Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici 14 büyükşehir belediyesi sınırlarının “il mülki sınırı” olarak kabul edilmesini öngören yasa tasarısına AKP milletvekilleri içinde de karşı olanlar bulunduğunu belirtti. “Bunu ezbere söylemiyorum. Bilerek söylüyorum. Bizden tehlikeye dikkat çekmemizi oylamanın gizli değil açık yapılma sı için çaba göstermemizi rica ediyorlar” dedi.

TBMM İçişleri Komisyonu 80 saat süren çalışma sonucu Aydın Balıkesir Denizli Hatay Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Tekirdağ. Trabzon Şanlıurfa ve Van’ın “büyükşehir” olmasını Adana Ankara Antalya Bursa Diyarbakır Eskişehir Erzurum Gaziantep İzmir Kayseri Konya Mersin Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırlarının “il mülki sınırı” olarak kabul etti. Bu tasarının genel kurulda görüşülmesi de 5 Kasım'da başlıyor.

Bazı konularda AKP ile görüş birliği içinde olan BBP Büyükşehir Belediyeleriyle ilgili yeni düzenlemede karşı karşıya geldi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici SÖZCܒye şunları söyledi:

Eyalet sisteminin alt yapısı
Getirilmek istenen düzenlemeyle köyler valilik belediye il özel idareleri kaldırılıyor. Yapılmak istenen düzenlemeleri Türkiye’de ‘eyalet”’. ‘yarı başkanlık’ ya da ‘başkanlık’ sistemine geçişin alt yapısı olarak görüyoruz. Ancak bu niyetlerini açıklamıyorlar. Niyetlerini açıkça söylesinler halk bunları bilsin.

Ben AKP milletüvekilleriyle de yakından görüşüyorum. Büyükşehir yasa tasarısının TBMM’de açık değil gizli olarak oylanmasını istiyorlar. Bunun sağlanması için de bizden yardım istiyorlar. Eğer gizli oylama yapılırsa bu yasaya AKP içinden de oy vermeyeceklerin sayısı da hayli yüksek. Bunu ezbere söylemiyorum bilerek konuşuyorum. Başbakan meclis iradesini adeta tahakküm altına almış. Böyle demokrasi olur mu?

Belediyeleri PKK’ya bırakacak
Başbakan zaman zaman Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri ve belediye başkanlarını PKK’nın yönettiğini öne sürüyor. İl sınırı büyükşehirlerde belediye başkanlarına bırakılacağına göre bu yörelerde bütün belediyeler PKK’ya bırakılacak demektir. Partimiz Güneydoğu illerinde 4. sırada yer alıyor. Bu düzenlemeye vatandaşlarımızı da şiddetle karşı çıkıyor. Biz de bu durumu AKP’li milletvekillerine aktarıyoruz. Ancak onlar bizden de rahatsız olmalarına rağmen açık oylama olduğu için yapacak bir şeyleri olmadığını gizli oylama yapılması halinde farklı bir tablo ortaya çıkacağını söylüyorlar. Başbakan kendisine güveniyorsa gizli oylama yapsın. Hodri meydan.

“Gereğini’ niye yapamıyor?
BDP Milletvekillerinin Şemdinli kırsalında kameralar önünde PKK’lılarla kucaklaşmasından sonra Başbakan Erdoğan TBMM açılır açılmaz bu milletvekilleriyle ilgili ‘gereğini yapacaklarını’ söylemişti. Meclis açıldı açılmasına ama Başbakan bugüne kadar ‘gereğini’ yapmadı. Biz hala ‘gereğinin yapılmasını’ bekliyoruz.

Yaptırdığımız anketlerin sonucuna göre halkın yüzde 98’i hem idam cezasının hem de dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor.

Müzakereler yüzünden mi?

‘Gereğinin yerine getirilmemesi’ için biz neden göremiyoruz. Son dönemlerde yeniden Kandil İmralı Oslo görüşmeleri konuşulur oldu. Terörle müzakereler başladığı için mi ‘gereği’ yerine getirilmiyor? Biz böyle olduğunu düşünüyoruz.

Bizim gördüklerimizi AKP milletvekillerinin görmemesi mümkün değil. Öyle bir hava estiriliyor ki ‘görüyorsunuz silahlı mücadele ile terör çözülmüyor. Bunu masada çözelim. Bunun için Abdullah Öcalan’ın affedilmesi ana dilde eğitim belediyeler kanunu için çalışılıyor. Bir çok düzenlemeyle Devlet PKK’nın inisiyatifine bırakılıyor. Devletten yana tavır koyanlar dışlanıyor.

Yaşanan olaylar gizleniyor
Güneydoğu’da kamu görevlileri çok trajik olaylar yaşıyor. Bunlar üst makamlara intikal bile ettirilmiyor. Valiler ‘asayişi sağlayamıyor’ denilmesin diye bunları duyurmuyor. Ancak bize ulaşan çok hazin öyküler var. Bayan öğretmenlerin PKK’lılar tarafından saçlarından sürüklenip okuldan götürüldüğüne tanık olunuyor. Şikayetlerden bir sonuç alınamıyor.

Büyük vebal altına girerler
Büyükşehir Yasasında yapılacak değişiklikle bütün yetkiyi siz PKK’lı başkanlara bırakırsanız olacakları şimdiden görmemek mümkün değil. Yasa TBMM’den geçirilirse Türkiye dönülmez bir noktaya girer. O zaman bu yasaya oy verenler de büyük vebal altına girmiş olur. Biz uyarı görevimizi sonuna kadar yapmaya kararlıyız.”
------------Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

29/10/2012