede asker-polis ayrışması değil tam uyum içinde çalışması gerekiyor.

“Asker zorla taşıttırdı”
Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Yeşiltaş Piyada Taburuna malzeme götüren 42 yaşındaki K.D yolu kesilen şoförlerden birisi. Karakolda verdiği ifadeyi okuyoruz:

“Saat 05.20’de Yeşiltaş karakolundan çıktım. Yaklaşık 10 dakika sonra ulaştığım beton köprünün taşlarla kapalı olduğunu gördüm. Yolun sağında ve solunda 5 kişi bana ‘dur’ işareti yaptılar. Araçtan indim. Birisi bana ‘sen T.C. askerine malzeme götürdün’ dedi. Ben de bu malzemeleri askeri kişilerin zorla götürttüklerini belirttim. Karşılığında para verip verilmediğini sordular. Para vermediklerini söyledim. Karakolun kaç mevcudu olduğunu sorduklarında beni araçtan indirmediklerini 5-6 kişiyi gördüğümü söyledim. Cebinden not defterini çıkarıp plakayı yazarken aracımın niçin Ankara plakası olduğunu sordular. Aslen Erzincanlı olduğumu belirttim. Bana ‘bak halo canına malına arabana yazık. Bir daha geldiğinde canın ve araban sorgusuz-sualsiz infaz edilecektir. Şimdi ..ktir Kürdistan topraklarını terk et’ dedi. Olay yerinden ayrıldım.”

Şoför canını kurtarabilmek için bu yalanları söylemek zorunda kalıyor. Terörle mücadelemiz başarılıymış! Askeri birliklere malzeme taşınmasının bile imkansız hale geldiği yörede seyahat özgürlüğünden söz edilebilir mi?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

18 Eylül 2012