Herakol dağlarında günlerdir operasyon devam ediyordu. Helikopterlerle olay bölgesine asker ulaştırılıyordu.

Operasyonda bulunan askerin halini en iyi asker anlar. Yazılı bir kuralı yoktur ama helikopter pilotu her koşulda timleri olay bölgesine indirmeye helikopterle bulunanlar da bir an önce arkadaşlarına destek olmak için acele ederler bunun için hemen her riski de göze alırlar. Dün meydana gelen ve 17 askerimizin şehit olmasına neden olan helikopter kazası da işte böyle geldi.

Herakol dağlarından sivri sert kaylalar yükselir. O kayalar bir sürtünmede bıçak gibi keser. Doğanca- Bilgili hattı çukurdur. Herakole doğru yaklaştıkça yükselme başlar. İşte bir pilotun en çok korktuğu böyle arazidir. Hele hava sisli-puslu-bulutluysa… Sis hadi idare eder ama alçak uçuşta bulutun içine girmek helikopter pilotunun en çok korktuğu ürktüğü andır. Bulut yetmiyormuş gibi bir de terörist tehdidi var.

Yazılı olmayan kural

Güneydoğu’da görevli Sikorsky pilotu anlatılmasının bile zor olduğunu düşündüğü psikolojik durumu ve kazaya giden yolu şöyle anlatıyor:

“operasyondaki askerin o an ne koşullar altında sizi beklediğini bilemezsiniz. ‘Nerede kaldı helikopter nerede kaldı tim?’ diye beklerler. Hele ağır yaralısı varsa…İşte o yüzden pilot olarak ben de operasyon bölgesine ulaştırmak istediğim tim de bir an önce gitmek isteriz. Üzerinizde yazılı olmayan psikolojik bir baskı vardır. O kritik araziden zor hava koşullardan ‘birazcık daha risk alıp geçeyim’ diye uğraşırsınız. Zaten siz gitmek istemezseniz bile timdeki arkadaşlarınız sizi gitmeniz için zorlar. Olayın bir de vicdani sorumluluğu vardır. Çünkü onlar da operasyonlarda yardımı gelecek arkadaşlarını beklemenin ne demek olduğunu çok iyi bilirler. Helikopterin sesini duydukları zaman nasıl mutlu olduklarını ‘arkadaşlarımız bizi yalnız bırakmıyor’ diye gururlandıklarını bilirler.”

İşte burada şansları yaver gitmedi. Herakolde helikopter yükselirken bulutun içine girdi. Pilotun korktuğu başına gelmişti. Sivri kayalar helikopteri biçmişti…Konuştuğum bir başka pilot da kazaların yüzde 60-70’nin sise buluta girilmesi sonucu meydana geldiğini belirtiyor.

Tam teçhizatlı tim
Sikorsky helikopterlerin diğer adı “kara şahin”indir. Ve “Black Hawk” adına filmler yapılmıştır. 2 pilotu bir teknisyeni olur. Tam teçhizatlı 14 asker alır. Ancak benzinini az doldurursan teçhizatlı asker sayısı 20’ye kadar çıkarılabiliyor. Dahili yükü 1.200 kilogram olan bu helikopterle ambulans helikopter olarak da kullanıldığında 6 sedye taşıdığı belirtiliyor.

Bu helikopterin başka özellikleri de var. 4 ton harici yük taşıyabilir. Cip top da taşıdıkları arasında. Azami hızı saat 296 kilometre. Silah sistemi mevcut. 30 mm’lik top makinalı tüfeği de olan helikopter 19 roket atabiliyor.

Pilotlar bu helikopterin özelliklerinden memnun. “Dünyanın Türkiye’nin gelmiş geçmiş en teknolojisine sahip yüksek muhabere helikopteri” için “sise buluta girmişsen yapacak bir şey yok. Hele operasyon bölgesindeki arkadaşlarınıza destek için gidiyorsanız gözünüz hiçbir şey görmez” diyorlar.

Olayın bir de öteki yüzü var
Helikopterden değil ama bakımından kaynaklanan kazalar oluyor mu? Bu durumu deneyimli emekli bir pilota sorduğumda ilginç bir olay anlattı:

“Hava Kuvvetlerinde uçaklarımız helikopterlerimiz bir üssün içindedir. Bakımcısı ikmalcisi oradadır. Örneğin Diyarbakır Malatya bizim üslerimizdir. Erzurum ve Batman’da yedek meydanlarımızda bile bu ekipler sürekli görev başındadır. Oysa kara birliklerinin terörle mücadele şartlarında her türlü teknik imkanı her yere götürme imkanı yok.

Helikopter nazik araçtır. Alçak irtifada uçunca coğrafya koşullarına çok tabidirler. Bir uçak gibi değildir. Bir vadiden uçan helikopterin önüne dağ çıksa bile yükselmesi belirli zaman alır. Uçakta böyle bir sorun yok. Baktı önünde sis bulut var hemen yükselip dağın üstüne çıkar.”

Konuştuğum pilot “Helikopterin kötü hava koşullarında uçuşu gerçekten zordur. Hele yardıma gidiyorsanız bir an önce gitmek için uğraşır tehlikeyi de göze alırsınız. Arkadaşlarına yardım edemediği zaman pilotlar baskı altında oluyor. Sise girildiği zaman vadinin içinden geçip dağa çarpmakta her zaman olur” diyor.

Helikopteri PKK’lılar mı düşürdü diye merak edenler olmuştur. Öyle olmadığı anlaşıldı. Örgüte dönük operasyon sürdüren askerlere destek için gidiliyordu. Dağa da çarpsa onlar yine de terör yüzünden şehit oldular…
-------------------Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

11/11/2012