Şemdin Sakık PKK içinde "Parmaksız Zeki" olarak bilinir. PKK'ya 1982 yılında katıldı. Örgütün en üst görevlerinde bulundu. Bingöl yakınında 33 erin şehit edildiği yıllarda gündemden hiç düşmedi. PKK'nın başı Abdullah Öcalan'la görüş ayrılıklarına düştü. Defalarca yargılandı affedildi. 1998'de Kuzey Irak'ta Barzani'ye sığındı. O 14 yıldır cezaevinde. Gizli tanık “Deniz”in Şemdin Sakık olduğu açıklanmasıydı gündeme bile gelmeyecekti.

Diyarbakır'da Askeri birliğin bulunduğu alanda bir helikopter bekleniyordu. 3 minibüs birkaç otomobil askeri birliğin uç noktasına doğru ilerledi. Komutan saatine baktı ardından başını yavaş yavaş kaldırıp gök yüzüne baktı. Yanındakilere "gelmek üzereler" dedi.

Orada bulunanlar komutanın beklediği kişinin kim olduğunu bilmiyordu. Sessizce beklediler. Az sonra bir helikopter yaklaşmaya başladı. Ardından bir helikopter daha. İşte o an Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Engin Alan "Parmaksız Zeki'yi getiriyorlar" dedi. Orada bulunanlar şaşırdı bazıları "acaba şaka mı yapıyor" diye aklından geçirdi. Belki o gün değil ama bugün her şey şaka gibi. Çünkü Engin Alan “terörist” olarak yargılanıyor…

Ne olur beni öldürmeyin

Helikopterlerden askerler inmeye başladı. Ellerinde uyku tulumları içinde birileri vardı. Tam 4 uyku tulumu indirildi. Bunlar hemen minibüslere konuldu. Minibüste bir görevli "hangisi Parmaksız Zeki" diye sordu. Birisi "sağdaki o" dedi. O an silah arkadaşının Sakık'ın emrindeki PKK'lılar tarafından nasıl şehit edildiğini düşündü.

Sorgu odasının önüne doktor koşarak geldi. Şemdin Sakık vurulan iğne yüzünden hala kendisine gelememişti. Tıpkı Abdullah Öcalan gibi o da uyutulmuştu. Şemdin Sakık ve kardeşi Arif Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanmaları konusunda o günlerde müthiş senaryolar yazıldı. Ancak olayın iç yüzünü anlatan bir asker "Sakık kardeşlerle birlikte iki de Iraklı vardı. Bozulan aracın tamiri sırasında Şemdin küçük abdestini yapmak için tarlaya girdi. Kendilerine yardımcı olacağını sanan ve yanlarında duran araçtan inenler ise Özel kuvvetler mensuplarıydı. Şemdin’in kafasına silahı dayadı. Şemdin tabancasını çekmek istedi ama boşuna. İlk sözü ‘ne olur beni öldürmeyin’ oldu. 4 kişi paketlenip getirildi” diyor.

Şemdin Sakık kafasına silah dayıyan kişinin yüzünün çok tanıdık olduğunu söylüyor. Açıkçası “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kendisini getiren ekipte yer aldığını belirtiyor. Oysa operasyonu gerçekleştirenler “Kesinlikle ‘Yeşil’in bulunmadığını” belirtiyorlar.

Sakık röportaj için 50 milyar lira istedi

Sorgu odasının önünde o güne kadar erler nöbet tutarken Sakık'ın olduğu günlerde rütbeliler nöbet tutmaya başladı. Örgüt ile ilgili önemli bilgiler vermesi beklenen Şemdin Sakık ilk günden itibaren konuşmaya başladı. Sorgunun başında bir yarbay vardı. O Ergenekon davasından tutuklanan faili meçhullerden yargılaması devam eden Albay Cemal Temizöz’den başkası değildi.

Yıllarca Şemdin Sakık için "böbrek hastası" deniliyordu. O yüzden seyyar dializ cihazıyla dolaştığı söylenirdi. Ancak görüldü ki Şemdin Sakık'ın böbreklerinde bir rahatsızlık yok. Geldiği günlerde kendisine bazı ilaçlar verildi daha sonra bunlar da kesildi.

Şemdin ve Arif Sakık ile birlikte Türkiye'ye getirilen 2 Iraklı ise sorgu odasına hiç alınmadı. Onlar sessizce getirildikleri yere yakın bir yere bırakıldı ve bugüne kadar onların Türkiye'ye getirildiği de hiç duyulmadı.

Sorgucular Şemdin Sakık'tan alabileceği bilgilerin önemli bir bölümünü almıştı. Sakık bildiklerini anlatıyordu. Sakık'ın sorgulandığı aynalı odada "Arteş" kod adlı bir itirafçı vardı. PKK'da önemli bilgilere sahip olan "Arteş"e Sakık'ın söylediklerinin doğru olup olmadığı da soruluyordu. "Arteş" bazı olayları anımsatıyor sorgucular da o konularda derinlemesine sorguya devam ediyorlardı.

Sonraki günlerde "Arteş" kod adlı teröristle Şemdin Sakık aynı odada kalmaya başladı. "Arteş" üniversiteden ayrılıp örgüte katılmış sonra pişman olmuştu. Askerler "Arteş"e büyük güven duyuyordu. Her şeyin doğrusunu anlattığını belirtirken “örgütteyken örgüte Devletin yanında ise Devlete doğruları söylüyorum” diyordu.

Şemdin Sakık'tan alınabilecek bilgiler alınmıştı. Sakık'ın basına konuşmasının da PKK'lılar üzerinde etkili olacağı düşünülüyordu. DurumŞemdin Sakık'a söylendi. Sakık "Benimle röportaj yapacak kişiden en az 50 milyar lira isterim" dedi. Pazarlıklar sonucu miktarı 40 milyar liraya indirdi. Sakık’la cezaevinde röportajlar yapıldı. Ancak kimse Sakık'la röportaj için o paraları vermedi.

Şemdin Sakık’ın tanıklığı tartışılıyor ama “gizli tanıklar”ın önemli bir bölümünün değişik suçlarından halen tutuklu olan ya da yargılamaları devam edenler olduğunu unutuyoruz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

11 Kasım 2012