Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) kayıtlı olanlar arasından yaklaşık 50 bin kişi “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında asgari ücretle işe alınıyor. Ancak bazı il ve ilçelerde sadece AKP’li olanların işe alındığını belirtmiş örnek olarak Şanlıurfa’nın Suruç ilçesini vermiştik.

Kontenjanın üzerinde başvuru olmasına karşın Suruç ve Ceylanpınar ilçesinde işe girebilmek için kişinin kendisi ve yakınlarının AKP’yle üye olması zorunlu. Hak edenler açıkta kalırken AKP’nin listesine giren aynı aileden aynı soyadı taşıyan kişiler işe yerleştirildi. Yalnız bu iki ilçede değil Siverek’te de Siverekli olmayanların kuraya dahil edilmesi büyük sorun yarattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Şanlıurfa’dan milletvekili seçilmişti. Böyle bir adaletsizliğin bakanın seçim bölgesi olan il’de üstelik de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Kurumu’nda (İŞKUR) olması ise daha da üzücü.

O yerleştirmeler iptal olacak
Şanlıurfa’da AKP ilçe başkanlıkları işe alınacakların listesini hazırlıyor bu listeler il başkanlığı ve AKP milletvekilleri tarafından inceleniyor. Eklemeler çıkarmalar yapılıyor sonra da bu listeye göre insanlar işe alınıyor. Bu rezaleti CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker gündeme taşıdı. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş’tan dinledim. SÖZCÜ Şanlıurfa’da olanları kamuoyuna duyurdu.

Hemen belirteyim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuya duyarlılık gösterdi. İddiaları araştırması için müfettişler görevlendirdi. Müfettişler daha bu ilçelere gider gitmez olayın ne olduğunu nasıl bir haksızlık-hukuksuzluk yapıldığını anladılar. Bakana verilen ön bilgi “İşe alımlar derhal iptal edilmelidir” yolunda oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le konuştum. Bakan iddialara el koyup müfettişleri görevlendirdiğini onların vereceği rapor doğrultusunda gerekli işlemi yapacağını söyledi. Bakan bayramın ilk ya da ikinci günü Şanlıurfa’ya gidecek. Orada torpillileri üzecek ama gerçek hak sahiplerini de sevindirecek olan kararını açıklayacak. O karar büyük bir olasılıkla işe alımların iptali yönünde olacak.

Müfettişler orada yalnız bu iki ilçede olanları değil Şanlıurfa merkez Akçakale Siverek Viranşehir Hilvan Birecik Halfeti Bozova’da noter huzurunda kur’a sonucu işe yerleştirilenlerin durumunu da inceleyecek. Bizden uyarması: Siverek’e de dikkat…
------

Ombudsmanlığın ilk koşulu AKP’li olmak mı?
Ombudsmanlık (kamu denetçiliği) nihayet oluşturuluyor. TBMM Başkanlığına bağlı olarak çalışacak kurum için bir başdenetçi ve beş denetçi olabilmek için başvurular 30 ekimde bitiyor. Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonundan oluşan karma komisyon denetçilerin seçimini yapacak başdenetçi ise belirlenecek üç aday arasından TBMM Genel Kurulunca saptanacak.

Şimdiden bunun sulandırıldığı sadece formalitelerin yerine getirileceği anlaşılıyor. Çünkü kimin başdenetçi olacağı kimlere öneri götürüldüğü şimdiden belli olduğu belirtiliyor. Önce emekli bir orgenerale bu öneri götürüldü. Kabul etmedi. Eski milletvekili Mehmet Elkatmış’a öneri götürüldü Elkatmış da buna sıcak bakmadığını bildirdi. Eğer bu iddialar doğruysa her iki şahsı da kutlamak gerekir. Çünkü böyle bir öneriyi herkes kolay kolay reddetmez.

Ombudsmanlık sitemi aslında uzmanlık bilgisi ve inceleme-araştırma deneyimi olan bir iştir. Konu hakkında bilgi edinmek için bir araştırma yaptım. Bu konuyu en özlü şekilde inceleyen çok güzel bir kitap buldum. Söz konusu kitap Dr. Recep Sanal tarafından yazılmış ve 2002 yılında TODAİE tarafından bastırılmış. Kitabın adı “Türkiye’de Yönetsel Denetim ve Devlet Denetleme Kurulu”.

Ay sonuna kadar başdenetçilik veya denetçilik için başvuracakların bu kitabı öncelikle okumalarını öneririm. Çünkü yapılacak işin ne kadar zahmetli olduğunu daha iyi anlayacaklardır. Sıfırdan bir kurum oluşturmak her babayiğidin harcı değildir. Daha başlangıçta etik ve idari açılardan zayıf temeller üzerine kurulan bir kurumdan ülkeye ve millete bir hayır gelmez.

Bu arada TBMM Başkanı ile Karma Komisyon üyelerinin kendi görev yetki ve sorumluluklarına sahip çıkmalarını aday adayları arasından seçecekleri kişilerin işin ehli olmaları içi azami özeni göstermelerini de dileyelim. Kimse kul hakkını umursamayan icraatlara alet olmamalı kul hakkı yedirmemeleri gerekir. Çünkü yukarıda Allah var. Günü geldiğinde bunun hesabını başta bu işin sorumlusu olan kendilerinden sorar.

Suruç Ceylanpınar gibi ilçelerde kul hakkı yenilerek işe yerleştirmelerinin iptalinin gündemde olduğu şu günlerde denetçi ve başdenetçi olabilmenin koşulu partililik olmamalı.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

23/10/2012