Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''zamanında bazı dış güçlerin telkiniyle idam cezası kaldırıldı'' diyor yapılan ankelere göre halkın idam cezasının yeniden getirilmesini istediğini belirtiyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik idam cezasının getirilmesi konusunda bir çalışmanın olmadığını kaydediyor.

Başbakan idam cezasının kaldırılmasında hiç sorumluluklarının olmadığını dile getiriyor ama bu gerçek durumu yansıtmıyor. İdam cezası 3 Ağustos 2002’de “savaş çok yakın savaş ve terör suçları” dışında kaldırıldı. 2001 yılında kurulan AKP’nin o dönem parlamentoda bulunan milletvekilleri de oy verdi.

2006 yılında AKP iktidarında “savaş çok yakın savaş ve terör suçlarını da kapsayacak şekilde” idam cezası 5218 sayılı kanunla tamamen kaldırıldı. Başbakan’a sormak gerekiyor “size hangi dış güçler idamın kaldırılması için telkinde bulundu?” Bu konuyu dönemin Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’e sorup onun anlatımıyla gerçek durumu ortaya koyacağımızı da belirtelim.

Başbakan’ın sözünü ettiği sonuç

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici 26 il’de “PKK’lı teröristler için idam cezasının geri getirilmesi ve terör örgütüne açıkça destek veren BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılıp kaldırılmamasını” içeren bir anket yaptırdı. 83 bin 644 kişi oy kullandı. Oy kullananların neredeyse tamamı yani 82 bin 411’i “idam cezası getirilsin” “dokunulmazlıklar kaldırılsın” dedi. Diğer bir ifadeyle oy kullananların yüzde 9859’u “idam” dedi. Başbakan bu ankete dayanarak halkın “idam cezasının yeniden getirilmesini istediğini” söyledi.

Seçilen illerin işlek caddelerinde de 09.00-17.00 saatleri arasında sandık kuruldu. Kabinlere girenler “idam cezası getirilsin” diyenler mavi “getirilmesin” diyenler sarı oy pusulasını sandığa attı. Sandıklar noter ve gözlemciler önünde açıldı sayımlar yapıldı. Oylamada illerde “idama evet” ve “hayır” oyları şöyle çıktı:

Amasya Ankara Eskişehir Giresun Kahramanmaraş Mersin Niğde Sakarya Tekirdağ Sivas ve Yozgat’ta oy kullananların tamamı “Teröristlere idamın geri getirilmesini ve dokunulmazlıkların kaldırılması” için “evet” oyu kullandı. “Hayır” oyları ise en yüksek Şanlıurfa Bingöl Üzmir’de çıktı.

Cesaretlenip eylemlerini artırıyorlar

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici “evet” oylarının yüksek çıkmasına şaşırılmaması gerektiğini belirtiyor “Ateş düştüğü yeri yakarken siz karşınızdakine aynıyla cevap verememektesiniz” diyor. Destici ortaya çıkan sonucu şöyle değerlendiriyor:

Devamlı olarak gelen şehit haberleri ve artan terör olayları karşısında halkımızın çok büyük bir çoğunluğu bunun sebebi olarak ‘Teröristlere idam cezasının kaldırılmış’ olmasını görüyor.

İdam cezasının uygulanmamasından sadece teröristler karlı çıkmakta ve aldıkları cesaretle eylemlerini artırıyorlar.

Teröristlere idam cezasının geri getirilmesi hiçbir şekilde Türk-Kürt kardeşliğini de etkilemeyecektir.

Teröristler can yakmaya devam ederken bunlara aleni şekilde destek veren bazı BDP’li ve bağımsız milletvekillerinin dokunulmazlıklarının devam ediyor olması da halkımızı rahatsız ediyor. ‘Evet’ sonuçlarının bu kadar yüksek çıkmasında vekillerin yapmış oldukları da etkili oldu.

Halkımızın gözünde teröristlerle hukuku hiçe sayan vekiller arasında nerdeyse hiçbir fark yok. Terör örgütü ile aralarına mesafe koyamamaları ve onların ağzıyla konuşmaları sebebi ile halk nezdinde bu algının oluşmasına kendileri neden oluyor. Oylama sonuçları da bunu gösterdi.

Başbakan’ın “idamla ilgili” açıklamalarının kaynağının BBP’nin oylaması olduğu anlaşıldı. İdam cezası Türkiye’ye yeniden getirilir mi? Abdullah Öcalan’ın tutumunun örgütün tavrının belirleyici olacağı anlaşılıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

9 Kasım 2012