Kurbanlarınızı ekonomik sağlıklı ve çevre koşullarına uygun şekilde kesip yoksullara ulaştırıyoruz” vaadiyle kurban bağışı toplayan Deniz Feneri Derneği’nin Suriyeli sığınmacılara ve Kilis’te yoksul vatandaşlara dağıttığı etlerin kokmuş olduğu ortaya çıktı. Bozuk etler toplatılıp hayvan barınağına götürüldü bir bölümü de imha edildi.

Kilis’te bazı mahallelerde ve Suriyeli sığınmacılara kurban bayramında Deniz Feneri Derneği tarafından kurban eti dağıtıldı. Dağıtım devam ederken bazı vatandaşlar kendilerine kokmuş et verildiğini öne sürüp durumu mahalle muhtarlarına bildirdiler. Birden çok mahalleden ve Suriyeli sığınmacılardan da şikayetler gelince Kilis Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ünlükahraman durumu Kilis İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne 28 Ekim’de bildirdi. vatandaşların zarar görmemesi için etlerin bir an önce toplanmasını dağıtımı devam edenlerin ise dağıtımlarının durdurulmasını istedi.

“Kokmuş et raporu” tutuldu
Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ünlükahraman’ın başvurusu üzerine İbrahim Karaoğlanoğlu Mahallesindeki işyerinde bulunan Deniz Feneri Derneği tarafından dağıtımı yapılmak istenen etler üzerinde inceleme yapıldı.

İl Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler İhsan Aksoy İbrahim Karakahraman gıda mühendisi emniyet yetkilisi Deniz Feneri derneği temsilcisi ile Muhtarlar Derneği Başkanının da imzaları bulunan “rapor” düzenlendi. Raporda etlerin durumu şöyle anlatıldı:

“Deniz Feneri tarafından dağıtımı yapılmak istenen etler üzerinde yapılan incelemede etlerin sıcaklıklarının +4 derecenin çok üzerinde olan 195 ile 20 derece arasında olduğu etlerin renklerinin değiştiği kokuşmadan dolayı kokularının her tarafı sardığı etten keskin kokular geldiği etlerde yeşilimsi renk oluştuğu et özelliğini kaybettiği ve tüketiminin insan sağlığı açısından risk oluşturduğu tespit edilmiştir.”

Kedi ve köpeklere verildi
Bu rapor üzerine el konulan 1.750 kilo kurban eti toplanarak hayvan barınağına gönderildi. Etlerin alındığı Zabıta Komiseri Mehmet Güven Zabıta Memuru İbrahim Kara Hayvan Barınağı Sorumlusu Güzelan ile Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Ünlükahraman tarafından tutanak altına alındı ve tutanakta şöyle denildi:

“İlimizde yaşayan Suriyeli vatandaşlara dağıtılmak üzere Deniz Feneri tarafından getirilen 1.750 kilo etin kokuşmuş olduğundan imha edilmek üzere Belediyemize ait köpek barınağına götürülerek tarafımızca imha edilmiştir.”

Milletvekili Başbakana sordu
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker Deniz Feneri Derneği’nin kokmuş etleri dağıttığına ilişkin iddiayı Başbakana sordu. Şeker önergesinde “Kurban etlerinin durumu hakkında bağış sahiplerinin haberdar edilip edilmediği insan sağlığını tehdit edecek seviyede bozulmuş etlerin muhtaç ailelere nasıl reva görüldüğü konularında kamuoyunun ivedilikle bilgilendirilmesi gerekmektedir” dedi. Milletvekili önergesinde şu soruları yöneltti:

1. Deniz Feneri Derneği tarafından Kilis’te Suriyeli mültecilere ve yoksul vatandaşlara dağıtılmak üzere gönderilen toplam etin miktarı ne kadardır?

2. Deniz Feneri Derneği tarafından Kilis’te dağıtılan ve insan sağlığını tehlikeye sokacak oranda bozuk olan et dolayısıyla kaç vatandaşımız hastanelere müracaat etmiştir?

3. Kurban Bayramında Kilis’te yaşanan bu olayda sorumlulukları bulunanlar hakkında ne tür bir işlem yapılmıştır?

4. Deniz Feneri Derneği tarafından Kurban Bayramı’nda bozuk et dağıtılması olayı başka illerde de meydana gelmiş midir? Bunlar hangi illerdir ve dağıtılan et miktarı ne kadardır?

5. Kurbanlarının sağlıklı ve çevre koşullarına uygun olarak kesileceği ve yoksul vatandaşlara dağıtılacağı garantisiyle Deniz Feneri Derneği’ne bağış yapan hayırseverler Kilis’te bozuk et dağıtıldığından haberdar mıdırlar?

Yeniden et dağıtılacak
SÖZCܒnün sorusu üzerine Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Recep Koçak yaklaşık 2 ton ete İl Tarım Müdürlüğü tarafından el konulduğunu doğruladı. Koçak 7 bin 347’si yurtdışında olmak üzere toplam 8 bin 33 hisse kurban kesildiğini belirtti “Suriyelilere ve Kilislilere dağıtılmak için götürülen et işinde arkadaşımızın hatası sonucu etlerin koktuğu anlaşıldı. Ortaya çıkan zararı yönetim kurulu olarak biz kendi cebimizden karşılayıp Cuma günü aynı miktarda et dağıtmayı planladık” dedi.
----


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

8/11/2012