89 yıl önce o taş duvarlı ilk TBMM binasında “Yaşasın Cumhuriyet” diyen milletvekillerinin sevinçlerine karışan gözyaşları vardı… Ankara halkı binanın çevresine toplanmış “Cumhuriyet çok yaşa” diye bağırıyordu. Onlara ne engel olan ne su sıkan ne copla sopayla vuran vardı. O coşkulu günde halk bir aşağı bir yukarı gidiyor daha ne olduğunu bile çok bilmedikleri Cumhuriyet için “yaşasın” diyorlardı.

Çünkü onlar Atatürk ve arkadaşlarının iyi şeyler yaptığına inanıyorlardı. Cumhuriyete gönülden destek verildi bayraklar sallandı. Atatürk ve arkadaşlarının TBMM binası önünden halkı selamlamaları ise unutulmayan fotoğraf karesi olarak belleklere kazıldı.

Aynı slogan: Yaşasın Cumhuriyet
Ulusal bayramlarda Atatürk anıtına hangi kuruluş çelenk koymuş kimsenin haberi bile olmaz tartışması yapılmazdı. “Bayramlar soğuk savaş döneminde olduğu gibi insanları statlara doldurarak kutlanmaz” diyenler ve buna destek olanların niyetinin aslında bu bayramları tamamen kutlanamaz hale getirmek olduğu anlaşıldı.
Türkiye’nin değişik illerinden gelen haberler birbirinin aynısı: “Atatürk anıtına çelenk konulması sırasında yaşanan arbedede polis çelenk koymak isteyenleri gaz ve su sıkarak dağıtmaya çalıştı” “Atatürk anıtına zorla çelenk koymak isteyenlere polis engel oldu. Olaydan sonra gözaltına alınanlar oldu”.

Hükümet öyle bir yönetmelik çıkardı ki halk bayramını kutlayamıyor Atatürk heykeli ve büstlerinin yanına yanaşamıyor. Yanaşmaya kalkışana gaz tazyikli su… Biber gazı öyle etkili ki üçüncü aşama olan cop kullanmaya gerek bile kalmıyor.

Böyle bayram kutlanır mı? Böyle bayram mı olur? Toplumdaki genel kanaat yönetmelik değişikliğinin amacının bayramın coşkuyla kutlanması değil bayramın içini boşaltmak olduğudur. İşte o yüzdendir ki 89 yıl önce Ulus Meydanı’nda toplananlar gibi ellerinde bayraklarıyla gidenler yine “Yaşasın Cumhuriyet” diyorlardı.

Gaz su sıktırdınız da ne oldu?
Hükümet 5 Mayıs 2012 tarihinde “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Törenler ve Kutlamalar Yönetmeliği”ni değiştirdi. Atatürk anıtına çelenk konulmasını bile yasaklayan yönetmeliğe göre Cumhuriyet Bayramı’nın şöyle kutlanması gerekiyor:

“Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü ulusal bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında devlet adına yalnız 29 Ekim günü tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’te Başkent’te yapılan yirmibir pare top atışı ile başlar ve 29 Ekim günü saat 24.00’te son bulur…”

Kimin çelenginin nereye konulacağına kadar tüm ayrıntılar bu yönetmelikte belirtiliyor. Bir tek valilerin vereceği resepsiyonun pastanede olacağı eksik!

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel bu yönetmeliğe dayanarak Cumhuriyet’in ilan edildiği ilk TBMM binası önünde halkın buluşmasını engellemek istedi. Aslında bu valinin koyduğu ilk yasak da değildi. Atatürk’ün Ankara’ya geldiği 27 Aralık’ta Atatürk Koşusu Seymen Yürüyüşü Garnizon Koşuları yapılırdı. Vali trafiği engelliyor gerekçesiyle ana arterlerde bu yürüyüşü yasakladı. Dün de Anıtkabir’e gitmek isteyenlerin üzerine gaz sıktırdı su sıktırdı. Böylece Cumhuriyet kutlamalarına engel olan vali olarak Ankara tarihinde yerini almış oldu. Ama o yazılarda Yüksel’in değil mutlaka Vali Yardımcısı Fahri Ayrım’ın imzası vardır. Hesap sorulduğunda sorumlu vali yardımcısı olacaktır.
Şimdi o valiye sormak gerekiyor: Önce Ulus Meydanı’nda toplanmayı yasakladınız. İnsanlar akın akın geldi. Sonra Anıtkabir’e yürüyüş yapmalarını engellediniz. Bunun için aralarında bebeklerin yaşlıların bulunduğu insanların üzerine gaz sıktırdınız su sıktırdınız ne oldu? Barikatlar yıkıldı insanlar akın akın Anıtkabir’e yürüdü. İyi mi yaptınız Vali Bey? Üstelik de gülünç yasaklama gerekçeleri ortaya koyarak…

Sizin de anlatacaklarınız olacaktır

Tazyikli suya “organik” diye dalga geçtiğiniz biber gazına rağmen insanlar Cumhuriyet’in Kuruluş Yıldönümü’nü kutladı. Bu kutlamalara kimse engel olamaz. Olamadığını da dün hep birlikte gördük. Hükümetin yapması gereken sözde “kutlama yönetmeliği”ni bir an önce değiştirmek halkın bayramını özgürce coşku içinde kutlamasının yolunu açmak olmalıdır.

Kadınlı-erkekli yoksul köylülerin elinde “Cumhuriyeti biz böyle kurduk” pankartının yer aldığı fotoğraf hep belleklerdedir. Dün Ulus’taki kutlamalara katılan onbinler de çocuklarına torunlarına fotoğrafları gösterip “Biz de Cumhuriyetin 89. yılını böyle kutlamıştık” diyecektir. Anıtkabir’e gitmelerini engellemek için kendilerine nasıl tazyikli su biber gazı sıkıldığını bunlara rağmen barikatları yarıp nasıl yürüdüklerini “Biz Cumhuriyet’e böyle sahip çıktık” sözleriyle anlatacaklardır. Tıpkı “Cumhuriyet’i biz böyle kurduk” yazılı pankartı taşıyanlar gibi…
Yaşasın Cumhuriyet…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

30 Ekim 2012