Milliyetçi Hareket Partisi kongresinde Devlet Bahçeli bin 241 delegeden 725’inin oyunu alıp yeniden genel başkanlığa seçildi. Trabzon Milletvekili Koray Aydın beklentisinin altında da olsa 441 oy aldı. “Çok seviliyorum ama oyum az çıktı” diyen Müsavat Dervişoğlu ise 48 oyda kaldı. Sonuçta Bahçeli’nin karşısında 500’e yakın blok bir muhalefet oluştu.

MHP’nin geçmişteki uygulamaları parti içi muhalefete tahammül edemediğidir. 10 yıl aradan sonra MHP’ye dönen ve teşkilattan sorumlu olması beklenen Şefkat Çetin’in parti içindeki muhalefeti etkisizleştirmek için adımlar atacağı yorumları yapılıyor. Bahçeli’ye karşı olan il başkanları delegelerin yakın bir gelecekte bu görevlerinden alınması gündeme getirilirse şaşırmamak gerekir.

Oktay Vural: Olağanüstü kongre olmaz
MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural yeni dönemden hayli umutlu. Kongrede yeni bir iradenin oluştuğunu dinamik bir iç siyasetin yaşanacağı döneme girileceğini belirtiyor. Vural sohbetimizde şunları anlatıyor:

“Böyle bir dönemde kendi istikrarını duruşunu koruyan yenilenmiş kadrolarla birlikte MHP’yi toplumsal tercihin adresine dönüştürmek gerekiyor. Anayasa değişikliği yerel seçimler Cumhurbaşkanlığı seçimi genel seçimler süreci iç politikanın çok daha yoğunlaşacağı dönemlerdir. Önümüzdeki dönemde halkın önüne karar vermesi için bir takım fırsatlar sunulacak. MHP bunu iktidara yönelen tercihlere dönüştürecektir. Dinamik süreç içerisinde MHP bir alternatif olarak kendisini gösterecektir göstermelidir.”

Oktay Vural MYK’da daha önce görev yapan 37 kişinin yeni dönemde görevde olmayacağını hatırlatıyor TBMM gündeminde olan Büyükşehir Yasa Tasarısının bu haliyle geçmemesi için etkili muhalefet sürdüreceklerini belirtiyor. MHP kongresinde muhalefet oylarını soruyorum. Vural şunları söylüyor:

“İrade oluştu. Salt çoğunlukla olağanüstü kongre toplama gerekçelerinin kalmadığını düşünüyorum. Muhalefet adayına oy verenler de MHP’nin daha başarılı olması için sürece katkı sunağına inanıyorum. Olağanüstü kurultayın gerekçesi söz konusu değildir. Olağanüstü toplantı genel başkanlık iradesiydi. Ortaya çıkan tablodan sonra böyle bir adımın atılması söz konusu değil. Bu kurultay birlik ve kararlılık mesajını vermiştir.”

Koray Aydın: Hareketimiz büyük kabul gördü

Koray Aydın dün saat 13.00’de bürosuna geldi. Seçimi kaybetmemiş gibi bürosu hareketliydi. Öyle bir hava var kiMHP olağanüstü kongreye gidecekmiş gibi Aydın’ın çevresinde halka olunmuş.

Koray Aydın seçim sonuçlarını ve izleyecekleri politikayı SÖZCܒye şöyle anlattı:

“Bundan sonrasını Devlet Beyin iyi planlaması lazım. 500’e yakın kişi karşı oy verdi. Bizim yürüttüğümüz hareket toplum tarafından kabul gördü. Devlet Beyin kongre salonundan ayrılmasından sonra salonun tamamı bizi destekledi. Delegenin iradesinin dışında MHP toplumunun arkamızda olduğu belgelendi. Devlet Bahçeli de bu büyük kitleyi dikkate alan bir yol izlemek mecburiyetinde. Bunun sorumluluğu artık ona aittir.

O sözler rahatsız etti

Bahçeli seçimi kazandıktan sonra yapacağı teşekkür konuşmasının tüm MHP’lileri kapsayan kucaklayan bir konuşma olacağını tahmin ediyor ve bekliyorduk. Bahçeli konuşmasında ‘başını kaldıran fitne amacına ulaşamamıştır’ sözü milyonlarca MHP’liyi incitmiştir. Çünkü yürüttüğümüz değişim hareketi MHP’nin tabanına oturmuş bir harekettir. Bu tür ifadeler geniş kitleyi rahatsız etmiştir.”

Koray Aydın genel başkanlık seçiminde 441 oy aldığına göre MHP’nin olağanüstü kongreye götürmek için hemen harekete geçer mi? Bu merak edilen soruyu Aydın şöyle cevaplandırdı:

“Olağanüstü kongre olmaz. Genel Başkan Bahçeli MHP’nin önüne kongrede hedef koymuştu. Bu hedefler arasında TBMM Başkanı Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkartmak da var. Artık bu büyük hedef onun sorumluluğu altındadır. Gerekenleri yapmak onun vazifesidir. Yardım talep ederse yardıma hazırız…Ben partimizin davamızın neferi olmaya devam edeceğim.”

Ya Koray Aydın’ı destekleyenler görevden alınırsa? Bu soruya Aydın “Böyle bir şey olursa intihar olur felaket olur” karşılığını verdi.

Dervişoğlu: Devam edeceğim

Eski MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu 48 oy almasına rağmen sonuçtan memnun. Dün konuştuğumuzda şunları söyledi:

“Bir kongrede az oy alıp da bu kadar sevgiye mazhar olan herhalde benden başka kimse yoktur. Çıktığım yolculuğu partimizin birlik ve bütünlüğüne zarar vermeden sürdüreceğim. Genel başkanıma başarılar diliyorum. Bana göre MYK’da ciddi değişiklik olmadı. Divanın nasıl olacağını üç aşağı beş yukarı eskisiyle aynı olacak. Dolayısıyla yönetim anlayışında bir değişiklik olmayacak.”

Genel merkezde ise 75 kişilik MYK içinden kimlerin etkili görevlere getirileceği merak ediliyor. MHP’de hareketlilik ve kulis henüz bitmiş değil…Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

5/11/2012