Cezaevinde bulunan insanlar haklarında ortaya atılan iddialara karşı kendilerini savunabilmek için belge-bilgiye ulaşmak isterler. Ancak cezaevinde bulunanların bu tür belgelere ulaşmalarında inanılmaz zorluklar yaşıyorlar. Jandarma Genel Komutanlığı’nın tutuklu askerlerin istedikleri belgeler konusundaki tutumu zaten sıkıntılı olan askerlerin işini daha da zorlaştırıyor mahkeme karşısında neredeyse “yalancı” duruma düşürüyor.

“Araştırmacı-yazar” denilince bunu hak eden isimlerin başında kuşkusuz Soner Yalçın gelir. ODATV’nin sahibi olan Soner Yalçın kendi durumuyla benzerlik gösteren soruşturmaları bununla ilgili C.savcılıklarının verdiği kararlara ulaştığında şaşkınlığı daha da artıyordur. .

“Ergenekon’un Konya ayağı” diye
Kamuoyunda “Ergenekon” olarak bilinen soruşturmanın ve buna bağlı operasyonların yaygın bir biçimde devam ettiği günlerde bir operasyon da Konya’da yapıldı ve 27 kişi gözaltına alındı. “Ergenekon Analiz Yönetim ve Geliştirme Projesi” “Devletin yeniden yapılanması için öneriler” “Lobi” “Ulusal Medya 2001” “Dinamik Ulusal Güç Birliği” gibi belgelere el konuldu.

Fezlekede şüphelilerden Ahmet Akgül’ün başta ABD Avrupa Birliği İsrail hükümet ve Ergenekon adıyla bilinen soruşturmayı eleştiren yazıları yazdığı konferans ve panellerde konuşmaları olduğu belirtiliyor “Bu kişiler aralarında yaptıkları telefon konuşmalarında hükümetin yıkılacağı ekonomik kriz çıkacağı konusunda tahmin ve temennilerde bulunuyorlar” deniliyor.

Emniyet bazı sanıkları “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle” bazıları da bu örgüte üye olmakla suçluyor. “silahlı terör örgütü” denilmesinin nedeni de şüphelilerden birisinin silahla yaralama olayına karışması. Dahası “Milli Çözüm” dergisi de Ergenekon örgütünün basın
kuruluşlarından birisi olduğu vurgulanıyor.

Dosya Konya’dan Adana Özel Yetkili C.Savcılığı’na gönderildi. Soruşturmayı C.Savcısı Mehmet Düzgün yürüttü. Anlaşıldı ki silahla yaralama olayının örgütsel yapıyla hiçbir ilişkisi yok. C.Savcısı yaralama olayının tamamen kişisel nedenlerden kaynaklandığını belirledi. “Milli Çözüm” dergisinde yer alan yazılar gerekçe gösterilerek derginin “Ergenekon örgütü” nün kurduğu belirtildi. Savcı bunun kabulünün mümkün olmadığı sonucuna vardı.

Hükümet bu silahlarla ortadan kaldırılamaz
Yakalanan sanıklar üzerinde toplam 3 tabanca 300 civarında mermi bulundu. Fezlekede şüpheliler “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”le suçlanıyor. C.Savcısı ise “kovuşturmaya yer olmadığı” yönündeki kararında “Bir grubun bu suçu işleyebilmesi için silahlı bir güce sahip olması veya silahlı bir gücü kontrol etmesi gerektiği şüphelilerden ele geçen silahlar itibariyle bu güçte olduğunun kabulünün mümkün olmadığı silahlı bir gücü de kontrol ettiğinden bahsedilemez” diyor.

Daha mı ne deniliyor? Şüphelilerden Ahmet Akgül’ün hükümeti Ergenekon soruşturmasını ABD İsrail ve AB’yi eleştirmesi şüphelilerin aralarında yaptığı konuşmaları “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek” olarak nitelendiriliyor. Oysa C.Savcısı Düzgün kararında “Kişilerin konuşmalarında darbe olacağı konusundaki tahminlerinin silahlı isyana tahrik olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır” diyor.

“Devlet güvenliğiyle ilgili belgeler”
Şüphelilerden Nail Kızılkan Erdoğan Pişkin Oğuzhan Çıldır ve Mahmut Behriz’de Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 şubat kararlarının fotokopisi ele geçirildi. Fezlekede şüphelilere “Devletin güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurmak” suçlaması yapıldı. Buna karşın C.Savcısı kararında “Bahsi geçen belgelerin değişik internet sitelerinde de mevcut olduğun herkesin internetten kolayca temin edebileceklerini” belirtti ve bunun için takibata gerek olmadığına karar verdi.

C.Savcısı Mehmet Düzgün’ün 19 Ocak 2009 tarihinde verdiği “kovuşturmaya yer olmadığına” ilişkin kararı şüphelileri “Ergenekon Davasının sanıkları” arasına olmaktan kurtardı. Bu olayı araştırırken Soner Yalçın ve arkadaşlarının durumunu düşünüyorsunuz. Yalçın bu durumda her halde şunları sorardı:

“İslamcı Milli Çözüm dergisiyle ODATV soruşturmasının farkı nedir? Üstelik Milli Çözüm dergisinde silah var yaralama var. İkisi de Ergenekon iddiasıyla operasyona uğradı. Birinde ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı varken Soner Yalçın 2 yıldır tutuklu yargılanıyor!!! Neden?”

Bildiğim bir şeyi söyleyeyim “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı veren C.Savcısı Hüseyin Düzgün’ün özel yetkisi alındı ve o şimdi Adana Adliyesinde C.savcısı olarak görev yapıyor…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

13 Kasım 2012