Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın terör suçları için idam cezası getirilmesini tartışmaya açarken yeni bir yasal düzenleme yapılsa bile terör örgütü lideri Abdullah Öcalan kapsam dışında kalacak. “Ergenekon” olarak bilinen davanın sanıkları arasında bulunan “ağırlaştırılmış hapis cezasına” istenenler de bugün idam cezası bulunsaydı haklarında idam cezası istenmiş olacaktı.

Terör amaçlı silahlı saldırıda bulunanlar ile bunların ile bu kişileri “suça azmettirenlerin” idam cezasıyla yargılanması AKP içinde de destek görmeye başladı. Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici idam cezası ile ilgili yasa önerilerini TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere göndereceklerini belirtti. Destici SÖZCܒye şunları söyledi:

“Hazırladığımız öneride yalnız terör suçları değil 18 yaşından küçüklere tecavüz edip öldürenlere de idam cezası getirilmesini amaçlıyoruz. 26 il’de 83 bin kişinin oy kullandığı ‘idam cezasının yeniden getirilip getirilmemesi’ konusundaki oylamada oy kullananların yüzde 9856’sının idam cezasının yeniden getirilmesinden yana görüş bildirdi.”

Mevcut yargılamaları etkilemeyecek
2002 yılında DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde idam cezaları kaldırılırken sadece “savaş yakın savaş tehlikesi ile terör suçları” için idam cezası yer aldı. Ancak AKP hükümeti tarafından 2004 yılında bu hükümde tamamen çıkarıldı.

İdam cezası kaldırılmamış olsaydı halen “ağırlaştırılmış hapis cezası” ile yargılanan aralarında 26. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal Mustafa Balbay İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gazeteci Tuncay Özkan emekli general Levent Ersöz emekli albaylar Atilla Uğur Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar da idam cezasıyla yargılanacaktı.

İdam cezası getirilmiş olsa bile halen mevcut yasaya göre yargılamaları devam edenlerin yargılandıkları maddede bir değişiklik olmayacak ve ağırlaştırılmış hapis cezasıyla yargılamaları devam edecek.

Cezaevlerinde de tartışılıyor
“Ergenekon Davası” sanıkları arasında Başbakanın terör suçları için idam cezasının yeniden gelebileceğine ilişkin değerlendirmelerinin de tartışıldığını belirten bir sanık avukatı “Eğer idam cezası kaldırılmamış olsa bugün bu davanın sanıklarının çoğu hakkında idam cezası istenecekti” dedi.

PKK adına eylemler yapan bombalı saldırılan gerçekleştiren ancak halen cezaevinde bulunup da hüküm giymemiş olanlar da idam cezası getirilmiş olsa bile bu yasa kapsamı dışında olacak sanıklar hakkında “lehe olan hükümler” uygulanacak.

Başbakanın idamla ilgili değerlendirmelerinin altında yeni bir düzenlemenin yattığı değerlendiriliyor. AKP içinde de özellikle silahlı terör eylemlerine katılanların idamla yargılanmalarına destek verildiği bildirildi.
-------------


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]