Terörü ayakta tutan finans kaynaklarıdır. Bu kaynaklar kesilmediği sürece bir örgütün çökertilmesinin mümkün olmadığı bilinir. Türkiye gibi terörü yaygın bir biçimde yaşayan ülkenin terörün finans kaynaklarının kesilmesine öncülük etmesi gerekirken bu konuda mücadele etmediği için “kara liste”ye alınmak üzere.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) bağlı olan uluslararası piyasalarda kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele etmek amacıyla kurulmuş Mali Eylem Görev Gücü (FATF) terörün finansmanıyla yeterli mücadeleyi vermediği gerekçesiyle Türkiye’yi suçluyor. Gerekli adımları atmaması halinde 22 Şubat 2013 tarihinden itibaren Türkiye’nin üyeliği askıya alınacak. Aslında bu Türkiye’ye tanınan son şans olacak.

En riskli ülkeler arasındayız
Terörün finansmanı ve kara paranın aklanması konusunda Mali Eylem Görev Gücü tarafından Eylül ayında yapılan toplantıda İran ve Kuzey Kore terörün finansmanıyla ilgili en riskli ülkeler ilan edildi. Bu iki ülke halen kara listede.

Aynı toplantıda daha önce mücadelede yetersiz kaldıkları gerekçesiyle Bolivya Küba Ekvador Etiyopya Gana Endonezya Kenya Myanmar Nijerya Pakistan Sri Lanka Sao Tome Suriye Tanzanya Tayland Türkiye ve Vietnam uyarıldı.

İşte bu ülkeler içinde Türkiye Kenya ve Myanmar’ın riskinin daha yüksek olduğunu dikkate alan Mali Eylem Görev Gücü üç ülkeye 31 Ekim 2012’ye kadar süre tanıdı. Kararda Türkiye’nin İran ve Kuzey Kore Cumhuriyetinden sonra üçüncü derecede “en riskli ülke” olduğu dile getirildi. Yani terörün finansmanına ilişkin işlemlerin en yüksek olduğu ülkeler arasında görülmeye başlandık.

Bu kararı Merkez Bankası’nın eski bir yöneticisine sorduğumda “Eğer belirtilen süreye kadar gerekli önlemler alınmaz ve Türkiye kara listeye girerse her an Türkiye’nin bankacılık sistemi de kara listeye alınır muhabir bankaların işlemlerini durdurmaları olasılığı ortaya çıkar” dedi. Ancak aynı kişi bu tarihten önce Türkiye’nin sürenin uzatılması talebinde bulunabileceğini belirtti. Nitekim öyle de oldu. Türkiye’nin “süre uzatma” talebi değerlendirildi. İstenilenler yapılmazsa 22 Şubat 2013’te Türkiye “kara listeye” alınacak.

Terörist varlıkları dondurulmuyor
Dünyanın terörist olarak ilan ettiği bazı kişiler Türkiye’de “çok itibarlı” oluyor. Bunun hayli örnekleri de var. İşte o yüzdendir ki FAFT Türkiye'yi “terörizmin finanse edilmesini önlemesi ve terörist varlıklarının dondurulması konusunda gerekli adımları atmaya” çağırıyor.

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve DSP Genel Başkanı Masum Türker’e FAFT’ın kararının ne anlama geldiğini sordum. Türker “Çok önemli uyarıdır” dedi ve şunları ekledi:

“Türkiye’nin kara listeye alınması durumunda yurtdışıyla ilişkilerinde para akışları muhabir bankaların çalışmaması nedeniyle duracak bu nedenle Türkiye’ye döviz akmayacağı gibi Türkiye’den de ithalat ve benzeri işlemler için döviz transfer edilemeyecektir. Bu durum Türkiye’yi zor duruma sokabilir.

Türkiye kara para aklama ülkesi olarak görülüyor. Gerekli yasal düzenlemeler belirlenen tarihe kadar yapılmazsa Türkiye en yüksek riskli ülke statüsündeki İran ve Kuzey Kore ile aynı statüde görülecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kredi kullanan şirketlerin denetlenmesi zorunluluğunu sağlayacak bir düzenlemeye gidilirse FAFT’ın Türkiye hakkında karar alması söz konusu olmaz. Bütün anonim şirketlerin denetim kapsamı altına alması şarttır.”

Terör örgütü kaçakçılığın neresinde?

Terör örgütü PKK’nın uyuşturucu kaçakçılığı bilinmesine rağmen batı ülkeleri örgütünün bu yönünü yeterince görmüyor. 1984’den günümüze kadar PKK’nın karıştığı 365 uyuşturucu kaçakçılığı ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda 4 bin 253 kilo eroin 23 ton esrar 710 kilo kokain 338 bin adet sentetik uyuşturucu yakalandı iki imalathane ortaya çıkarıldı. Bunlar bilinenler.

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatı (DEA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi’nin yaptığı çalışmalarla PKK terör örgütü ABD tarafından “Birinci derecede önemli uyuşturucu madde kaçakçısı örgüt” olarak ilan edildi. Bunun sonucu olarak 9 PKK yöneticisi Mal Varlıkları Kontrol Ofisi listesine alındı. Yani bunlarla hiçbir ticari ilişki kurulamayacak bu kişilerin ABD mal varlığı belirlenirse hemen el konulacak.

İşte ABD’nin yaptığını Türkiye terörü açıkça destekledikleri bilinen örgütün finans kaynağı olanlara karşı hiçbir şey yapmıyor. O yüzdendir ki Türkiye’yi “kara liste”ye almasınlar da ne yapsınlar?
------------Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

4/11/2012